×
Mobilā versija
+5.8°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Ceturtdiena, 26. aprīlis, 2018
19. augusts, 2014
Drukāt

Ko nozīmē Eiropas banku vienotā uzraudzība? Atbild “www.klientuskola.lv”

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Atbild Ieva Upleja, FKTK galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste, KLIENTU SKOLAS vadītāja.

Eiropas Savienība (ES) paplašina ekonomiskās sankcijas pret Krievijas un Ukrainas amatpersonām un uzņēmumiem. Vai Latvijas bankās ir iesaldēts konts kādai no ES melnajos sarakstos iekļautajām personām?


ES sankciju sarakstos pavisam ir 118 personas, tostarp augstas amatpersonas, finanšu pakalpojumu sniedzēji, uzņēmumi. FKTK nodrošina, ka bankas saņem nepieciešamo informāciju starptautisko finanšu sankciju īstenošanai. Banku galvenais uzdevums ir raudzīties, lai šīs personas nesaņem nekādus finanšu pakalpojumus, tāpēc tiek iesaldēta jeb nobloķēta tām piederošā vai kontrolētā nauda banku kontos. Varam apstiprināt, ka, ieviešot sankcijas, sakritība bijusi trīs gadījumos. Latvijas bankās nobloķētā kopsumma ir vairāki miljoni eiro. Šīs sankcijas nav būtiski ietekmējušas banku sektora finanšu rādītājus vai kopējo noguldījumu apjomu. Arī nobloķētās summas apmērs liecina, ka Latvija nav tā vieta, kur šo austrumu valstu politisko aprindu pārstāvji glabātu naudu lielos apmēros. Jau kopš gada sākuma FKTK pievērš pastiprinātu uzmanību nerezidentu noguldījumu plūsmai saistībā ar notikumiem Ukrainā. Līdz šim nav novērotas būtiskas izmaiņas nerezidentu noguldījumu plūsmā saistībā ar šiem notikumiem. FKTK apkopotie dati liecina, ka jūnija beigās kopējais (ne tikai Ukrainas un Krievijas) nerezidentu noguldījumu apjoms Latvijas bankās veidoja aptuveni 9,7 miljardus eiro.

Ko nozīmē Eiropas banku vienotā uzraudzība, un kā tā tiks īstenota? Kā tā ietekmēs Latvijas bankas un tās klientus? Kādas ir aptuvenās izmaksas, un kurš tās segs? Vai uzraudzība novērsīs banku sabrukumus un bezatbildīgu uzvedību?


Eiropas banku vienotā uzraudzība jeb oficiāli – vienotais uzraudzības mehānisms (VUM) radīs jaunu finanšu uzraudzības sistēmu, lai nodrošinātu Eiropas banku sektora drošību un noturību. VUM jābūt gatavam darboties jau šā gada 4. novembrī, kad Eiropas Centrālā banka (ECB) pārņems lielāko eirozonas banku uzraudzību un turpmāk nodrošinās to ciešā sadarbībā ar nacionālajiem uzraugiem. Latvijas gadījumā ECB sadarbībā ar FKTK uzraudzīs trīs pēc aktīviem lielākās bankas – “Swedbank”, SEB banku un “ABLV Bank”. Paredzam, ka FKTK darba apjoms nemazināsies, bet, tieši pretēji, – pieaugs. Banku klientus gan šīs pārmaiņas neskars, jo jaunās prasības skars uzraudzības pasākumus, nevis sniegtos pakalpojumus.

Ar ECB uzraudzību saistītos izdevumus segs paši tirgus dalībnieki. ECB tiešajai uzraudzībai pakļautās trīs Latvijas bankas ir samērā nelielas citu eirozonas banku fonā. Pēc aptuvenām aplēsēm, šo banku gada maksa ECB veidos aptuveni 200 000 līdz 300 000 eiro gadā, kas nepārsniedz 0,5% no šo banku kopējiem administratīvajiem izdevumiem. Savukārt pārējām Latvijas bankām VUM izmaksas veidos būtiski mazāku daļu – lielākajām bankām tie būs padsmit tūkstoši eiro gadā, bet mazākajām – ap 6 līdz 7 tūkstoši eiro gadā.

Dēlam ir 19 gadi, un viņš oficiāli strādā. Vai viņam ir iespēja paņemt bankā kredītu – apmēram 700 eiro – automašīnas iegādei? Un vai tēvs drīkst būt galvotājs?
 Iveta Saldū


Lai saprastu, kādas ir iespējas, būtu jāvēršas bankā pie kredītspeciālista, jāiesniedz visi nepieciešamie dokumenti, to skaitā tādi, kas apliecina kredīta ņēmēja maksātspēju. Banka izvērtēs, vai kredīta atmaksai pietiek ar paša aizņēmēja ienākumiem un vai ir nepieciešams galvinieks. Jauniem cilvēkiem, kuriem vēl nav savas kredītvēstures, kas parādītu, cik godprātīgi ir pildītas iepriekšējās saistības, ir jārēķinās, ka aizdevējs var lūgt sameklēt galvinieku. Šajā gadījumā, visticamāk, galvinieks būs dēla tēvs, kurš, kā noprotams, ir gatavs par tādu kļūt. Arī tēva ienākumi un maksātspēja tiks izvērtēta, jo viņš būs apņēmies atmaksāt kredītu, ja dēls – kredīta ņēmējs – nespēs pildīt saistības pret aizdevēju. Savukārt katrs laikus atmaksāts kredīts veido klientam pozitīvu kredītvēsturi turpmākiem darījumiem finanšu sektorā.

Iesaku iesniegt kredīta pieteikumus un dokumentus vairākās bankās, lai izvērtētu jums piemērotāko un izdevīgāko risinājumu. Jāpiebilst, ka aizdevumu automašīnas iegādei izsniedz ne tikai bankas, bet arī līzinga kompānijas.

Rakstiet un jautājiet par dažādiem tematiem saistībā ar finanšu pakalpojumiem, par to, kā izprast dažādus notikumus finanšu pasaulē vai noskaidrot interesantus faktus un statistiku, – FKTK eksperti jums atbildēs šajā slejā!

Autors: www.klientuskola.lv. Rubrika tapusi sadarbībā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas klientu skolu

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+