×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
26. novembris, 2012
Drukāt

Klasiskais cūku mēra vīruss atklāts astoņām mežacūkām

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā līdz šim astoņām mežacūkām ir konstatēts klasiskā cūku mēra vīrusa genoms, pirmdien LTV raidījumam “Labrīt, Latvija!” sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga.

“Tas ir pietiekams pamats, lai uzskatītu, ka infekcija ir,” sacīja Lamberga un norādīja, ka tādēļ PVD ir par to paziņojusi starptautiski.

Viņa atzina, ka vislielākais risks šobrīd ir mājas cūku populācijai. “Ja infekcija ir mežacūku populācijā, ar to var cīnīties un tā ir pusbēda. Ja gadījumā infekcija nokļūs mājas cūku populācijā, tad mums ir jārēķinās ar diezgan nopietniem starptautiskās tirdzniecības ierobežojumiem, kā arī tas ļoti dārgi izmaksās valstij pašai,” sacīja Lamberga un atzīmēja, ka cilvēkiem cūku mēris nav bīstams.

Lamberga pastāstīja, ka PVD pārbauda arī mājas cūkas – kopš pagājušās nedēļas otrdienas ir apsekoti gandrīz 600 novietņu, no kurām 160 bija cūkas. Viņa atzina, ka problēmas sagādā tas, ka cūku īpašnieki nepilda prasības paziņot, ka viņu saimniecībā tiek turētas cūkas. Tadēļ PVD sobrīd nākas apstaigat visas reģiona mājas un interesēties. “Mēs burtiski ķemmējam,” sacīja PVD pārstāve.

PVD pagājušās nedēļas beigās paziņoja, ka Latgalē nomedītām mežacūkam atklāts klasiskais cūku mēris. Ar klasisko cūku mēri slimās mežacūkas nomedītas Dagdas un Pasienes novada mežos.

Tādēļ PVD aicināja mājas cūku turētājus, it īpaši Latgales reģionā dzīvojošos, sekot līdzi cūku veselības stāvoklim un nekavējoties informēt veterinārārstu, ja cūkas izskatās neveselas vai nobeidzas. Īpaši vērīgiem jābūt cūku turētājiem Balvu, Viļakas, Baltinavas, Kārsavas, Ciblas, Ludzas, Zilupes, Dagdas, Krāslavas, Aglonas un Daugavpils novadā. Tāpat PVD aicina medniekus ziņot par Baltkrievijas un Krievijas pierobežas mežos uzietām mirušām mežacūkām.

PVD arī izlases veidā laboratoriski izmeklē mājas cūkas Zaļesjes, Pasienes, Istras, Šķaunes, Bērziņu, Svariņu, Ķepovas, Robežnieku, Indras un Asūnes pagasta saimniecībās un papildus informēs cūku turētājus par to, kā pasargāt dzīvniekus no saslimšanas.

Klasiskais cūku mēris ir lipīga infekcijas slimība, ar kuru slimo gan meža, gan arī mājas cūkas. Slimības pazīmes ir augsta ķermeņa temperatūra, konjunktivīts, kustību koordinācijas un centrālās nervu sistēmas darbības traucējumi. Uz saslimušā dzīvnieka ādas, īpaši uz ausīm, astes, vēdera un kāju iekšpusē, novērojami asins izplūdumi. Slimās sivēnmātes var abortēt, sivēni piedzimt vārgi, atsevišķos gadījumos – nedzīvi. Saslimšana parasti beidzas ar cūku nobeigšanos. Slimības ierosinātāju no novietnes uz novietni var pārnest ar piesārņotu barību, ūdeni, inventāru, apģērbu un transporta līdzekļiem, termiski neapstrādātām, cūkgaļu saturošām virtuves ēdienu atliekām. Klasiskais cūku mēris nav bīstams cilvēkiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+