×
Mobilā versija
+2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
21. maijs, 2015
Drukāt

Ķīnas kāpostiem vajag prasmīgu kopēju. Izaudzēt nav viegli!

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kā audzēt Ķīnas kāpostus? Kāpēc visi augi izzied? Maijā tos iesēju kastītēs, izaudzēju dēstus, daļu iestādīju siltumnīcā, daļu – āra dobē. ELĪNA BAUSKAS NOVADĀ

Kvalitatīvus Ķīnas kāpostus izaudzēt nav viegli, pat profesionāliem audzētājiem tie dažkārt izzied. Tāpēc var uzskatīt, ka mazdārziņā labi izaugušie ir veiksmes gadījums.

Ķīnas kāpostus stipri ietekmē temperatūra, dienas garums un mitrums. Gan dēstu audzēšanas laikā, gan pēc izstādīšanas optimāli ir +18…+22 °C. Ja dēsti aug par +15 °C zemākā temperatūrā (tas bieži mēdz būt neapkurināmās plēves seguma siltumnīcās), kāposti var izziedēt. Tas pats notiek, ja ir karstums kopā ar zemu gaisa mitrumu.

– Piemērotākais laiks audzēšanai ir pavasarī plēves siltumnīcās, ko var apsildīt. Tomēr pēdējos gados zemnieki šajā laikā Ķīnas kāpostus vairs neaudzē, jo grūti realizēt – tirgus ir piesātināts ar daudziem citiem lapu dārzeņiem. Patlaban lielražošanā Ķīnas kāpostus sēj tikai vasaras otrajā pusē rudens ražai un uzglabāšanai, – stāsta SIA “IR” agronome Lolita Presnikova.

Ķīnas kāposti ir tipiski garās dienas augi, tāpēc, audzējot vasarā, izzied visbiežāk. Lai audzētu dažādos laikos, ir izveidotas speciālas šķirnes ar paaugstinātu izturību pret izziedēšanu karstumā, tomēr risks saglabājas. Ja vasarā karstā laikā nevar kāpostus laistīt, arī tad augi izzied, jo tiem ir vāja sakņu sistēma, augi ir jutīgi pret mitruma trūkumu.

Lielākā daļa veikalos piedāvāto šķirņu ir domātas profesionāliem audzētājiem (lielajos iepakojumos ir ap 2500 sēklu). Amatieriem izvēle ir maza.

Pavasarim un audzēšanai siltumnīcā piemērotas ir šķirnes ‘Sprinkin F1’, ‘Sumiko F1’, ‘Kaboko F1’, ‘Manoko F1’ un citas, vasarai – ‘Optiko F1’, ‘Kasumi F1’, ‘Manoko F1’, bet rudens ražai, glabāšanai – ‘Bilko F1’. Sīkfasējumos biežāk piedāvā ‘Kasumi F1’, ‘Nagaoka F1’ (abas šķirnes vasaras ražai), ‘Orient Surprise F1’ (rudens ražai) un citas, kas tikai atbilstīgos augšanas apstākļos veido galviņas.

Audzēt agri pavasarī nozīmē sēklas sēt marta beigās, aprīļa sākumā un dēstus izstādīt maija sākumā. Rudens apritei dēstus laukā stāda augustā un ražu vāc septembra beigās.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+