×
Mobilā versija
+8°C
Armanda, Armands
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
13. augusts, 2012
Drukāt

Kizilam nobira visi ziedi…

Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

“Kāpēc kizilam, kas pava­sarī tik skaisti uzplauka, pēkšņi nobira visi ziedi?”
 Anita Rozenfelde Iecavā

 

Kizils (Cornus mas) ir viens no pirmajiem ziedētājiem pavasarī (aprīlī). Tā daudzie sīkie, dzeltenie ziediņi vēsā laikā kailos zarus klāj parasti aptuveni divas nedēļas. Krūms nozied ātrāk, ja pēkšņi uznāk karstuma vilnis.

– Ja kizils ziedēja tikai nedēļu, bet tam pašlaik aizmetušies auglīši, viss ir kārtībā, jo ziedi ir apputeksnējušies un liekie ir paši nobiruši. Turpretī, ja nobira tikko atvērušies ziedi, tas nozīmē, ka augs cietis no sausuma, – skaidro LU Botāniskā dārza dendroloģe Ārija Galeniece.

 

Kizils ir vasarzaļš, līdz 8 m augsts koks vai krūms, kam piemērota saulaina vieta un labi drenēta dārza augsne. Mālainai vajadzētu piejaukt šķembas un granti.

 

Pusotra gadsimta laikā, kopš kizilu pie mums audzē, ievesti ļoti daudzi dažādas cilmes stādi un sēklas. Tādēļ pat vienādos apstākļos vienas sugas augi jūtas un ražo atšķirīgi. Piemēram, Latvijā vecākais kizils, kas aug Rīgas kanālmalas apstādījumos iepretī Universitātes galvenajai ēkai, pavasaros zied ļoti bagātīgi, bet augļus dod trūcīgi, turklāt tie ienākas vēlu (oktobrī). Šīs atšķirīgās īpašības būtu jāņem vērā, izvēloties mātesaugus, no kuriem pavairot kizilu. Ne visi, kas bagātīgi zied, arī labi ražo.

Augļiem piemēroti krūmi aug Latvijas Universitātes botāniskajā dārzā.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+