×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
26. septembris, 2012
Drukāt

Ķīnas un Japānas ārlietu ministri aizvadījuši saspringtas sarunas par Senkaku salām

Foto - AFPFoto - AFP

Ķīnas un Japānas ārlietu ministri ANO aizvadījuši saspringtas sarunas par Senkaku salām, Pekinai apsūdzot Tokiju Ķīnas suverenitātes pārkāpšanā, informēja Ķīnas Ārlietu ministrija.

Ķīnas ārlietu ministrs Jans Dzječi savam Japānas kolēģim Koičiro Gembam paziņojis, ka abu valstu attiecības saglabāsies saspringtas tik ilgi, kamēr Japāna neatteiksies no Senkaku salu iegādes, liecina Ķīnas Ārlietu ministrijas paziņojums. “Ķīnas puse nekādā gadījumā necietīs nekādu vienpusēju rīcību ANO Ģenerālās asamblejas sānu sarunās par Djaoju salām,” norādījis Ķīnas ārlietu ministrs.

Pēdējo nedēļu laikā uzliesmojušas Japānas un Ķīnas domstarpības par Senkaku salu piederību, taču situāciju Austrumķīnas jūrā vēl vairāk sarežģījušas arī Taivānas pieteiktās pretenzijas uz daļu no šī arhipelāga.

Ķīnieši arhipelāgu dēvē par Djaoju salām. Tās atrodas 400 kilometru attālumā no Japānai piederošās Okinavas salas galvaspilsētas Nahas un 200 kilometru attālumā no Taivānas. Atbilstoši Pekinas versijai šīs salas ķīnieši atklājuši vēl XIV gadsimtā, bet Japāna tās ieguvusi 1885. gadā noslēgtā “netaisnīgā” Šimonoseki līguma rezultātā. Pēc Otrā pasaules kara Japāna zaudēja visas teritorijas, ko tā bija ieguvusi kopš XIX gadsimta beigām, un Senkaku salas tad nokļuva ASV jurisdikcijā. 1972. gadā ASV atdeva salas Japānai, bet Ķīna šo lēmumu atteicās atzīt.

11. septembrī Tokija apstiprināja lēmumu par privātā īpašumā bijušo salu iegādi. Oficiālais salu īpašnieks būs Japānas Krasta apsardze. Ķīnas un Japānas ārlietu ministru sarunas ir augstākā līmeņa abu pušu tikšanās, kāda notikusi kopš šī paziņojuma. Gemba, atbildot uz Ķīnas ministra iebildumiem, aicinājis Pekinu saglabāt maksimālu savaldību, norādot uz nesenajiem uzbrukumiem Japānas uzņēmumiem Ķīnā, atklājusi kāda augsta ranga japāņu amatpersona. “Viņš uzstāja, ka vardarbību nevar paciest,” norādījusi amatpersona, piebilstot, ka abu valstu ministru tikšanos pieprasījis tieši Gemba.

Ķīnas ārlietu ministrs savukārt sacījis Gembam, ka par attiecību saasināšanos atbildīga tikai un vienīgi Japāna un atkārtojis Ķīnas valdības aicinājumu Tokijai “izlabot savu kļūdu un pārtraukt visas darbības, kas skar Ķīnas teritoriālo suverenitāti”. “Tikai rīkojoties tā, divpusējās attiecības var atgriezties pie veselīgas un stabilas attīstības,” paziņojis Jans.

Diplomāti ANO aģentūrai AFP atklāja, ka ministriem nekādu progresu sarunās nav izdevies panākt. Tomēr abas puses – gan Ķīnas Ārlietu ministrija, gan minētā Japānas amatpersona – apstiprinājušas, ka sarunas turpināsies. Otrdien Pekinā tikās abu valstu viceministri, bet arī viņiem diplomātisko spriedzi mazināt neizdevās. Pēdējās dienās Senkaku salu apkaimē manīti Ķīnas valdības kuģi, bet trešdien no tiem nav bijis ne miņas, informēja Japānas Krasta apsardze.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+