×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
25. septembris, 2014
Drukāt

Klasiķi, Stradivāri vijoles un slavenais “Hagen Quartet”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

“Latvijas koncertu” rīkotajā Rudens kamermūzikas festivālā šogad viesosies viens no pasaules izcilākajiem stīgu kvartetiem – “Hagen Quartet” no Zalcburgas. 26. septembrī Mazajā ģildē, festivāla atklāšanas koncertā, kvarteta atskaņojumā dzirdēsim Volfganga Amadeja Mocarta un Ludviga van Bēthovena stīgu kvartetus.

“Hagen Quartet” aizsākumi meklējami 1981. gadā, kad regulāru koncertdarbību sāka četri Hāgenu ģimenes locekļi no Zalcburgas. Spilgtā debija Gidona Krēmera dibinātajā kamermūzikas festivālā Lokenhauzā un uzvaras vairākos prestižos konkursos pavēra iespēju kvartetam izvērst starptautisku karjeru. Kvartets devās koncertturnejās pa Eiropu un ASV, nesot līdzi spožu panākumu virkni. “Hagen Quartet” parakstīja līgumu ar vienu no pasaules prestižākajām mūzikas ierakstu izdevniecībām – “Deutsche Grammophon”, kuras paspārnē iznācis ievērojams skaits – 45 kvarteta albumi. Bet 2011. gadā, kad ansamblis svinēja trīsdesmit gadu jubileju, viņi izdeva albumu “Hagen Quartet 30” mūzikas izdevniecības “Myrios” paspārnē, par šo ierakstu iegūstot prestižo vācu “Echo Klassik” balvu kategorijā Gada ansamblis.

Kvarteta sastāvā pēc vairāk nekā 30 gadu darbības joprojām muzicē vienas ģimenes locekļi: čellists Klemenss Hāgens, pirmā vijole Lūkass Hāgens, altiste Veronika Hāgena, kuriem pievienojies vijolnieks Rainers Šmits. Mūziķi ir profesori Zalcburgas “Mozarteum” mūzikas universitāte un Bāzeles mūzikas augstskolā, viņi arī vada meistarklases visā pasaulē. Kvarteta mūziķi sadarbojušies ar izcilām mūzikas personībām – Nikolausu Arnokūru, Ģergu Kurtāgu, Mauricio Pollīni, Kristianu Cimmermanu, Mitsuko Učida, Heinrihu Šifu un Sabīni Meijeri. Šīs vasaras Zalcburgas festivālā “Hagen Quartet” Mocarta un Brāmsa Klarnetes kvintetus atskaņoja kopā ar harizmātisko vācu klarnetistu Jērgu Vidmani, kurš arī ir šā gada Rudens kamermūzikas festivāla viesis.

Ansambļa īpašā, dzidrā skanējuma garants ir Stradivāri instrumenti, kurus spēlē ne tikai abi kvarteta vijolnieki, bet, kas visai reti gadās, visi četri ansambļa dalībnieki. Rīgas koncerta programmā skanēs klasicisma ģēniju Volfganga Amadeja Mocarta un Ludviga van Bēthovena kvarteti. Mocarta Stīgu kvartets Sibemolmažorā jeb “Medību kvartets” ir veltījums Jozefam Haidnam, bet Bēthovena Stīgu kvartets dodiezminorā ir bijis paša autora mīļākais darbs no viņa vēlīnajiem kvartetiem.

“Domājot par “Hagen” kvartetu, man prātā nāk kāda mūzikas kritiķa trāpīgi teiktais, ka “Hagen” kvarteta priekšnesumā mūzika plūst kā pretstraume ierastajam un savā skaistumā liek noslīgt ceļos. Tā patiešām ir īsta meistaru spēle – atdevīga, dziļa un gluži vai reibinoša savā krāsu un emociju bagātībā,” par kvartetu saka Rudens kamermūzikas festivāla mākslinieciskā vadītāja Baiba Kurpniece.

Varbūt noder

Koncerts – 26. IX 19.00 Mazajā ģildē.

Biļetes – “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilsuparadize.lv.

Cena – EUR 15.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+