Foto – AFP/LETA

Ķīnas premjers brīdina par augošo sociālo spriedzi 0

Pēdējo reizi pirms amata atstāšanas uzrunājot Ķīnas parlamentu, kura gadskārtējā sesija vakar sākās Pekinā, premjerministrs Vens Dzjabao brīdināja par augošo sociālo spriedzi pasaules otrajā lielākajā ekonomikā un aicināja kā prioritāti izvirzīt iedzīvotāju labklājību.

Reklāma
Reklāma

 

RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

Pērn Ķīnā valdošās Komunistiskās partijas kongresā tika izraudzīta jauna partijas vadība. Parlamenta sesijā, kas ilgs divas nedēļas, paredzēts formāli apstiprināt kompartijas vadoni Sji Dziņpinu par Ķīnas prezidentu, bet premjerministru Venu Dzjabao nomainīs Li Kecjans.

 

Jāceļ tautas dzīves līmenis

Atvadu runā premjers solīja stabilu ekonomikas augsmi, cīņu pret korupciju un labāku sociālo aprūpi. Premjers Vens, kurš bijis valdības vadītāja amatā desmit gadus, teica, ka plānotās ekonomiskās augsmes rādītājs paliks 7,5 procentu līmenī, solot izveidot deviņus miljonus jaunu darba vietu pilsētās, taču brīdināja par augošajām sociālajām problēmām un “nelīdzsvaroto, nesaskaņoto un ilgtermiņā neuzturamo” saimniecisko augsmi, atzīmē raidsabiedrība BBC. 13,8 triljonu juaņu (2,2 triljoni dolāru) valsts budžetā 2013. gadam paredzēts ievērojams izdevumu palielinājums veselības aprūpes un aizsardzības jomā, budžeta iztrūkumam sasniedzot 1,2 triljonus dolāru. Premjers atzīmēja, ka saimnieciskās lejupslīdes apstākļos, kas turpinās pasaulē, jācenšas paplašināt iedzīvotāju pieprasījumu pašmājās kā ilgtermiņa ekonomiskās attīstības stratēģiju, raksta avīze “The Guardian”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pieaugot Ķīnas iedzīvotāju neapmierinātībai ar problēmām, kas saasinās līdz ar valsts straujo saimniecisko attīstību – no vides piesārņojuma un sociālās nevienlīdzības līdz visaptverošajai korupcijai – , Vens Dzjabao mudināja panākt tautas dzīves līmeņa celšanu, kam jākļūst par valdības darba mērķi.

Šā uzdevuma ietvaros paredzēts par 27 procentiem palielināt veselības aprūpes izdevumus, tiem atvēlot kopumā 260 miljardus juaņu, un par 13,9 procentiem palielināt izdevumus sociālajai nodrošināšanai un nodarbinātībai, iedalot 655 miljardus juaņu. Budžetā paredzēts 18,8 procentu (210 miljardi juaņu) pienesums vides aizsardzībai un atjaunojamās enerģijas avotu izmantošanai un enerģijas taupīgākai lietošanai. Premjers uzsvēra nepieciešamību uzlabot pensiju sistēmu, solot palielināt mazās pensijas par desmit procentiem, kā arī atzīmēja straujās saimnieciskās augsmes negatīvo ietekmi uz apkārtējo vidi, kas var ietekmēt arī nākamās paaudzes. Analītiķi atzīmē Vena runas deklaratīvo saturu, jo tās lielākā daļa bija veltīta valdības panākumu uzskaitījumam, tikai pāris minūtes atvēlot problēmu konstatācijai. Stratēģiskie lēmumi politiskajā, saimnieciskajā un militārajā jomā tika pieņemti pērn notikušajā kompartijas kongresā, kur par tiem sprieda šaurā lokā partijas centrālās komitejas politbiroja pastāvīgās komitejas septiņi dalībnieki, lemjot 1,3 miljardu iedzīvotāju nākotni.

 

Jārēķinās ar sabiedrisko domu

Interneta sociālo tīklu laikmetā pat tādas autoritāras valsts kā Ķīna vadītājiem jārēķinās ar sabiedriskās domas plašākām izpausmēm un ietekmi, atzīmē aģentūra “Reuters”. Jau drīz pēc premjera Vena runas parlamentā daudzi interneta lietotāji Ķīnā ievietoja savus viedokļus sociālajā tīklā “Weibo”, paužot vilšanos, ka premjers nav piedāvājis risinājumus briestošajām problēmām, bet apliecinājis valdības apņēmību stiprināt iekšējo drošību, lai saglabātu kompartijas varu. Lai gan Ķīna tiek uzskatīta par pasaules otro lielāko ekonomiku, aptuveni 13 procentiem tās iedzīvotāju jāiztiek ar 1,25 dolāriem dienā, liecina ANO dati, turklāt ienākumu nevienlīdzība pieaug. Pēc žurnāla “Forbes” datiem, Ķīnā ir 122 dolāru miljardieri.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.