×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.9°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
28. oktobris, 2016
Drukāt

Parasti un neparasti klepus iemesli

klepus

Svarīgi ir klepu ārstēt pareizi, jo vienreiz tas ir organisma aizsargreflekss saaukstēšanās laikā, bet citreiz liecina par elpošanas vai pat citu organisma sistēmu iekaisumiem.

Ejot uz aptieku pēc bezrecepšu medikamentiem, farmaceits ne bez iemesla jautā par klepus izpausmēm – vai tas ir sauss, rejošs vai ar krēpu izdalīšanos, biežāk ir noteiktā diennakts laikā vai nepārtraukti… Tāpēc ne visas pretklepus zāles der jebkurā gadījumā, jo to iedarbības mehānisms ir atšķirīgs. Ausu, kakla un deguna ārste Inese Krūmiņa uzsver, ka vieni preparāti iedarbojas uz bronhu gļotādu un šķidrina gļotas, citi mazina klepus refleksa aktivitāti. Bez ārsta vai aptiekāra padoma īstā līdzekļa izvēle ir riskanta. Tad jau labāk sākt ar zāļu tējām, siltu pienu un medu! Un, protams, pieteikt vizīti pie ārsta, ja divu nedēļu laikā klepus nepāriet vai vienlaikus ir netipiski simptomi.

Ja ilgstoši ir aizlikts deguns, klepus vaininiece var būt apgrūtināta elpošana. Gļotas krājas deguna dobumā, liekās nokļūst arī rīklē un aizdegunē, kairinot receptorus un izraisot mokošu klepu, jo īpaši atrodoties guļus stāvoklī. Lai klepus pārietu, jānovērš iemesls – jāizskalo sakrājušās gļotas. To parasti dara ārsts. Protams, var censties izšņaukt degunu, taču tas jādara ļoti prātīgi. Galvenais nosacījums – ar atvērtu muti un katru nāsi izšņaucot atsevišķi.

Neparastākie klepus iemesli saistīti ar kuņģa vai sirdsdarbības traucējumiem. Veselam cilvēkam kuņģa sulai ir noteikts skābums un sfinkters – savdabīgs slēdzējmuskulis starp barības vadu un kuņģi – strādā labi, neļaujot kuņģa skābei nonākt barības vadā. Tas nozīmē, ka nemēdz būt sfinktera darbības traucējumu galvenās pazīmes – dedzināšana kuņģī jeb atvilnis. Ja ir palielināts kuņģa skābes daudzums vai slēdzējmuskulis pietiekami cieši neaizver izeju uz kuņģi, skābe kairina barības vada apakšējo trešdaļu, kur ir klepus receptori – īpaši jušanas nervu šķiedru gali. Tāpēc cilvēks pavisam neviļus sāk klepot.

Lai sfinkters cieši noslēgtos, nevajadzētu lietot produktus, kuru sastāvā ir mentols. Piemēram, piparmētras ēteriskā eļļa visbiežāk ir košļājamo gumiju sastāvā. Jāatsakās arī no piparmētru tējas, gāzētiem dzērieniem, kafijas un šokolādes. Toties jādzer ārsta izrakstītie preparāti, kas mazina kuņģa skābes koncentrāciju.

Vēl klepu izraisa t.s. kardiālā astma. Tā ir aizdusa, kuras lēkmes uznāk sirds kreisās puses mazspējas dēļ. Sirds muskulis nejaudā pietiekami spēcīgi sūknēt asinis, kas nepieciešamas organisma raitai darbībai, un tās mazajā asinsrites lokā plūst lēnāk. Visbeidzot plaušās sāk uzkrāties šķidrums, rodas elpas trūkums, sēkšana un klepus. Šīs sūdzības pastiprinās nakts laikā un guļot. Ārstēšanu un profilaksi nosaka kardiologs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+