Kultūra
Mūzika

Klasiskās mūzikas mūsdienu elpa ar Einaudi0


Ludoviko Einaudi
Ludoviko Einaudi
Publicitātes foto

Mūsdienu klasiskās mūzikas itāļu komponists un pianists Ludoviko Einaudi savā Eiropas koncertturnejā 9. aprīlī uzstāsies “Arēnas Rīga” amfiteātrī. Einaudi vienmēr muzicē kopā ar pavadošo grupu, un arī koncerts Rīgā nebūs izņēmums, ļaujot izdzirdēt modernās klasiskās mūzikas mūsdienīgo elpu.

Einaudi instrumentālajās kompozīcijās var saklausīt visas pasaules skaņas, un koncertos viņš nevairās no pavisam laikmetīgām izpausmēm – klasiskās mūzikas pasāžas tiek papildinātas ar viegli elektronisku tekstūru un eksperimentālajām aranžijām. Joprojām nepārspēts ir Einaudi 2015. gada albums “Elements”. Pats komponists skaidro: “”Elements” sākās no vēlmes radīt kaut ko pavisam jaunu, izmantojot plašu zināšanu spektru. Es novilku jaunu robežu starp to, ko zinu, ko nezinu un ko esmu sen ilgojies izzināt: mītu rašanos, periodiskajām tabulām, Eiklīda ģeometriju, Kandinska gleznām, skaņas un krāsas matēriju, sakaltušu zāli, formām un ainavām. Mēnešiem ilgi klīdu haotiskās vīzijās, domās un izjūtās, līdz pēkšņi viss salikās vietās – it kā visi elementi būtu vienas pasaules daļa, manis daļa.” “Elements” bija pirmais klasiskās mūzikas albums 23 gadu laikā, kas iekļuva Lielbritānijas populārās mūzikas topā.

Akadēmiski skolotais mūziķis ir radījis spožas kompozīcijas jau kopš 80. gadu beigām, tostarp skaņu celiņus slavenām kinofilmām – Darena Aranofska “Melnajam gulbim”, iemīļotiem seriāliem “Doktors Živago” un “Zvaigžņu vārti”, kā arī radījis mūziku reklāmām un, protams, izdevis oriģinālmūzikas albumus, kopskaitā jau 22.

Vēl tikai pirms gada pasauli saviļņoja dabas aizstāvju organizācijas “Greenpeace” kampaņa, kuras video Einaudi redzams spēlējam klavieres uz kūstoša ledus gabala Arktikā. Einaudi ieguldījums modernajā klasiskajā mūzikā vainagojies ne tikai ar klausītāju mīlestību – par skaņu celiņu itāļu filmai “Fuori dal mondo” pianists saņēmis nomināciju Amerikas Kinoakadēmijas balvai “Oskars”, kā arī prestižo “Echo Klassik” balvu, turklāt saņēmis arī citas nozīmīgas balvas.

Muzikāli intelektuālā vide, kurā mūziķis pavadīja bērnību, gluži likumsakarīgi noteica viņa virzību mūzikas pasaulē, un pēc Milānas konservatorijas absolvēšanas Einaudi pievērsās pats sava skanējuma radīšanai, apvienojot klasiskās mūzikas elementus ar variācijām par pasaules mūziku un vienlaikus nojaucot robežas starp akadēmiskumu un populāro mūziku. Pats mūziķis atturas nosaukt žanru, kuru pārstāv, – kā pats izteicies intervijā: “Mana mūzika nāk no manas pieredzes, manas dzīves… Taču, kad esmu sarakstījis skaņdarbu, es varu atpazīt, kur iedvesma nākusi no afrikāņu mūzikas, kur tā saistīta ar kādu manis iemīļotu rokmūzikas albumu vai arī Baha vai Štokhauzena skaņdarbu.”

Komponista dziļi aizkustinošie un emocionālie skaņdarbi bagātinājuši neskaitāmus kino darbus, bet Einaudi spēja saplūdināt tradicionālo ar minimālismu un mūsdienīgu elpu ierindojušas itāli starp talantīgākajiem tīrradņiem mūsdienu klasiskajā mūzikā.

 

9. IV 20.00 “Arēnas Rīga” amfiteātrī

Biļetes “Biļešu servisa” kasēs, www.bilesuserviss.lv

Cena: no EUR 49,60 līdz 69,90

 

LA.lv