Kultūra
Teātris un kino

Kinoteātros – 11 jaunas latviešu filmas 0

Collage made with FotoJet

Kinorepertuāra nedēļā, kas sākas ar 1. decembri, Rīgas kinoteātros vienlaikus demonstrē vienpadsmit Latvijas filmas, turklāt lielu daļu no tām var redzēt arī citur Latvijā, informē Nacionālā kinocentra eksperte Kristīne Matīsa.

“Astoņas no jaunajām kinolentēm skatāmas kinoteātrī “Splendid Palace”, kurš jau sen lepojas ar savu tendenci akcentēt nacionālā kino izrādīšanu,” pauda Matīsa.

Divas filmas kinoteātrī “Splendid Palace” tiek demonstrētas pēdējo nedēļu. Tā ir režisores Kristas Burānes un studijas VFS Films “Pasaka par tukšo telpu” (pēdējais seanss pirmdien, 4. decembrī, plkst. 18). Savukārt jau svētdien, 3. decembrī, plkst. 15 pēdējais seanss dokumentālajai filmai “Ziemeļu gaisma”, ko vizuāli krāšņā un asprātīgā road-movie stilistikā veidojuši komponists Ēriks Ešenvalds, režisors Renārs Vimba un operators Dainis Juraga.

Programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei” šogad jau pirmizrādītas trīs filmas, un visas trīs vēl atrodamas kinoteātros. Hronoloģiski pirmā bija Vara Braslas spēlfilma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru”, kopš pirmizrādes augustā filma nav pazudusi no Rīgas kinoekrāniem un arī decembra sākumā kinoteātrī “Kino Citadele” ir pieejami vismaz divi seansi dienā. Turklāt filmu sadarbībā ar apvienību “Kinopunkts” joprojām izrāda arī dažādās vietās Latvijā.

Arī divas nākamās Simtgades filmas – Ilonas Brūveres dokumentālā spēlfilma “Ievainotais jātnieks” un Askolda Saulīša informatīvi blīvais pētījums “Astoņas zvaigznes” nākamnedēļ atrodamas kinoteātrī “Splendid Palace”, bet informācija par filmu seansiem citviet Latvijā apkopota Nacionālā Kino centra mājaslapā.

Kopš Lielā Kristapa pirmizrādes 10. novembrī kinoteātru repertuārā ir režisora Jāņa Norda trešā pilnmetrāžas spēlfilma “Ar putām uz lūpām”, kas šobrīd atrodama gan “Splendid Palace”, gan “Kino Citadele”, gan “K. Suns”, gan “Kino Bizes” repertuārā Rīgā un arī citās Latvijas pilsētās. Iepriekšējo lielo Latvijas spēlfilmu, Aika Karapetjana “Pirmdzimtais”, kas pirmizrādi piedzīvoja septembrī un saņēma divus Lielos Kristapus, 1. decembra vakarā var noskatīties kinoteātrī “Kino Bize”.

Kino Bize, kas savu repertuāru var plānot daudz elastīgāk, nekā lielie kino multipleksi, nākamnedēļ piedāvā arī kombinēto seansu, kurā apvienotas divas dokumentālās filmas ar Lielā Kristapa nomināciju Labākā debija – Katrīnas Neiburgas “Garāžas” un Žanetes Skarules “Lidojošo mūku templis” (pirmdien, 4. decembrī).

No 1. decembra kinorepertuāra dzīvi sāk divas visai atšķirīgas pilnmetrāžas filmas. Dokumentālists Ivars Zviedris savu 50. jubileju svin, pirmizrādot jaunu pilnmetrāžas dokumentālo filmu “Zāģeri”, kas arī nedēļas nogalē būs atrodama kinoteātra “Splendid Palace” repertuārā.

Savukārt režisora Māra Martinsona jaunākā spēlfilma, vizuāli krāšņais Latvijas-Japānas kopražojums “Maģiskais kimono” jaunnedēļ būs pieejams četros Rīgas repertuāra kinoteātros, ieskaitot “Multikino” un “Cinamon Alfa”, no 1. decembra filma tiek demonstrēta arī Valmierā, Liepājā, Cēsīs, paredzēti seansi Smiltenē, Aizkrauklē un citur; filmas producente Linda Krūkle sola visā drīzumā filmas Facebook kontā publicēt karti ar precīzām norādēm, kur vēl Latvijā var noskatīties “Maģisko kimono”.

“Šāda Latvijas kino intensitāte kinoteātru repertuārā sola gan daudz iespēju kinoskatītājiem, gan iepriecinošus rādītājus gada beigās, kad ir cerības uz pieaugumu statistikas ailītē “nacionālā tirgus daļa repertuārā”,” prognozē Kristīne Matīsa, atgādinot, ka jau pērn Latvijā šis skaitlis pieauga uz 7,38 %, salīdzinot ar 3,81% 2015. gadā, un nevajadzētu atmest cerības beidzot apsteigt Baltijas kaimiņus – 2016. gadā Igaunijā nacionālā kino tirgus daļa bija 10,54%, bet Lietuvā – 19,5%.

LA.lv