Kultūra
Teātris un kino

Kinoteātris “Splendid Palace” ar projektu “35 mm kino skapis” atvērs publikai savu kino filmu arhīvu.0


Režisors Jānis Streičs.
Režisors Jānis Streičs.
Publicitātes foto

Kinoteātra 95. jubilejas gadā “Splendid Palace” apliecina uzticību klasiskajām kino vērtībām. Spilgtākās nesenās vēstures filmas, kas jau kļuvušas par šī perioda klasiku, šogad tiks demonstrētas no 35 mm kino filmas uz kinoteātra “Splendid Palace” lielajiem ekrāniem.

Projekts “35mm kino skapis” piedāvās izcilas filmas no kinoteātra “Splendid Palace” filmu kopiju arhīva. Mūsu kolekcijā ir 39 filmas, kas ir saglabātas uz klasikās filmu lentas, proti, 35 mm formātā un lieliskā kvalitātē.
2012. gads kino pasaulei Holivuda oficiāli paziņoja par principiālu atteikšanos no filmu uzņemšanas un demonstrēšanas uz filmu lentas, turpinot strādāt tikai digitālajos formātos. Kino projektori klusē… Romantiskais kino rādīšanas tirkškis ir apklusis, gaismas stars vairs nelauž zāles tumsu caur filmlenti, izlaužoties uz ekrāna. Ir sācies cits laikmets.

Šī gada garumā, katru mēnesi kinoteātris “Splendid Palace” no sava krājuma izņems īpašu filmu, ko piedāvās tikai 2 seansos uz 35 mm filmas, kopumā izveidojot filmu izlasi, sadarbībā ar Acme film. Šajā izlasē tiks iekļauta Larsa fon Trīra maigā filma par pasaules galu “ Melanholija”, Deivida Kronenberga trilleris par psihoanalīzes autoritāšu Junga un Freida sāncensību, “Bīstamā metode” un humora pilnā režisora Mišela Hazanāviča daudz godalgotā filma par kino evolūciju – “Mākslinieks”.

Projektu “35 mm kino skapis” kinoteātrī “Splendid Palace” atklās 6. septembrī plkst. 19.00 ar filmu “Lielās cerības” (Great Expectations, 2012.g), kuru pēc Čarlza Dikensa romāna veidojis britu režisors Maiks Ņūels. Aizsākot projektu, ar ievadlekciju ”35 mm filma un jaunais laikmets” uzstāsies režisors Jānis Streičs. Leģendārais režisors, kurš visu mūžu strādājis uz 35 mm, radot savus izcilākos darbu – “Teātris”, “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”, “Mans draugs – nenopietns cilvēks”, tomēr pēdējos darbus veidojis jau digitāli.

“35 milimetru filma ir veikusi grandiozu apvērsumu pasaules kultūrā, izaugot no tehniskā brīnuma, kas spēj iemūžināt kustību un laiku, līdz milzu izklaides industrijai ar pasakainu peļņu un masu suģēstēšanas spējām, izaugusi kā jauns patstāvīgs mākslas veids, jauna, demokrātiska tautu saziņas valoda, bez kuras cilvēces eksistence vairs nav iedomājama. Bezgala interesanti ir atskatīties uz šī milimetros mērāmā četrstūrīša evolūcijas ceļu, kurā no cirkus numura sāka attīstīties kino valoda ar plānu maiņu, montāžu, paralēlo darbību ar līdzi augošo kino dramaturģijas rašanos, ar skaņas un krāsas iekļaušanu šinī rāmītī līdz telpiskuma efektam kas spēj skatītāju ieraut notikumu vidē tīri vai fiziski. Šodien, kad kinofilma kā materiāls ir arhaisms, cilvēce dažnedažādos ekrānos un monitoros joprojām turpina sazināties senajā 35 milimetru filmiņas radītajā valodā,” savu viedokli uzticēja Jānis Streičs.

Kinoteātris “Splendid Palace” ir saglabājis savu kino projektoru un to iedarbinās nevis sentimenta, bet gan pašcieņas dēļ, lai nodrošinātu savai uzticīgajai publikai kino demonstrēšanu ne tikai jaunajos formātos, bet arī klasikas seansos.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Vijai Artmanei veltītās filmas pirmizrādi apmeklē aktrises ģimene, kolēģi, talanta cienītāji
11 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Kinoteātris “Splendid Palace” ar jaunām filmām un projektiem atklāj 96. sezonu
13 stundas
LE
LETA
Kultūra
Igaunija “Oskara” balvai izvirzīs kopīgi ar Latviju producēto dokumentālo filmu “Nemirstīgie” un spēlfilmu “Patiesība un taisnība”
16 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Konkurentu cīņas Tukumā: “Rimi” neļauj “Lidl” izmantot piebraucamo ceļu 1
1 stunda
LE
LETA
Dabā
Latvijai tuvojas karstuma vilnis? Sinoptiķi nāk klajā ar negaidītu prognozi
2 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Izklaide ar nosaukumu “nu, valdība kritīs?”
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Nesodāmības gaisotne VUGD: likums pārkāpts, budžetam nodarīti zaudējumi, bet vainīgo nav 1
1 stunda
IE
Ināra Egle
Latvijā
VIDEO: Demonstrācijā cer atmodināt Dundagu
3 stundas