×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
22. marts, 2012
Drukāt

KINO JAUNUMS: “Bīstamā metode” – starp Jungu un Freidu

bistama_metode_7

Pirmizrādi piedzīvojusi pagājušajā rudenī Venēcijas kinofestivālā un par labāko otrā plāna aktieri – Vigo Mortensenu Zigmunda Freida lomā – nominēta “Zelta globusam”, kanādieša Deivida Kronenberga biogrāfiskā drāma “Bīstamā metode” piedāvā skatījumu uz trijiem psihoanalīzes vēsturē leģendāriem varoņiem, kuru portretējumam uz ekrāna jāvārdu teica Mortensens, Keira Naitlija un Maikls Fasbenders.

 

Viņa ir jauna, kliedzoša un izmisusi, kad nonāk pie Karla Junga, kurš jau Burgholcas klīnikā sācis izmantot Zigmunda Freida metodes. Sabīne Špīlreina, atmiņās grimstot pagātnē par bērnību, Jungam atver acis, kā arī liek pavisam citādi paskatīties uz sevi, ģimeni, sievu un attiecībām ar pasauli, lai par visu varu pretotos pievilcīgās meitenes harismai, taču tomēr kļūtu par viņas mīļāko.

Deivida Kronenberga vārds jau sen komentārus neprasa, un nav brīnums, ka savai jaunākajai filmai viņš izvēlējies tik neviennozīmīgu saturisko pamatu. Džona Kera 1993. gadā izdotais romāns ticis uzvests “Cottesloe Theatre” Londonā, kad Freida lomā iejutās Ralfs Fainss. Dārdoši aplausi gan šo iestudējumu nepavadīja, taču izraisīja ne mazums sarunu, kas no jauna uzjundīja, kad par savu ieceri uzfilmēt “sarunu terapijas” pirmsākumus paziņoja Kronenbergs. Pieaicinot oskaroto scenāristu Kristoferu Hemptonu un jau trešo reizi uzrunājot Vigo Mortensenu – iepriekš viņi sastrādājušies filmās “Vardarbības pēctecība” un “Austrumu solījumi” –, Kronenbergs turpina iet pa grodi nostrādāta neatkarīgā kino ceļu, kā arī nepiemirst par savām filmām tik piederīgajiem motīviem – samezglotām attiecībām un perversijām. Taču tie Kronenberga rokās nekļūst par pašmērķīgiem elementiem, lai atklātu raksturu tumšākās puses un slēptas alkas un apzināti provocētu, bet ir sižetiskajā attīstībā nepieciešami punkti, kas nepieciešami kā nācijas, tā arī varoņu izaugsmē.

 

Interesanti

Sākotnēji Freida lomai bija uzrunāts Kristofs Valcs, taču viņš atteicās, lai spēlētu melodrāmā “Ūdens ziloņiem”, un Sabīnes Špīlreinas loma tika rakstīta speciāli Džūlijai Robertsai, taču arī viņas vārds nav lasāms filmas titros. No projekta citas lomas dēļ izstājās arī Kristiāns Beils.

 

Būtiskais

“Bīstamā metode”/”A Dangerous Method”

Kanāda, Lielbritānija, Vācija, Šveice, 2011.

Režisors: Deivids Kronenbergs

Lomās: Maikls Fasbenders, Keira Naitlija, Vigo Mortensens, Vensāns Kasels, Sāra Gordone

No 23. marta “Kino Citadele”, “Cinamon” un “Multikino”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+