×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
12. aprīlis, 2016
Drukāt

Rīgas pilī būs simts tūkstošus vērts flīģelis. Iepirkuma procedūrā atklājas dīvainības (14)

1. Flīģelis - baltās zāles interjera lepnums

1no6
Publicitātes fotoPublicitātes foto

Autores: Vita Krauja, Linda Kusiņa

Kad Valsts prezidents Raimonds Vējonis pārvāksies no Melngalvju nama uz Rīgas pili, viņš tur ieraudzīs ne tikai skaisti restaurētas telpas, bet arī īpašu aprīkojumu un mēbeles, kas nodokļu maksātājiem izmaksājis ap pieciem miljoniem eiro. Piemēram, Sūtņu akreditācijas zālē paredzētais paklājs vien ir gandrīz 78 tūkstošus eiro dārgs. Tā kā šīs zāles interjers ir iekļauts Latvijas kultūras kanonā un oriģinālais paklājs ir gājis bojā, tad paklāju rekonstruēs pēc melnbaltiem fotouzņēmumiem un Anša Cīruļa tekstilmākslas paraugiem, mezglojot to ar rokām. Savukārt pils Baltajā zālē būs 99 166 eiro vērts flīģelis (ar PVN – ap 126 000 eiro). Kad pagājšnedēļ žurnālisti preses konferencē prezidentam vaicāja, vai tā nav pārlieku liela šķiešanās ar nodokļu maksātāju naudu, viņš atbildēja, ka “tas jāprasa Valsts prezidenta kancelejai”. “Rīgas pilī ir veikta rekonstrukcija, tā ir reprezentācijas vieta, kur es pieņemu ārvalstu vēstniekus un delegācijas, un tai jābūt atbilstoši aprīkotai. Līdz ar to ir nepieciešamas gan gleznas, gan paklāji, gan klavieres, ko spēlēt pieņemšanās, gan trauki… Tas ir paredzēts budžetā, un notiek iepirkumi,” teica Vējonis.

Prezidenta padomniece Kristīne Jaunzeme, “LA” skaidrojot dārgos iepirkumus, sāk ar atkāpi: “Kā zināms, Rīgas pils ir nozīmīgs Latvijas vēstures un kultūras mantojums un šobrīd pēc vērienīgiem atjaunošanas darbiem tiek veikti nepieciešamie darbi, lai Rīgas pili iekārtotu. Rīgas pils Baltā zāle ir paredzēta mūsu valsts augsta līmeņa reprezentācijas pasākumu noturēšanai. Flīģelis ir Baltās zāles būtiska interjera sastāvdaļa, un tas veido vienotu māksliniecisku ansambli ar pārējo interjeru. Lēmums par flīģeļa iegādi Baltajai zālei tika pieņemts jau 2014. gada novembrī, kad valdība lēma par finansējuma piešķiršanu Rīgas pils Priekšpils un Austrumu piebūves izdevumu segšanai un Priekšpils iekārtošanai. Piešķirtais finansējums attiecās arī uz izdevumiem reprezentācijas telpu iekārtošanai, un flīģelis bija to vidū. Rīgas pils atjaunošanas padome, kas uzrauga Rīgas pils atjaunošanas projekta īstenošanu un ir lēmusi par flīģeļa iegādi, ir uzsvērusi, ka flīģelis šajā telpā ir viens no centrālajiem elementiem, tam jāiederas Baltās zāles interjerā un jānodrošina augstvērtīgs muzikālais skanējums. Flīģelis netiek iegādāts Valsts prezidenta personiskām vajadzībām un tam nav saistības ar esošo vai nākamajiem mūsu Valsts prezidentiem vai viņu klavierspēles prasmēm. Atjaunotās Latvijas laikā, arī iepriekšējo prezidentu laikā Rīgas pilī atradās flīģelis. Tas bija Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa padomnieka Raimonda Paula aizdots personiskais flīģelis.”

Iespējams, ka flīģelis Rīgas pilī tiešām ir vajadzīgs. Lai gan rodas jautājums, vai prezidenta rezidencē, kur koncerti nenotiek un plašāka publika netiek vesta, tas drīzāk nebūs kā dizaina elements, nevis mūzikas radītājs. Pārdomas raisa arī šāds fakts: Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijas laikā šopavasar no Operas skatuves, sakot savu pateicības runu par balvu, pianists Georgijs Osokins minēja – brīnišķīgi, ka koncertzālēs Liepājā “Lielais Dzintars” un Rēzeknē “Gors” ir augstvērtīgi flīģeļi, bet žēl, ka valsts nav sagādājusi tikpat lielisku instrumentu Lielajā ģildē… Kā tad tā – Rīgas lielākajā klasiskās mūzikas koncertzālē, kur koncertu klausās visa sabiedrība, nav atbilstošas klavieres, bet Rīgas pilī, kur paretam pamuzicēs īpašai publikai, būs simt tūkstoš eiro vērts instruments?!

 1. Flīģelis - baltās zāles interjera lepnums
 2. Koncertzālēs – vēl dārgākas klavieres
 3. Kāpēc "Bösendorfer", nevis "Steinway&Sons"?
 4. Vajadzēja tieši baltu
 5. Ģildē – nav ideāls, bet nav arī katastrofāls
 6. Vai ieguldījums būs tā vērts

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Rūpējies par sevi pats, tad arī valdība par tevi rūpēsies.

 2. Es tur nekā dīvaina neredzu. Dīvains ir iepirkuma likums, kurš mākslas darbus liek iepirkt tādā pašā procedūrā kā tualetes podus! Ja pircējs vēlas Bösendorfer, tad viņam ir pamats un motivācija to pirkt. Un tad neqtliek nekas cits, kā spert birokrātiskus soļus, lai tiktu galā ar IUB, kam svarīgākais ir likuma burts nevis lietas būtība.

  Par pašu flīģeļa pirkšanu pilij. Tur nu jābūt izcili aprobežotam indivīdam, lai nesaprastu, ka prezidenta pils ir valsts vizītkarte. Tur nevar stāvēt kaut kas neadekvāts. Igaunijā noteikti izvēlēsies Estonia, ja mums būtu sava kvalitatīva flīģeļu ražošanas iespēja, tad tam būtu jābūt flīģelim Latvija.

  Par Lielo Ģildi. 2008. gadā pirkts flīģelis galīgi nav vecs, varbūt vienkārši jānodrošina kvalitatīva apkope?

 3. mums laikamLai ved savus augstos viesus uz latgali vai citiem rajoniem,lai redz musu augstie viesi,cik loti par mums rupejas valdiba!

 4. Flīģelis nu ir pats pēdējais, kuru vajadzētu apriet. Tādā vietā kaut kāds vispār nedrīkstētu atrasties, tikai izcili labs. Latvijā ir daudz brīnišķīgu pianistu, kuri viesiem varētu spēlēt.

 5. SKAUDĪBA UN NENOVĪDĪBA laikam jau kļuvusi par latviešu tautas rakstura pamatvērtībām. Jauki ka valsts var iegādāties tādu instrumentu un tāds tieši Baltajai zālei ir vajadzīgs. Nezin kā tie lielie bļāvēji paši tos nodokļus maksā.

 6. Taisni vai Bastīlija

 7. Atraduši ar ko lepoties. Būtu labāk lepojušies ar pabarotu tautu, nevis ar izšķērdētu naudu.

  • Tautai vajag strādāt, lai paēstu. Komunisms ir beidzies pat neiesācies! Es kaut kā nemanu bezdarbu, vien kvalificētu darbinieku trūkumu. Ja kāds ir bijis tik slinks un nav apguvis nekādu profesiju, tad nav ko vaimanāt.

  • Tautai trūkst nauda veselības aprūpei, mediķi bērniem atsakās zobus labot, izraida no slimnīcas, bet te valsts kanceleja atvēzējas miljonos un taisa valstij spozmi. Kauns, kauns tādai naudas izšķērdībai.

 8. Kad gāju uz eglītēm Pionieru pilī, Baltajā zālē bija flīģelis. Kur tas palika? Vai privatizēts 1992. gadā?

 9. Es brīnītos, ja šeit nenotiktu “‘dīvainība”” pēc “dīvainības”‘…

Draugiem Facebook Twitter Google+