×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. aprīlis, 2016
Drukāt

Klavieres Rīgas pilī – mūzikai vai paliktnis šampanieša glāzei? (15)

PUBLICITĀTES FOTO NO VIETNES ROYALPIANOS.COMPUBLICITĀTES FOTO NO VIETNES ROYALPIANOS.COM

Rīgas pilij nopirkts 99 166 eiro (ar PVN – ap 126 000 eiro) vērts flīģelis, kas pils Baltajā zālē jānogādā līdz 1. maijam. Šī mūzikas instrumenta iepirkuma procedūrā gan atklājas dažas dīvainības, un mūziķiem arī rodas jautājums par tā pielietojamību Rīgas pilī: vai tam nebūs tikai dekoratīva funkcija? Turklāt kam vairāk vajag jaunu flīģeli – Rīgas pils Baltajai zālei, kur šad tad notiks reprezentācijas koncerti, vai Latvijas Nacionālajam simfoniskajam orķestrim, kas muzicē ikdienā?

Lielajā Ģildē, kur muzicē Latvijas Nacionālajam simfoniskais orķestris (LNSO), arī noderētu jaunas klavieres. Lielās mūzikas balvas pasniegšanas ceremonijas laikā šopavasar no Operas skatuves, sakot pateicības runu par balvu, pianists Georgijs Osokins minēja – brīnišķīgi, ka koncertzālēs Liepājā “Lielais Dzintars” un Rēzeknē “Gorā” ir augstvērtīgi flīģeļi, bet žēl, ka valsts nav sagādājusi tikpat lielisku instrumentu Lielajā ģildē…

“Ja prezidenta pilij pērk jaunu, kvalitatīvu instrumentu, tas ir tikai apsveicami. Tur varēs notikt augsta līmeņa koncerti, kas reprezentēs mūsu valsti,” diplomātiski saka LNSO direktore Indra Lūkina, tomēr piebilstot, ka viņiem jaunas klavieres derētu: “Situācija ar mūsu flīģeli nav ideāla, taču nav arī katastrofāla, jo ir daudz instrumentu, kuru orķestrim vispār trūkst vai arī kuru kvalitāte ir zem pieļaujamās robežas, piemēram, čelesta un klavesīns. Kopumā mūsu vajadzību saraksts attiecībā uz jaunu instrumentu iegādi un esošo restaurāciju ir ļoti garš un finansiāli ietilpīgs, kopsummā ap 0,5 milj. eiro. Šajā sarakstā ir arī flīģelis. Katru gadu LNSO iesniedz Kultūras ministrijai akūti nepieciešamo instrumentu iegādes pieprasījumu un KM atbilstoši savām iespējām piešķir finansējumu, kuru tad sadalām prioritāšu kārtībā. Šogad kopumā piešķirti 30 000 eiro.”

Prezidenta padomniece Kristīne Jaunzeme “LA” skaidro: “Rīgas pils Baltā zāle ir paredzēta mūsu valsts augsta līmeņa reprezentācijas pasākumu noturēšanai. Flīģelis ir Baltās zāles būtiska interjera sastāvdaļa un tas veido vienotu māksliniecisku ansambli ar pārējo interjeru. Lēmums par flīģeļa iegādi Baltajai zālei tika pieņemts jau 2014. gada novembrī, kad valdība lēma par finansējuma piešķiršanu Rīgas pils Priekšpils un Austrumu piebūves izdevumu segšanai un Priekšpils iekārtošanai.

Piešķirtais finansējums attiecās arī uz izdevumiem reprezentācijas telpu iekārtošanai, un flīģelis bija to vidū. Rīgas pils atjaunošanas padome, kas uzrauga Rīgas pils atjaunošanas projekta īstenošanu un ir lēmusi par flīģeļa iegādi, ir uzsvērusi, ka flīģelis šajā telpā ir viens no centrālajiem elementiem, tam jāiederas Baltās zāles interjerā un jānodrošina augstvērtīgs muzikālais skanējums. Flīģelis netiek iegādāts Valsts prezidenta personiskām vajadzībām un tam nav saistības ar esošo vai nākamajiem mūsu Valsts prezidentiem vai viņu klavierspēles prasmēm. Atjaunotās Latvijas laikā arī iepriekšējo prezidentu laikā Rīgas pilī atradās flīģelis. Tas bija Valsts prezidenta Gunta Ulmaņa padomnieka Raimonda Paula aizdots personiskais flīģelis..”

Izvēloties flīģeli, nav sludināts konkurss, bet izvēlēta sarunu procedūra. Valsts prezidenta kanceleja izlēma, ka jāpērk “Boesendorfer” flīģelis. To varot nodrošināt tikai viens piegādātājs – SIA “RDL”. Šīs firmas pārstāvji skaidro, ka prezidenta kancelejas izvēlētais instruments ir aristokrātisks, pēc sava dizaina piemērots tieši pilīm un ir baltā krāsā, tas arī bijis viens no izvēles kritērijiem. Šis instruments nebūt neesot dārgākais, veikalā nopērkami pat līdz 200 tūkstošiem eiro dārgi flīģeļi.

Lai gan Valsts prezidenta kanceleja teic, ka pirms instrumenta izvēles esot aptaujājuši mūzikas jomas ekspertus, izrādās, ka mūzikas speciālistu atzinumus gādājuši pašu firmu dīleri Latvijā. Ieteikumus no mūziķiem par saviem instrumentiem meklējuši gan “Steinway&Sons” pārstāvji, gan “Boesendorfer” izplatītāji.

Kanceleja atsaucas, ka saņēmusi pianista, JVLMA Klavieru katedras vadītāja Jura Kalnciema ieteikumu iegādāties tieši šīs firmas instrumentu. Turpretī “LA” J. Kalnciems saka: “Mani vēl pirms iepirkuma uzrunāja firmas “Steinway&Sons” pārstāvji, un, tā kā esmu priecīgs par katru jaunu, labu instrumentu Latvijā, es viņiem uzrakstīju rekomendāciju, bet Valsts prezidenta kanceleja manu viedokli par instrumenta iegādi nav jautājusi. Cik zinu, “Boesendorfer 225″ ir augstākās klases instruments. Tomēr nevaru komentēt tā pielietojamību Rīgas pilī: vai tam būs tikai dekoratīva funkcija, vai arī tas tiks spēlēts?” Vēlāk viņš atceras, ka tomēr arī “Boesendorfer” viņam lūguši rekomendāciju.

Viens no mūziķiem, kurš rekomendējis “Boesendorfer”, ir Daugavpils Universitātes Mūzikas un mākslas fakultātes docents, pianists, klavierspēles pasniedzējs un koncertmeistars Gļebs Beļajevs (Valsts prezidenta kanceleja dokumentos, ko iesniegusi Iepirkuma uzraudzības birojam, viņu kļūdaini nosaukusi par Gļebu Panteļejevu…). Vaicāts, vai prezidenta pilij vajadzīgs tik augsta līmeņa un, protams, atbilstošas cenas flīģelis, G. Beļajevs saka: “Viss atkarīgs no instrumenta izmantošanas. Ja pils Baltajā zālē notiks augstvērtīgi koncerti, ja arī šī zāle papildinās mūzikas dzīvi, ja reprezentācijas sarīkojumos tiks uzaicināti sniegt koncertu mūsu labākie pianisti, tad ieguldījums flīģeļa iegādei ir tā vērts. Taču, ja instruments stāvēs kādā stūrī un pieņemšanās kalpos tikai par paliktni šampanieša glāzei, tad, protams, ne.”

Visu rakstu lasiet 7. aprīļa “Latvijas Avīzē” vai e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Uzmanību Ikvienam: Es esmu Lucy Mengel, es esmu, izmantojot šo mediju, lai informētu sabiedrību par to, kā mana dzīve got pārveidots es biju meklējot biznesa aizdevumu 30,000.00 $ par pēdējo 2years kā man sāk trūkt naudas par manu biznesu un naudu samaksāt rēķinus, jo nesen es got scammed no 4,560 $ un es teicu sev, ka es nekad pieteikties aizdevumam internetā atkal, maz Vai es zinu, ka aizdevējs, piemēram, Mr James Oskara joprojām varētu atrast internetā. Līdz mans draugs iepazīstināja mani ar Ocean Financials Company. Sākumā es viņam pateicu, man nebija ieinteresēti nevienā aizdevumu darījumu vairs tad viņš mani pārliecināja, ka uzņēmums ir īsta viens, lai gan es nekad ticēja viņam, es izmēģinājuma un es esmu priecīgs I did, man bija dota aizdevumu 50,000.00 $ šis uzņēmums. Iesaku ikvienam, kas prasa patiesu, legit aizdevumu vai jebkādu finansiālu palīdzību, kas var būt uzticams, uzticami un spēj maksāt atpakaļ tajā laikā līdzekļu vajadzētu kontaktēties tos, ja jūs interesē, izmantojot e-pastu: (oceanfinancials.uk.net@gmail .com)

 2. Visus – pie klavierēm!

 3. izglābt 2% budžeta! Atbildēt

  Valsts Prezidenta Kancelejai naudas priekš veiksmīgi dedzinātās un neveiksmīgi remontētās Pils netrūkst, bet Valsts aizsardzības budžetam trūkst, jo gadiem nepildās normativs aizsardzībai- 2% no valsts gada budžeta. Tagad Valsts Prezidenta Kanceleja varētu attapīgi nedaudz palīdzēt arī valsts aizsardzības budžetam, piemēram, iegādājoties un uz prestižās Pils restaurētajiem mūriem nopirkt un uzstādīt virkni lielgabalu, un nevis viduslaiku retro konstrukcijas, bet vismodernākos zenit- un tālkšāvējus tiešai pils, prezidenta un visas valsts aizsardzībai. Ja vien lielgabalus nokrāsotu tikpat baltus, kā to jauno “demo” uzdevumam domāto flīģeli, tad finansējumus NBS artilerijai arī varētu pieskaitīt pils labiekārtošanas izdevumiem, ietaupot naudu noplicinātās valsts aizsardzības budžetam un NATO atbalstam hroniski trūkstošo naudu. Nu forši!

 4. krīze garām, nabadzība tiek apkarota un pilī valda prieks! vajag taču arī mūziku, kur bez tās.

 5. Netīrs! Neder! Met zemē!

 6. Nepiemērota izškērdība! Atbildēt

  Ja prezidentam vajadzīgs šāds instruments lai uzturētu Latvijas smalko toni… kur ir vińa Rolls Royce? Kāds te gan būs ko nopelnijis un varbūt netikvien pārdevējs!

 7. Vai baltās zāles interjeram varētu traucēt arī lētāks baltas krāsas flīģelis? Šis iegādātais instruments būtu jānodod profesionāļiem – LNSO. Cerēsim, ka Prezidents domās valstiski un sameklēs savai pilij piemērotāku flīģeli.

 8. TĀ ARĪ AGRĀK DARĪJA TIE CILVĒKI, KAS NO VIENKĀRŠA ZEMIEKA KĻUVA PAR BAGĀTNIEKU -REDZ ARĪ MAN IT TĀDS!

 9. Dekorācijai varēja no tās pašas firmas nopirkt fļīģeļa čaulu par 10 reizes mazāku cenu.

 10. Lai nu kam varēja piesieties, tikai ne flīģelim. Tieši tur ir vajadzīgs īpaši labs un izskatīgs, kaut arī dārgs. Mums ir daudz brīnišķīgu pianistu, lai tikai aicina spēlēt, pēc iespējas vairāk. Būs iespēja parādīt viesiem mūsu talantus un paši pianisti pie reizes nopelnī.

  • un tev,mudakam, būs iespēja iet klausīties?
   Tev, vispār, mūzikālā dzirde ir ?
   Tiem reprezentējamiem jau būs absolūtās dzirdes !!! 🙂 🙂

   • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

    Tev vispirms būtu jāpaņem bibliotēkā (nopirkt to tu nevari atļauties, jo tas taču ir vismaz 2 kg bezgaļas cīsiņu!) “Labās uzvedības grāmata”!
    Ja mums ir Valsts prezidents, tad ir jāsaprot, kas ir prezentācija, kas pieņemšana, kas valsts prestižs un kas ir mūžīgā tarkšķēšana par izšķērdību. Ir tā- jā pērk, tad augstas kvalitātes lietu, ja ne, tad ne. Visstulbākā ir ”apzeltīta” mulāža’, bet, izskatās, ka ļoti daudzi tieši to vēlās. Lielajai, Mazajai vai pat Ventspils ģildei ir jāmeklē nauda citur vai vēl mazliet jāpaciešas. Varbūt, ka ģildei klavieres varētu nopirkt kāds Latvijas miljonārs? Vai ir bijis tāds aicinājums?!

  • Kāds(i) atkal uzvārījās…

 11. Mulsinošs flīģeļa izvēles arguments- BALTĀ KRĀSA!

Draugiem Facebook Twitter Google+