×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
4. oktobris, 2012
Drukāt

Kirgizstānā sāk izmeklēšanu par valsts apvērsuma mēģinājumu

Foto - AFPFoto - AFP

Pēc Biškekā pieredzētajām milicijas un protestētāju sadursmēm Kirgizstānā sākta izmeklēšana par valsts apvērsuma mēģinājumu un aizturēti trīs opozīcijas likumdevēji.

Opozīciju pārstāvošie deputāti – nacionālistiskās partijas “Ata Žurt” līderis Kamčibeks Tašijevs un viņa kolēģi Sadirs Žaparovs un Talants Mamutovs – aizturēti ceturtdienas rītā, apstiprināja Kirgizstānas Ģenerālprokuratūra. Uz aizturētajiem likumdevējiem krīt aizdomu ēna par “aicinājumiem vardarbīgā ceļā mainīt konstitucionālo kārtību” Kirgizstānā un centieniem trešdien aizvadītajā mītiņā “vardarbīgu gāzt valdību”.

Aptuveni 1000 demonstrantu bija pulcējušies Biškekas centrā, pieprasot nacionalizēt zelta raktuves “Kumtor”. Demonstrācijas gaitā izraisījās sadursmes ar kārtībsargiem, un, cenšoties izklīdinātu pūli, kas mēģināja ielauzties parlamenta un prezidenta rezidences ēkā, milicija lika lietā asaru gāzi, trokšņa granātas, kā arī šaujamieročus. Vairāki nekārtību cēlāji tika arestēti, ievainojumus sadursmēs guva 12 cilvēki. Ceturtdien aizturētais Tašijevs mītiņa laikā mudināja protestētājus doties uz valdības ēku un pārņemt varas ēku gaiteņus. Pēcāk viņš gan savā automašīnā aizbēga no notikuma vietas. Viņa vadītā partija ceturtdien izziņojusi jaunas demonstrācijas Biškekā un citās valsts pilsētās.

Aptuveni 600 cilvēku jau pulcējušies Džalalabadā, valsts dienvidu daļā, pieprasot atbrīvot aizturētos deputātus un bloķējot satiksmi pie vietējās pašpārvaldes ēkas. Ceturtdien galvaspilsētā jūtama pastiprināta milicijas klātbūtne. Domājams, ka trešdienas protesta akciju izraisīja premjerministra Žantoro Satibaldijeva šīs nedēļas brauciens uz raktuvēm, kurās viņš paziņoja, ka tās netiks nacionalizētas, neraugoties uz problēmām. Raktuves “Kumtor” atrodas 350 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Biškekas un aptuveni 60 kilometrus uz ziemeļiem no robežas ar Ķīnu. Tās pieder kanādiešu kompānijai “Centerra”, kura informē, ka tās ir lielākās zelta raktuves Vidusāzijā, kuras pārvalda rietumos bāzēta kompānija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+