×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Ritma, Ramona
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
2. marts, 2017
Drukāt

Klāva Elsberga dzejas pasaule iestudējumā “Par mīlestību”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Leons Leščinskis un Everita Pjata.

24. februāra vakarā Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” Eksperimentālajā zālē pirmizrāde Klāva Elsberga dzejas iestudējumam “Par mīlestību”, kura režisors ir Liepājas teātra aktieris Leons Leščinskis. Iestudējumā piedalīsies aktrise Everita Pjata un pianists Normunds Kalniņš, kuri papildinās iestudējumu ar dzīvās mūzikas skanējumu, savukārt dzeja pārsvarā skanēs L. Leščinska izpildījumā.

Atslēgas vārds kameriestudējumam – nostalģija. Pēc mīlestības, patiesām, skaidrām, konkrētām lietām. Ar ko gan vēl spēcīgāk uz skatuves var attēlot mīlestību, ja ne ar dzeju un mūziku. Skarbā, vīrišķīgā, eksistenciālā Klāva Elsberga dzeja un franču dziedātājas ZAZ maigā, sievišķīgā, dzīvespriecīgā mūzika. “Mīlestību mēs katrs uztveram citādi, kur nu vēl vīrietis un sieviete, taču arī šis dialogs caur konfliktu vedīs līdz kopsaucējam. Intīms iestudējums par pašu būtiskāko,” teic Liepājas teātra literārā padomniece Zanda Borga.

Klāvs Elsbergs ir viens no spožākajiem latviešu dzejniekiem, kura literārais materiāls pāragrās nāves dēļ nav apjomīgs, bet ieņem ļoti lielu vietu latviešu literatūras vēsturē. Turklāt tieši šogad februārī aprit 30 gadi kopš dzejnieka aiziešanas mūžībā. L. Leščinskis atklāj, kāpēc izvēlējies skatītāju aizvest K. Elsberga dzejas pasaulē: “Ļoti vienkārši, laba dzeja un gribas ar to strādāt. Kad Klāvs Elsbergs gāja bojā, viņam bija tikai 28 gadi, tas, kas no viņa palicis, ir maza, maza grāmatiņa. Respektīvi, viss, ko viņš ir sarakstījis, ir tādā mazā, nesen izdotā grāmatā. Jocīgi, ka cilvēks, kurš nodzīvo tikai 28 gadus, uzraksta visu to, ko uzraksta…”

K. Elsberga dzejas iestudējums ir viens no režisora sapņiem, ko viņš piepildījis. “Man ir bijuši divi sapņi. Iestudēt A. Volodina lugu “Pieci vakari”, ko izdarīju 2014. gadā, un atklāt skatītājiem Klāva Elsberga dzejas pasauli, ar ko nodarbojos pašlaik. Tas, ka šogad paiet 30 gadi kopš dzejnieka nāves, nav iemesls iestudējuma tapšanai, tā ir vienīgi sagadīšanās, bet iespējams, ka liktenīga,” stāsta L. Leščinskis. Pamatojot savu izvēli veidot šādu iestudējumu, režisors skaidro: “Agrāk dzejas lasījumi bija populārs žanrs, kas pēdējā laikā nepelnīti aizmirsts. Manuprāt, tas ir žanrs, kas jākultivē – nācija bez dzejas nevar pastāvēt, un pasaule nav izdomājusi, kā citādi koncentrētā veidā pasniegt emociju gūzmu. Elsberga dzeja ir absolūti mūsdienīga, vīrišķīga – viņš viennozīmīgi ir viens no latviešu dzejas pīlāriem, virsotnēm. Manuprāt, pēc Čaka tik skarbi, bet dziļi un patiesi par mīlestību nav rakstījis neviens cits.”

Par grūtībām kameriestudējuma veidošanā L. Leščinskis nosaka: “Nezinu, kas ir tas grūtākais, bet dzeja vispār nav viegla lieta. Trāpīt uz to, ko viņš ir gribējis pateikt, lai tas kaut kā sakrīt ar to, kas notiek tevī, un ar to, ko skatītājs dabūs no tā visa. Šos visus punktus, kaut kā “sakābelēt” kopā – tas ir diezgan sarežģīti.”

Izrādes radošā komanda sola: “Tas būs neliels, intīms, apmēram pusotru stundu garš iestudējums par pašu būtiskāko.”

Iestudējuma māksliniece ir Liene Rolšteina, gaismu mākslinieks Klāvs Gūtmanis. Izrāde tiks iekļauta Liepājas teātra repertuārā un tiks spēlēta reizi vai divas mēnesī.

Liepājas teātris sadarbību ar koncertzāli “Lielais dzintars” sāka aizvadītajā sezonā, kad tajā tika izveidota Herberta Laukšteina monoizrāde “Cilvēks, kas vairās no lifta”, kas tiek spēlēta joprojām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+