×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
21. februāris, 2017
Drukāt

Klonēts Latvijas slavenākais sporta zirgs (3)

Cryozootech publicitātes fotoCryozootech publicitātes foto

"Rusty clone 1" izaudzēts turpat, kur klonēts, – kompānijas "Cryozootech" zirgu staļļos Sončampā Francijā.

Viens no slavenākajiem Latvijas šķirnes zirgiem “Rusty 049” 2012. gadā ieguva divus klonus “Rusty clone 1” un “Rusty clone 2”, taču tikai tagad notikums izskanējis skaļi.

“Eiropas Savienības regulas nereglamentē klonu izmantošanu, Eiropas institūcijas pat vairāk ir pret to, jo tie tomēr ir zinātniski eksperimenti, nevis ciltsdarbs,” atzīst Latvijas Šķirnes zirgu audzētāju asociācijas valdes priekšsēdētāja vietniece Aija Luse, uzsverot, ka pasaulē viedoklis par klonu izmantošanu ir neviennozīmīgs. Tomēr viņa uzskata, ka jebkura zirga klonēšana ir liels gods, turklāt nes gan klonētā zirga, gan šķirnes vārdu pasaulē.

“Rusty 049” ir dzimis Burtnieku zirgaudzētavā kā Rotors (tēvs Rēbuss, māte Akra), pēcāk nokļuvis Baltkrievijā, kur viņu pamanīja slavenās vācu iejādes meistares Ullas Zalcgēberes pārstāvētais zirgu uzpircējs. Tālāk jau viņa Rusty padarīja par tādu talantu, kāds viņš bija deviņdesmito gadu beigās un šīs tūkstošgades sākumā. Kā, iespējams, slavenākais Latvijas šķirnes zirgs viņš ieguvis divas zelta medaļas attiecīgi Sidnejas un Atēnu olimpiskajās spēlēs komandu sacensībās iejādē, kā arī sudrabu Atēnās un bronzu Sidnejā individuālajās sacensībās. Kopā ar jātnieci bijis godalgots arī pasaules jāšanas spēlēs un Eiropas čempionātos. Pēc Atēnu spēlēm Rusty beidza karjeru. Diemžēl 2013. gadā titulētais zirgs devās “uz labākām ganībām”.

“Sākumā laboratorija mūs informēja, ka Rusty ir radīti divi kloni, lūdzot precizēt un apstiprināt Rusty izcelsmi, taču noteica, ka informācija ir konfidenciāla, līdz pati laboratorija nāks klajā ar paziņojumu,” pastāstīja Aija Luse. Pēcāk jau ar asociāciju sazinājās viens no klona īpašniekiem, pastāstot, ka viens no kloniem atrodas Teksasas štatā ASV, kamēr otrs joprojām atrodas Francijā, “Cryozootech” ģenētiskajā laboratorijā netālu no Parīzes.

“Sīkākas detaļas neviens mums nav stāstījis, piemēram, kam kloni domāti, taču, visticamāk, kloni domāti kā iejādes vaislas ērzeļi. Taču tādā gadījumā zirgi ir jāreģistrē, un līdz šim nav īsti skaidri nodefinēts – attīstām klonus vai ne, sevišķi to izmantošanu vaislā,” stāsta A. Luse. “Uztaisīt ģenētiski identisku zirgu pēc izskata ir viena lieta, taču pavisam cita lieta radīt klonu ar oriģināla darba spējām, jo zirga sniegums ir ļoti atkarīgs no viņa rakstura, talanta un vēlmes strādāt. To nevar izmērīt ne ar kādiem mērījumiem un skaitļiem. Mēs nezinām, vai arī tas ir noklonēts, mums ir daudz jautājumu.”

Kā klonē: ar audiem no auss

Zirgu klonēšanā parasti tiek ņemts neliels audu gabaliņš no zirga auss vai krūtīm, no kura tiek iegūts DNS. Pēcāk iegūto DNS implantē neapaugļotā olšūnā, no kuras jau iepriekš izņemts “svešais” DNS. Tālāk ar elektriska impulsa palīdzību sākas šūnu dalīšanās un izveidojas embrijs, kuru implantē ķēves dzemdē, sākot normālu grūsnības periodu dzīvniekam, kas būs ģenētiski identisks donoram.

 

VIDEO, kā ar klonēto zirgu Rusty jāj, kad viņam bija divarpus gadu – daudz agrāk, nekā parasti iejāj zirgus.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Paga, paga, oriģinālais Rastijs taču tika kastrēts ļoti agrā jaunībā, vai ne?

  2. Nebija jau tik liels noslēpums Rotora/Rusty klonēšana. Zirdzinieku aprindās par to zināja jau gadus 2, pat Latvijā. Bet notikums fantastisks, pasaulē vispār ir tikai pāris klonētu zirgu!
    Problēma tikai – kāpēc vajadzēja viņu klonēt? Un atbilde skarba – jo Rēbusa bērnu vai mazbērnu Latvijā nav – visi aizgāja desās vai eksportā, pateicoties mūsu zirgu vadonīšu (Rozītis, Treibergs &Co) “tālredzībai”, atsakoties no vietējās šķirnes izkopšanas un attīstīšanas par labu rietumu trešās šķiras ērzeļu ievešanai 90-tajos gados un arī pašlaik…

Draugiem Facebook Twitter Google+