×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
24. oktobris, 2012
Drukāt

Ķīnai un Japānai bijušas slepenas sarunas Senkaku jautājumā

Foto - AFPFoto - AFP

Šanhajā notikušas slepenas augsta ranga Ķīnas un Japānas ārlietu ministriju amatpersonu sarunas, kurās puses spriedušas par to, kā normalizēt attiecības, kas saasinājušās Senkaku jeb Djaoju salu jautājuma dēļ, ziņo Honkongas telekanāls “Fenhuan”.

Atbilstoši telekanāla rīcībā esošajai informācijai 20. oktobrī Šanhaju slepeni apmeklējis Japānas ārlietu ministra vietnieks Tikoa Kavai, kur viņš ticies ar Ķīnas ārlietu resora vadītāja vietnieku Čžanu Čžiczjunu. Iepriekš neizziņotās tikšanās laikā “puses konsultējušās par divpusējo attiecību jautājumiem, īpaši par Djaoju problēmu”. Diplomāti vienojušies, ka abu valstu starpā “ir nepieciešams turpināt dialogu”.

Kaut arī nedz Ķīna, nedz Japāna oficiāli nav ziņojusi par Šanhajas tikšanos, Japānas valdības ģenerālsekretārs Osamu Fudzimura paziņoja, ka tikšanās bijusi “daļa no abu valstu sarunām, kas dažādos līmeņos tiek risinātas par situāciju, kas izveidojusies ap Senkaku salām”. Abu pušu “komunikācija notiek pastāvīgi”, uzsvēra Fudzimura. Tokijas attiecības ar Pekinu ir jūtami pasliktinājušās, kopš Japānas valdība pagājušajā mēnesī no privātiem īpašniekiem iegādājās Senkaku salas, uz kurām pretenzijas ir arī Ķīnai un Taivānai.

Ķīnieši Senkaku arhipelāgu dēvē par Djaoju salām. Tās atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas. Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885. gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā. Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, un Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā. 1972. gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt. Interese par salām pieaugusi pēc tam, kad šelfā tika uzietas lielas dabasgāzes rezerves.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+