×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
28. marts, 2013
Drukāt

Kipras bankas atsāk darbu

Foto - AFPFoto - AFP

Kipras bankas ceturtdien plkst.12 pēc vietējā un Latvijas laika atsākušas darbu pēc 12 dienu pārtraukuma, taču to klientus sagaida dažādi ierobežojumi, lai novērstu naudas aizplūšanu uz ārvalstīm.

Pirms banku atvēršanas pie vairākām filiālēm bija vērojamas nelielas rindas, kā arī novērojama saspīlēta situācija, jo atsevišķas filiāles darbu atsāk ar nokavēšanos. “Šī būs ļoti slikta diena, būs daudz lamāšanās un dusmu,” pie Kipras otras lielākās bankas “Laiki Bank” durvīm sacīja kāds bez darba esošs elektriķis. Tikmēr bankas klientiem izdod ierobežojumu sarakstu, kas nosaka, ka skaidrā naudā dienā drīkstēs izņemt ne vairāk kā 300 eiro, cenšoties novērst noguldījumu strauju izņemšanu.

Aģentūras AFP žurnālists ziņo, ka trešdienas vakarā Kipras Centrālajai bankai piegādāti pieci konteineri ar naudu – miljardiem eiro. Kolonnu ar naudas līdzekļiem pavadījis helikopters un policijas automašīnas.  Savukārt Kipras akciju birža ceturtdien joprojām ir slēgta.

Pie vairuma banku Nikosijā jau agri no rīta izvietoti apsargi, no kuriem dažiem ir ieroči, radot neierastu skatu parasti mierīgajā tūristu salā. Pie citām bankām novērotas līdz pat 25 cilvēku rindas. Kipras varasiestādes televīzijas uzrunā trešdienas vakarā aicināja kipriešus priekšroku dot gados vecākiem cilvēkiem, jo lielai daļai nav kredītkaršu un tie savu naudu var izņemt tikai bankās.

Citi ierobežojumi arī paredz, ka čekus apmainīt pret naudu ir aizliegts un kredītkaršu pirkumiem ārvalstīs noteikts apjoma ierobežojums 5000 eiro apmērā mēnesī. Bezskaidras naudas maksājumi vai naudas pārvedumi uz ārvalstīm ir aizliegti, izņemot atsevišķus strikti noteiktus izņēmumus. Savukārt, dodoties uz ārzemēm, ceļotāji līdzi nedrīkstēs ņemt vairāk kā 1000 eiro skaidrā naudā.

Kipra ir pirmā eirozonas valsts, kas noteikusi kapitāla kontroli pēc starptautisko kreditoru aizdevuma. Ierobežojumi noteikti, lai nepieļautu banku sabrukumu, noguldītājiem mēģinot izņemt savu naudu. Kipras Banku darbinieku arodbiedrība paziņoja, ka darbinieki ir gatavi atgriezties darbavietās, bet aicināja klientus neizgāzt savu neapmierinātību uz viņiem. Arodbiedrība atgādināja, ka banku darbinieki nav atbildīgi par notikušo, bet, gluži otrādi, arī ir šīs krīzes upuri.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+