×
Mobilā versija
+13.4°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
10. jūnijs, 2016
Drukāt

Klintone pret Trampu (2)

Foto - AFP/LETA un EPA/LETAFoto - AFP/LETA un EPA/LETA

Uzvarot priekšvēlēšanās vairākumā ASV štatu, tajā skaitā apdzīvotākajā pavalstī Kalifornijā otrdien, bijusī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone ieguvusi pietiekama skaita partijas konferences delegātu atbalstu, lai Demokrātu partijas konventā jūlijā tiktu izraudzīta par partijas oficiālo kandidāti prezidenta vēlēšanās novembrī, kad viņai visdrīzāk būs jāsacenšas ar republikāņu pretendentu Donaldu Trampu.

 

Vēsturiska uzvara

Pēc uzvaras Kalifornijas štatā, kas vainagoja viņas uzvaru virkni priekšvēlēšanās, Klintone aicināja demokrātu partiju uz vienotību, lai apturētu republikāņu kandidātu Donaldu Trampu. “Šī uzvara pieder paaudzēm sieviešu un vīriešu, kas cīnījās un cieta upurus, lai šis brīdis pienāktu,” savas kampaņas galvenajā mītnē Ņujorkā viņa pateicās saviem atbalstītājiem un kritizēja Donaldu Trampu, kas cenšoties “celt sienu, lai norobežotu amerikāņus vienu no otra”, raksta avīze “The Washington Post”. Klintones uzvara priekšvēlēšanās gandrīz sakrita ar gadskārtu, kopš 1920. gadā tika pieņemts ASV konstitūcijas 19. labojums, piešķirot sievietēm vēlēšanu tiesības, atgādina raidsabiedrība BBC. Analītiķi atzīmē, ka Hilarijai Klintonei nebūs viegli panākt vienotību Demokrātu partijā, jo tās liberālais spārns 2008. gadā atbalstīja Baraku Obamu, bet 2016. gadā – Bērniju Sendersu. ASV prezidents Baraks Obama ir sazinājies ar Hilariju Klintoni un Bērniju Sendersu un apsveicis Klintoni ar partijas konventa nepieciešamā delegātu skaita atbalsta nodrošināšanu izvirzīšanai par kandidāti prezidenta vēlēšanās novembrī.

Klintone ir pirmā sieviete ASV vēsturē, kas kandidēs uz prezidenta amatu no kādas vadošās partijas. Pēc ziņu aģentūras “Associated Press” aplēsēm, Klintonei ir 2497 partijas konventa delegātu atbalsts, bet teorētiski nepieciešams 2383 delegātu atbalsts. Viņas sāncensis Vermontas štata senators Bērnijs Senderss ieguvis 1663 delegātu atbalstu un paudis vēlmi turpināt cīņu arī partijas konferencē par savas kandidatūras atbalstīšanu, lai gan politiskā matemātika liecina, ka viņam nav izredžu. Kā ziņo ASV mediji, tuvākajā laikā paredzēta Klintones un Sendersa kampaņas vadītāju tikšanās, lai pamudinātu Sendersu pārtraukt cīņu. Analītiķu vērtējumā demokrātiskais sociālists 74 gadus vecais Senderss aizvadījis ļoti enerģisku priekšvēlēšanu kampaņu un spējis piesaistīt pārsteidzoši daudz gados jaunu atbalstītāju, taču Klintones politiskā pieredze ņēma virsroku. Kampaņas gaitā Sendersa komandai izdevās piesaistīt lielu skaitu nelielu ziedojumu, taču to kopsumma pārsniedza 200 miljonus dolāru, dažos kampaņas posmos apsteidzot pat Klintonu naudas vākšanas mašīnu. Klintone apsveica Sendersu ar “neparastu kampaņu” un uzsvēra, ka “Senderss, viņa kampaņa un enerģiskās diskusijas par ienākumu palielināšanu, nevienlīdzības mazināšanu” nākušas par labu Demokrātu partijai un Amerikai. “Mēs uzskatām, ka kopā esam spēcīgāki. Un likmes šajās vēlēšanās ir augstas un izvēle ir skaidra,” sacīja Klintone.

 

Huligānam nedrīkst piekāpties

Viņasprāt, Donalds Tramps, kurš ir vienīgais pretendents uz izvirzīšanu par prezidenta kandidātu no Republikāņu partijas, “temperamenta ziņā nav piemērots prezidenta amatam”. “Mēs esam pelnījuši ko labāku. Mēs neļausim tam notikt Amerikā,” teica Klintone, kritizējot Trampu, kurš izteicies par žoga celšanu uz robežas ar Meksiku, musulmaņu neielaišanu Amerikā un izcēlies ar sievietes nievājošu komentāru virkni. “Viņš grib uzvarēt, uzkurinot bailes un berot sāli etniskajās rētās, nemitīgi atgādinot mums, cik dižens viņš ir,” ironizēja Klintone. “Mana māte mani mācīja nekad nepiekāpties huligānam,” viņa dalījās jaunības atmiņās, piebilstot, ka tas bijis ļoti noderīgs padoms.

Miljardieris Donalds Tramps, kura panākumi priekšvēlēšanās jau pirms mēneša piespieda viņa sāncenšus izstāties no cīņas, otrdien uzvarēja Kalifornijā un vēl četros štatos, kopumā iegūstot Republikāņu partijas konventa 1536 delegātu atbalstu. Savas kandidatūras oficiālai izvirzīšanai partijas saietā vajadzīgs 1237 delegātu atbalsts. Ambiciozais Tramps par savu uzvaru paziņoja jau pirms vairākām nedēļām, pamudinot dažus Republikāņu partijas aktīvistus drudžaini meklēt pēdējā brīža alternatīvus kandidātus, taču novēloti un nesekmīgi. Analītiķi atzīmē, ka tagad gaidāma piecus mēnešus ilga asa divcīņa starp Klintoni un Trampu, kurā netrūks personisku uzbrukumu un apsūdzību, raksta izdevums “Politico”. “Klintoni ir pārvērtuši politiku par personiskas bagātības iegūšanas veidu,” uzrunā vienā no saviem golfa klubiem Ņujorkā Tramps vērsās pret Hilariju un viņas dzīvesbiedru eksprezidentu Bilu Klintonu, kurš aktīvi iesaistījies sievas priekšvēlēšanu kampaņā. Klintones elektorāta lielākā daļa ir afroamerikāņi, latīņamerikāņi un sievietes, kas veido vēlētāju vairākumu un var izšķirt vēlēšanu iznākumu, jo šajās iedzīvotāju grupās Tramps ir nepopulārs. Republikāņu pretendents izteicis gatavību “ar atplestām rokām uzņemt tos Bērnija Sendersa vēlētājus, kas palikuši aukstumā”. Uzrunājot savus atbalstītājus Santamonikā, Kalifornijā, Senderss paziņoja, ka neatbalstīs Trampu, kura kampaņas “galvenā tēma ir fanātisms”.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Var jau gvelzt ko grib ,bet AMERIKA ir nogurisi no politkorektuma un afro un latinos problēmu risināšanas. Laiks pienācis runāt vienkāršu valodu. Ja tas netiks veikts, ASV zaudēs Rietumu civilizācijas līdera kreklu, tam nonākot Ķīnas īpašumā.

  2. atraduši lielus kredītu paradus “D

Draugiem Facebook Twitter Google+