×
Mobilā versija
+5.9°C
Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne
Piektdiena, 27. aprīlis, 2018
3. jūlijs, 2012
Drukāt

Klintone: Pakistāna piekritusi atjaunot NATO kravu tranzītu

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Pakistāna piekritusi atjaunot NATO apgādes tranzītu caur tās teritoriju, otrdien pavēstīja ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone.

Ar šādu paziņojumu Klintone nāca klajā pēc telefonsarunas ar savu pakistāniešu kolēģi Hinu Rabani Hāru.

Islamabada izskanējušo informāciju pagaidām gan vēl nav apstiprinājusi.

Jau ziņots, ka NATO apgādes tranzītu caur savu teritoriju Pakistāna apturēja pagājušā gada 26.novembrī, šādi reaģējot uz NATO helikopteru uzlidojumu, kurā Pakistānā netālu no Afganistānas robežas tika nogalināti 24 pakistāniešu karavīri.

Sarunas laikā Klintone atvainojusies par traģisko incidentu.

“Es izteicu visdziļāko līdzjūtību bojāgājušo Pakistānas karavīru ģimenēm,” atklāja ASV valsts sekretāre.

Iepriekš Islamabada uzstāja, ka pirms apgādes tranzīta atjaunošanas Vašingtonai jāatvainojas par NATO helikopteru uzlidojumu.

“Mēs ar ārlietu ministri Hāru atzinām kļūdas, kas noveda pie pakistāniešu militārpersonu bojāejas,” teikts Klintones izplatītajā paziņojumā. “Mēs atvainojamies par upuriem Pakistānas armijā. Mēs esam apņēmības pilni strādāt kopā ar Pakistānu un Afganistānu, lai nepieļautu, ka tas jebkad atkārtojas.”

Lai gan izskanēja cerības, ka vienošanās par NATO kravu tranzīta atjaunošanu Afganistānā dislocēto alianses spēku apgādāšanai tiks panākta jau NATO samitā Čikāgā šā gada maijā, tas tomēr nenotika, un tolaik izskanēja neapstiprinātas ziņas, ka Islamabada pieprasījusi paaugstināt maksu par apgādes furgonu tranzītu.

Taču, kā otrdien uzsvēra Klintone, “Pakistāna arī turpmāk neiekasēs tranzīta maksu, ņemot vērā tās ieinteresētību, lai Afganistānā un šajā reģionā valdītu miers un drošība”.

“Tas ir taustāms apliecinājums Pakistānas atbalstam drošai, mierīgai un pārtikušai Afganistānai un mūsu kopīgajiem mērķiem šajā reģionā,” piebilda ASV valsts sekretāre.

NATO kravu tranzīta atjaunošana caur Pakistānu ļaus ASV un NATO noslēgt karavīru izvešanu no Afganistānu, izmantojot daudz mazākus finanšu līdzekļus, atzīmēja Klintone.

“Tas ir ārkārtīgi svarīgi tiem vīriešiem un sievietēm, kuri Afganistānā cīnās pret terorismu un ekstrēmismu,” komentējot Islamabadas lēmumu, sacīja Klintone.

Atzinību Pakistānas lēmumam otrdien jau izteica arī NATO vadīto Starptautisko drošības atbalsta spēku (ISAF) komandieris ģenerālis Džons Alens.

Viņa izplatītajā paziņojumā teikts, ka Islamabadas lēmums “apliecina Pakistānas vēlmi palīdzēt nodrošināt gaišāku nākotni gan Afganistānai, gan visam reģionam”.

Pakistānas jaunais premjerministrs Radža Pervezs Ašrafs vēl otrdien atzina, ka NATO apgādes tranzīta blokāde negatīvi ietekmē Islamabadas attiecības ar ASV un citām NATO dalībvalstīm.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+