×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
21. marts, 2013
Drukāt

“Klikšķis”, kas ir bildes vērts


uldis_balga_fikcija_12

“Reizēm lietas izstāsta ko vairāk nekā paši cilvēki,” par savām fotogrāfijām teic šā gada jubilārs Uldis Balga – fotomākslinieks, optiķis, Talsu fotokluba dibinātājs un vadītājs, uguns skulptūru veidotāju grupas “Akciju sabiedrība” dalībnieks. Mākslinieka 60 gadu jubilejā Talsu novada muzejā atklāta fotogrāfiju izstāde “Stāsti”, aplūkojama līdz 13. aprīlim.


 

“Man ļoti patīk stāstīt par lietām. Manos darbos var nebūt cilvēku, taču viņu klātbūtne lietās ir jūtama,” teic mākslinieks. Viņa darbos ir notverts mirklis, kurā lietas – radiators pie sienas, mētelis uz pakaramā, nejauši uz soliņa atstāta aukla – iegūst nozīmi kā cilvēka esamības liecinieki, tomēr reizē piedāvā savrupu, neatkarīgu stāstu, protams, par cilvēku.

Mākslinieks fotogrāfijai pievērsies 70. gadu beigās, tomēr “pats sev kā mākslinieks sācis patikt” 80. gadu vidū, tolaik darbojoties Valkā, fotoklubā “Reflex”. Radošā pacēluma gadi ir deviņdesmitie, kad rīkotas personālizstādes arī galvaspilsētā – pirmā no tām “Zivju dienas” (1995) notika Latvijas Fotogrāfijas muzejā, toreiz mākslinieks saņēma uzaicinājumu pārstāvēt valsti Latvijas fotogrāfu izstādēs Krievijā un ASV. Aizvadītā gadsimta nogalē fotomākslinieks pārceļas uz Talsiem, kur nepārtraukti iesaistās dažādās radošās norisēs. Vispirms U. Balga nodibina Talsu fotoklubu, piedalās uguns skulptūru radīšanā un to fotografēšanā, piedalās gan fotokluba, Talsu Krūmu grupas, gan dažādās Latvijas fotogrāfu izstādēs un projektos. Arī pašlaik Latviju apceļo U. Balgas izstāde “Kniede”, kuras darbi uzņemti senā kuģu būvētavā Venēcijas biennāles laikā, 2007. gadā.

“Pienācis laiks, kad jāpaskatās pār plecu uz to, ko dzīvē esmu darījis,” teic jubilārs. “Parasti savās izstādēs parādu kādu fotogrāfiju sēriju, vienu tēmu. Šoreiz vienojošais ir mans fotogrāfa skatījums uz pasauli – kā es to redzu un jūtu,” par jubilejas izstādi stāsta U. Balga.

Gaidāmā izstāde ir retrospekcija, kurā fotogrāfijās izstāstīti 12 stāsti, izvietoti uz 12 sienām trīs izstāžu telpās. Autors izvēlējies rādīt svarīgāko un nozīmīgāko no padarītā, izraugoties darbus, kas tapuši laikā no 80. gadu vidus līdz pat mūsdienām. Lai arī pamatā U. Balgu interesējusi melnbaltā fotogrāfija, izstādē aplūkojami arī viņa darbi krāsās.

“Mani interesē tas lēnīgais fotogrāfijas radīšanas process, kad vairāk jādomā pirms fotogrāfijas uzņemšanas, mazāk – pēc tās, kā tas nereti ierasts mūsdienās, digitālās apstrādes laikmetā. Bilde pie fotogrāfa nenāk, tā ir jāmeklē, līdz rodas “klikšķis”, kas ir bildes vērts,” saka pieredzējušais fotogrāfs.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+