×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
1. marts, 2012
Drukāt

Klāt «nulles» deklarāciju laiks

nodokli_ts_1

Šodien ir pirmā diena, kad Latvijas iedzīvotāji var deklarēt mantisko stāvokli Valsts ieņēmumu dienestā (VID). Deklarāciju iesniegšanas pēdējā diena – šā gada 1. jūnijs.

 

Šo brīvprātīgo pienākumu viņiem uzliek pērn Saeimā pieņemtais Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likums. Reizē tas paver iespēju deklarēt laikposmā no 1991. līdz 2007. gada beigām nelegāli gūtos ienākumus, samaksājot par tiem valstij iedzīvotāju ienākuma nodokli.

 

Kam jāiesniedz deklarācijas

Deklarēt mantisko stāvokli, kāds tas izveidojies līdz 2011. gada 31. decembrim, būs pienākums tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:

* ārzemēs iegādājušies dzīvokli, namu vai citu nekustamo īpašumu;

* ārzemēs iegādājušies automobili, kuģi, lidmašīnu vai citu pa sauszemi, ūdenī vai gaisā pārvietojamu spēkratu;

* Latvijā iegādājušies nekustamo īpašumu, kas nav reģistrēts zemesgrāmatā un kura vērtība ir lielāka par 10 000 latu;

* Latvijā iegādājušies uzņēmumu kapitāla daļas (akcijas, pajas), kuru vērtība pārsniedz 10 000 latu;

* ārzemēs nopirkuši uzņēmumu kapitāla daļas (akcijas, pajas);

* ārzemēs iegādājušies finanšu instrumentus (parāda vērtspapīrus, ieguldījumu fondu apliecības, pārvedamus vērtspapīrus);

* Latvijā iegādājušies finanšu instrumentus (parāda vērtspapīrus, ieguldījumu fondu apliecības, pārvedamus vērtspapīrus), kuru vērtība pārsniedz

10 000 latu;

* uzkrājuši vairāk nekā 10 000 latu skaidrā naudā;

* Latvijā vai ārzemēs privātajos pensiju fondos vai dzīvības apdrošināšanā ir ieguldījuši naudu, kas pārsniedz 10 000 latu;

* Latvijā vai ārzemēs nav atmaksāti kredīti vai ir citas parādsaistības, kuru neatmaksātā daļa pārsniedz 10 000 latu;

* Latvijā vai ārzemēs ir neatgūti aizdevumi, kuru neatgūtā daļa pārsniedz 10 000 latu;

* ir īpašnieki iepriekš neminētai mantai (antikvāriem, mākslas un kolekcijas priekšmetiem, dārglietām u.c.), kuru vērtība pēc īpašnieka ieskatiem pārsniedz 10 000 latu;

* gūst labumu no citām personām piederošiem vai pārvaldīšanā nodotiem īpašumiem, kapitāla daļām vai finanšu instrumentiem.

 

Deklarēšanās pienākums ir tiem iedzīvotājiem, kuri atbilst kaut vai vienai no nule nosauktajām pazīmēm.

Deklarēšanās pienākums ir gan tiem iedzīvotājiem, kuri ir nodokļu maksātāji līdz 2011. gada 31. decembrim, gan tiem, kuri par tādiem kļūs, sākot no 2012.gada 1. janvāra.

 

Kam nav jāiesniedz deklarācijas

Mantiskais stāvoklis nav jādeklarē, ja personai pieder tikai tāds īpašums, kas reģistrēts:

* Valsts vienotajā datorizētajā zemesgrāmatā;

* Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā;

* Civilās aviācijas gaisa kuģu reģistrā;

* Traktortehnikas, tās piekabju un traktortehnikas vadītāju informatīvajā sistēmā;

* Integrētajā Latvijas kuģu datu bāzē.

Tāpat šis pienākums neskar valsts amatpersonas, kuras iesniedz amatpersonas deklarācijas pēc mantiskā stāvokļa līdz šā gada 31. decembrim un kurām ienākumi nepārsniedz 20 minimālās mēnešalgas jeb 4000 latu.

Tāpat deklarācijas nebūs jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri pašlaik strādā ārzemēs un tur maksā nodokļus.

 

Kas jāraksta mantiskā stāvokļa deklarācijā

“Latvijas Avīze” kopā ar Valsts ieņēmumu dienesta speciālistiem, izvēloties dažādus piemērus, skaidroja, kā deklarācijas ailēs būtu jāieraksta ziņas par īpašumu un citu mantu.
 Šeit var apskatīt deklarācijas piemēru.

Iedzīvotāji var iesniegt mantiskā stāvokļa deklarācijas jebkurā VID klientu apkalpošanas centrā, neatkarīgi no pastāvīgās dzīves vietas. Klientu apkalpošanas centru darbinieki sniegs padomus, kas jāraksta deklarācijā. Februārī Saeima pieņēma grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā, kas paredz atbildību par pārkāpumiem mantiskā stāvokļa deklarēšanā.

Ja persona nebūs iesniegusi mantiskā stāvokļa deklarāciju, nebūs ievērojusi deklarācijas aizpildīšanas un iesniegšanas kārtību vai arī deklarācijā apzināti būs norādījusi nepatiesas ziņas, viņai draud līdz 250 latu liels naudas sods. Savukārt, ja persona līdz šī gada 1. jūnijam plkst. 24.00 nebūs ieskaitījusi bankas kontā likumā noteikto skaidro naudu, par šādu pārkāpumu paredzēts līdz 500 latu liels naudas sods.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+