Ekonomika
Bizness

Klāt pēdējais brīdis reaģēt un atklāt patiesā labuma guvējus0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Shutterstock

Latvijas uzņēmumi, kuriem Uzņēmumu reģistrs pagājušajā nedēļā nosūtīja aicinājumu atbilstoši likuma prasībām atklāt patiesā labuma guvējus, reaģē uz brīdinājumiem, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” sacīja Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Guna Paidere.

“Informācija tika izsūtīta otrdienas [26.februāra] pēcpusdienā un faktiski jau no tā brīža uzņēmēji reaģē – telefons mums ir karsts, e-pasti un jautājumi ienāk, līdz ar to aktivitāte ir.”

“Iespējams, uzņēmumiem likuma prasības bija paslīdējušas garām, bet tagad tad ir pēdējais brīdis reaģēt un iesniegt informāciju,” teica Paidere.

Viņa norādīja, ka paziņojumi atklāt patiesā labuma guvējus izsūtīti apmēram 2000 uzņēmumu.

Savukārt uz jautājumu, cik daudzi no šiem uzņēmumiem ir atbildējuši, Paidere konkrētu uzņēmumu skaitu nenosauca, atzīmējot, ka uzņēmumiem ir nepieciešams laiks, lai ievāktu prasīto informāciju.

“Vēl ir pāragri spriest, jo, pirmkārt, informācija tika izsūtīta apmēram pirms nedēļas un, ja uzņēmumi ir sapratuši, ka šīs prasības ir jāizpilda, ir nepieciešams nedaudz laika, lai ievāktu informāciju,” viņa sacīja.

Tajā pašā laikā Paidere atzīmēja, ka Uzņēmumu reģistrs atbildes no uzņēmumiem varētu gaidīt līdz orientējoši maija beigām.

“Mēs kādu brīdi gaidīsim, bet aktīvāka rīcība varētu sākties maija beigās, kad gaidāmi grozījumi tā saucamajā naudas atmazgāšanas likumā, kas paredzēs iespēju gadījumos, ja nav iesniegti patiesā labuma guvēji, uzņēmumu likvidāciju veikt vienkāršotā kārtībā bez tiesas iesaistes,” viņa uzsvēra.

Savukārt tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP) uzsvēra, ka uzņēmumiem nevajadzētu ignorēt Uzņēmumu reģistra paziņojumus, jo pretējā gadījumā kādā dienā var nākties secināt, ka uzņēmums ir slēgts.

“Lūdzu, lūdzu nemetiet papīrgrozā tiešā vai tēlainā nozīmē Uzņēmumu reģistra paziņojumus. Tas var maksāt to, ka jūs vienā dienā saņemat paziņoju, ka jūsu uzņēmums ir slēgts,” teica ministrs, piebilstot, ka atkārtoti brīdinājumi uzņēmumiem netiks sūtīti.
Saistītie raksti

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka 2017.gada 7.novembrī stājās spēkā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma grozījumi, kas noteica juridiskajām personām atklāt to patiesos labuma guvējus Uzņēmumu reģistrā.

Laika periodā no 2019.gada 26.februāra līdz 1.martam kapitālsabiedrībām, kuras tiek vērtētas ar augstu riska pakāpi izmantošanai noziedzīgiem nolūkiem, nosūtīti elektroniski paziņojumi Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) no Uzņēmumu reģistra ar aicinājumu nekavējoties atklāt kapitālsabiedrības patieso labuma guvēju.

LA.lv