Publicitātes foto

Klaidermana romantiskās klavieru mežģīnes pirmo reizi “Lielajā dzintarā” 0

Pasaulslavenais pianists Ričards Klaidermans (īstajā vārdā – Filips Pažē) Latvijā uzstājies jau vairākkārt, bet 5. februārī klausītāji pirmoreiz viņu dzirdēs Liepājas “Lielajā dzintarā”.

Reklāma
Reklāma
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 55
Lasīt citas ziņas

Klaidermana tēvs reiz bijis klavierspēles pasniedzējs, tāpēc tas, ka Ričards kļuva par pianistu un klasiskās mūzikas pārstāvi, it nemaz neizbrīna. Divpadsmit gadu vecumā viņu uzņēma prestižajā Parīzes konservatorijā, bet, kļuvis sešpadsmit gadus vecs, Klaidermans jau ieguva pirmo apbalvojumu – viss liecināja, ka priekšā panākumiem bagāta karjera mūža garumā. Taču tieši šajā laikā Klaidermans no pianista pārtapa par rokgrupas dalībnieku. Viņš vēlējās izmēģināt ko radikāli citādāku, kopā ar draugiem izveidojot pats savu rokgrupu.

Klaidermans bija kļuvis par pavadošo mūziķi dažādām grupām, kad smagi saslima viņa tēvs. Tas bija veids, kā nopelnīt sev iztiku brīdī, kad tēvs nespēja palīdzēt finansiāli. Šajā laikā mūziķis arvien vairāk attālinājās no klasiskās mūzikas. Šis skats no malas izrādījās viens no nozīmīgākajiem atspēriena punktiem jaunā pianista dzīvē – uzstājoties kopā ar spilgtām franču mūzikas zvaigznēm, piemēram, Džoniju Holideju, 1976. gadā Klaidermanu pamanīja producents Olivers Tusāns, kurš meklēja pianistu, lai ierakstītu balādi – veltījumu savai tikko dzimušajai meitiņai Adelīnai. Lai projekts būtu veiksmīgs, bija jāpārdod vismaz 10 000 ieraksta kopiju. Šajā laikā pasaulē valdīja disko bums, tāpēc komerciālās atdeves latiņa šim klasiskajam mūzikas gabalam nebija celta diez ko augstu. Visiem par pārsteigumu tika pārdoti 22 miljoni kopiju 38 valstīs. Šis veiksmīgais Klaidermana skaņdarbs ir pazīstams ar nosaukumu “Balāde Adelīnai”. Kopš tā brīža pianistu Filipu Pažē pasaule arī iepazina kā Ričardu Klaidermanu. Tādu pseidonīmu mākslinieks nolēma pieņemt, lai faniem ārpus Francijas robežām nebūtu jāsaskaras ar grūtībām, izrunājot pianista vārdu. Jautāsiet – kādēļ tieši Klaidermans? Tas bija viņa vecvecmāmiņas uzvārds.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pianistam pūrā ir grandioza koncertu vēsture – reiz viņš uzstājies 200 reizes 250 dienu laikā. Tagad, protams, koncertu ir krietni mazāk, un viens no diviem koncertiem Baltijas valstīs šogad būs Liepājā. Jā, lai gan “Biļešu serviss” un vairāki mediji apgalvo, ka šis būs vienīgais koncerts Baltijā, tā nav taisnība. 4. februārī Klaidermans muzicēs pavisam netālu – Palangā. Turklāt biļetes daudz lētākas – 24 – 46 eiro. Biļetes uz koncertu Liepājā, lai gan jau sen izpārdotas, maksāja 50 – 80 eiro. Biļešu tirdzniecība tika uzsākta 2016. gada 5. oktobrī. Aptuveni 50% biļešu uz Klaidermana koncertu Liepājā tika izpārdotas jau pirmajā dienā, savukārt līdz novembra vidum tās pārdotas pilnībā, dara zināmu SIA “Biļešu serviss” administratīvā direktore Līga Rubine.

Izskanējis arī, ka “Lielajā dzintarā” Klaidermans uzstāsies kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri. Orķestra projektu daļas vadītāja Liena Dāvida precizē: “Ar Klaidermanu kopā spēlēs vien daži izvēlēti mūziķi, ne viss Liepājas Simfoniskais orķestris. Ar mākslinieku uz skatuves sadarbosies septiņi mūziķi (četras vijoles, divi alti un viens čells).”

Pirmoreiz Latvijā Klaidermans uzstājās 2015. gadā. Mūsu valsti viņš izvēlējās kā vienu no nedaudzajām Eiropā, kur sniegt savu priekšnesumu.

Ričards Klaidermans nav tipisks klasiskās mūzikas pianists, viņš popularizē klavierspēli ar paša veidota “Jauno romantisma” stila – klasisko vērtību un popmūzikas kombinācijas – palīdzību. Šis stils ir pianista firmas zīme. Latvijas Radio “Klasika” programmu vadītāja Ilga Auguste Klaidermana īpašo stilu raksturo šādi: “Viņa skaņdarbi – tās ir Klaidermana mežģīnes, ko mākslinieks iestrādā ausi glāstošā skaņu audumā, klasikas pērles tuvinot tiem, kuri ar klasisko mūziku ir uz “jūs”. Šis romantiskais, nedaudz sentimentālais stils klausītāju drīzāk ieaijā mūzikas skaņojumā, nekā atmodina. Bet tas ir atpazīstams un īpašs starp desmitiem līdzīgu.”

Ričards Klaidermans, kā vēstī viņa mājaslapas biogrāfijas sadaļa, izmērāmās vienībās vērtējot, ir sasniedzis vairāk nekā Coldplay, Adele, Jay-Z un citas mūsdienu populārās mūzikas zvaigznes: ir pārdoti 80 miljoni Klaidermana skaņdarbu ierakstu kopiju. Bet tomēr par viņu dzirdam daudz retāk nekā par iepriekš minētajiem populārās mūzikas pārstāvjiem. Vai klasiskās mūzikas nozīme un vieta mūsdienās ir mazinājusies? Ilga Auguste tam nepiekrīt: “Klasiskajā mūzikā nav tikai trīs akordi un melodija kā dažos primitīvos popmūzikas skaņdarbos. Reizēm, ja vien ir nauda, katrs, kurš spēj kaut ko nodungot, to ieraksta un pasludina sevi par komponistu. Nē, es neesmu popmūzikas nīdēja, vienkārši esmu pret primitīvismu un lētumu jebkādā mūzikā. Arī popmūzikas pārstāvji tiecas pēc klasiskās mūzikas elementiem. Šis avots ir neizsīkstošs, tas slēpj sevī izdomas bagātību un lielu potenciālu. Un, manuprāt, tās vieta mūsdienu sabiedrībā joprojām ir pietiekami liela. Klasiskā mūzika ir kā uzvalks vai vakarkleita jūsu garderobē, uzvelkama, kad gribas sajusties īpaši, nevis ikdienišķi. Tā nekad neizies no modes, tā ir mūžīgā vērtība.” Ilga Auguste pati uz Klaidermana koncertu šoreiz gan nedosies: “Nē, man viņā trūkst jaunatklājumu. Klaidermana firmas zīme ir reizē arī viņa apstāšanās punkts. Viņš jūtas ļoti labi, negrib doties jaunu teritoriju iekarojumos. Līdz ar to ir sajūta, ka Klaidermans, sasniedzis savu virsotni, tur arī mūžīgi paliks. Bet visiem, kuriem patīk daiļums mūzikā, kas apņem kā silti jūras vilnīši vasaras saulrietā un kuriem tikšanās ar šo mūziku ir kā sastapšanās ar senu jaunības draugu, uz koncertu obligāti ir jāiet!”Viedoklis 

Reklāma
Reklāma

Katrīna Gupalo, pianiste un dziedātāja: Domāju, Klaidermana veiksmes pamatā noteikti ir gan paša pianista radītais tēls, gan arī mūzikas valodas vienkāršība un sirsnība, kas labi saprotama lielākajai daļai planētas iedzīvotāju. Harizmātisks vīrietis pie balta flīģeļa ar savām lielajām, maigajām rokām spēlē saldas melodijas – kas gan var būt labāks par to? Protams, es dzīvoju pavisam citas mūzikas pasaulē, bet, ja kāda mākslinieka radītais neatkarīgi no stila un žanra sniedz baudu un prieku tik daudziem klausītājiem, tas ir brīnišķīgi!

Publicitātes foto

Klaidermana labāko dziesmu TOP 10

1. Ballade Pour Adeline

2. Feelings

3. I Don’t Know How To Love Him

4. Love Story

5. Lara’s Theme

6. Begin The Beguine

7. As Time Goes By

8. I Only Have Eyes For You

9. Unchained Melody

10. And I Love You So

Disku TOP 10

1. Reveries

2. Romantic Dreams

3. Les Musiques de l’amour

4. Les Sonates

5. Classical Passion

6. Fathers and Daughters

7. Amour and More

8. Golden Hearts

9. Love Songs of the World

10. The Very Best of Richard Clayderman