×
Mobilā versija
+20.3°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
4. aprīlis, 2013
Drukāt

Kirgizstānas prezidents: kirgīzu valoda jāstiprina

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Kirgizstānas parlamentā šobrīd tiek izskatīts likumprojekts, kas paredz stiprināt kirgīzu valodas statusu un aizliegt krievu valodas lietošanu ne tikai valdības, bet arī citu valsts iestāžu darbā.

 

“Valsts valodas likuma mērķis ir attīstīt kirgīzu valodu, nevis vērsties pret krievu valodu,” uzstājoties valsts parlamentā, skaidrojis Kirgizstānas parlamenta priekšsēdētājs Asilbeks Žejenbekovs, aicinot sabiedrību atturēties no šī jautājuma politizēšanas. “Man nav nekas pret krievu valodu. Es lepojos ar to, ka mani bērni var oriģinālā lasīt Dostojevski, Čehovu un Turgeņevu. Taču aizsargāt kirgīzu valodu ir ārkārtīgi nepieciešams. Tā ir mūsu valsts raksturīgākā īpašība,” uzsvēra parlamenta priekšsēdis.

 

Pret “imperiālistu importu”

Norādot uz Apvienoto Nāciju Organizācijas atzinumu, ka kirgīzu valoda jau tuvākajos gados varētu pilnībā izzust, virkne Kirgizstānas likumdevēju izstrādājuši likumprojektu, kura mērķis ir aizsargāt kirgīzu valodu no drūmā likteņa. Saskaņā ar likumprojektā rakstīto visiem valsts iestāžu darbiniekiem būs jānokārto kirgīzu valodas eksāmens. Tāpēc ierēdņi, kam ir nepilnīgas kirgīzu valodas zināšanas, jau norīkoti apmeklēt īpašus apmācības kursus, raksta interneta vietne “Eurasianet.org”.

Likums paredzēs to, ka visi dokumenti ar atsevišķiem izņēmumiem, kuri pagaidām nav identificēti, būs jāraksta kirgīzu valodā. Bet amatpersonām, kas oficiālās sanāksmēs tomēr lietos krievu valodu, tiks piemērots naudas sods, kā apjoms svārstīsies no tūkstoš līdz 20 tūkstošiem kirgīzu somu (no aptuveni 11 līdz 228 latiem).

2009. gadā veiktās tautas skaitīšanas dati liecina, ka Kirgizstāna ir mājvieta aptuveni 70 etniskajām grupām, 72 procenti valsts iedzīvotāju sevi uzskata par kirgīziem. Taču lielākā daļa Kirgizstānā dzīvojošo neatkarīgi no viņu etniskās piederības galvenokārt runā krievu valodā. Turklāt daudzi kirgīzi nemaz neprot savu valodu. Saskaņā ar Kirgizstānas konstitūciju kirgīzu valoda ir valsts valoda, bet krievu valodai ir atvēlēts oficiālās valodas statuss. Daudzi likumdevēji uzsver, ka kirgīzu valoda jālieto visu veidu valsts iestāžu dokumentos un sarakstē. Šobrīd parlamentāriešu runas kirgīzu valodā tiek tulkotas krievu valodā, bet krievu valodā sacītais – kirgīzu valodā.

Tieši pēdējos gados valsts likumdevēji aizsākuši karstas diskusijas par to, kādu valodu lietot parlamenta sēdēs.

“Kirgīzu valodas aizstāvji, kuri atbalstu bauda galvenokārt lauku apgabalos, apelē pie cilvēku goda un cieņas, iestājoties par kirgīzu valodas pozīciju stiprināšanu, un krievu valodu uzlūko kā imperiālistiskas varas importu, nevis instrumentu valsts attīstībai,” skaidro “Eurasianet.org”.

Aizvien augošajam kirgīzu valodas aizstāvju pulkam pievienojies arī valsts prezidents Almazbeks 
Atambajevs. “Ikvienam ir jāprot valsts valoda, nevis jāmeklē iegansti, lai to nemācītos. Ja cilvēks gribēs, viņš valodu iemācīsies,” sacīja Atambajevs, uzsverot, ka kirgīzu valoda ir valsts būtība un tās “pozīcijas jāstiprina neatkarīgi no tā, vai tas kādam patīk vai ne”.

 

Uztraucas 
par minoritātēm

Tiesa, kirgīzu valodas aizstāvju pulkam uzrodas arī pretinieki, kuri uzsver, ka likumprojekta patiesais mērķis ir atbrīvoties no “neērtiem” cilvēkiem valsts pārvaldē. Tāpat cilvēktiesību aktīvisti spriež, ka likumprojekts ierobežos minoritāšu konstitucionālās tiesības, kā arī norāda uz to, ka valsts izglītības sistēma vēl nav gatava pārejai uz apmācību tikai kirgīzu valodā. ASV cilvēktiesību organizācijas “Freedom House” atzars Kirgizstānā likumprojektu nodēvējis par diskriminējošu un tādu, kas “veicina nacionālistisku noskaņojumu”, kaut gan, pēc organizācijas ieskatiem, Kirgizstānas valdībai vajadzētu lolot valsti raksturojošo “internacionālismu”.

Eksperti atzīmē, ka pēdējos gados aizvien aktīvāk bijušajās PSRS valstīs Vidusāzijas apgabalā aizsāktas vietējās valodas stiprināšanas kampaņas, cenšoties mazināt krievu valodas lietojumu. Tā tas notiek ne tikai Kirgizstānā, bet arī Kazahstānā, kur dažas skolas jau atteikušās no apmācības krievu valodā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+