×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
5. septembris, 2012
Drukāt

Klajā nākusi bin Ladena likvidācijas operācijas dalībnieka grāmata

Foto - AFPFoto - AFP

Otrdien klajā nākusi bijušā ASV specvienības SEAL locekļa grāmata, kurā aprakstīta 2011. gada 2. maija slepenā operācijā Pakistānā, likvidējot starptautiskās teroristu organizācijas “Al Qaeda” līderi Osamu bin Ladenu.

Kā atzinis Pentagons, nule kā publicētajā grāmatā “No Easy Day” iekļauta slepena informācija, kuras dēļ pret tās autoru varētu tikt uzsākta tiesvedība. Kā apliecinājis Pentagona pārstāvis Džordžs Litls, grāmatas autors pārkāpis parakstītos līgumus, kuros viņš apņēmās neizpaust slepenu informāciju. Tie paredzēja arī, ka gadījumā, ja šī persona vēlētos uzrakstīt grāmatu, tās manuskripts pirms publicēšanas būtu jāiesniedz Pentagonā.

Turpretī grāmatas autora advokāts pagājušajā nedēļā uzstāja, ka slepenas informācijas neizpaušanas līgumi nav pārkāpti, un tie neattiecas uz bin Ladena likvidācijas operāciju. Lai gan grāmatas autors sev izraudzījies pseidonīmu Marks Ouens, mediji atklājuši, ka aiz šī pseidonīma slēpjas Mets Bisonets.

Izdevniecības “Dutton” klajā laistajā grāmatā viņš apraksta savu lomu bin Ladena likvidācijas operācijā, kā arī citās operācijās Irākā un Afganistānā. Lai gan grāmata piedāvā aizraujošu atskatu uz notikumiem, tajā nav atklāta būtiski jauna informācija, kas mainītu priekšstatu par slepenajā operācijā Pakistānā notikušo. Aptuveni pusē no 313 lapaspuses biezās grāmatas nemaz nav pieminēta operācija Abotābādā, kur vairākus gadus patvērumu bija radis pasaulē meklētākais terorists. Tā vietā autors pievēršas saviem bērnības gadiem Aļaskā, smagajām apmācībām pirms pievienošanās SEAL “sestajai vienībai”, operācijām Irākā un Afganistānā, kā arī veiksmīgajai somāļu pirātu sagūstītā amerikāņa atbrīvošanai.

Savukārt par bin Ladena likvidācijas operāciju bijušais SEAL loceklis raksta, ka viņam bija jāuzņem fotogrāfijas, lai apliecinātu, ka “Al Qaeda” līderis patiesi ir nogalināts. Grāmatas autors norāda, ka bin Ladens izskatījies “jaunāks, nekā es biju gaidījis”, un apstiprina, ka bin Ladens nebija bruņots. Arī “Al Qaeda” līdera guļamistabā lodes netika atrastas. Virs istabas durvīm atradās divi ieroči – “AK-47” un Makarova pistole. “Tie nebija pielādēti. Viņš pat nebija gatavojies aizsardzībai. Viņš negrasījās cīnīties,” atklāj grāmatas autors. Pēc bin Ladena nogalināšanas ASV specvienības locekļi mēģināja pārliecināt mājā esošos cilvēkus identificēt bin Ladenu. Kāda sieviete atteikusies to darīt, taču nogalināto bin Ladenu identificējusi kāda meitene.

Operācijas laikā avarēja viens no diviem specvienības izmantotajiem helikopteriem. Grāmatā “No Easy Day” aprakstīts, ka negaidītais incidents liedzis pilnībā pārmeklēt bin Ladena dzīvesvietu. Tikmēr par elitāro SEAL vienību atbildīgais viceadmirālis Šons Paibuss izteicis vilšanos par savu bijušo padoto. “Esmu vīlies, apmulsis un nobažījies,” vēstulē karavīriem norāda militārpersona. Viņš brīdina, ka nupat klajā nākusī grāmata varētu apdraudēt cilvēku dzīvības. “Lielākajai daļai no mums vienmēr šķitis, ka privilēģija strādāt kopā ar mūsu valsts drosmīgākajiem karavīriem svarīgās misijās jau pats par sevi ir pietiekams iemels, lai lepotos, bez nepieciešamības pēc papildu kompensācijas vai slavenības statusa,” bilst Paibuss.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+