Ekonomika
Īpašums

Zigfrīds Dzedulis: Bezkaunīgs piedāvājums – iedzīvotājiem piedāvā samaksāt par valsts pieļauto kļūdu7


Zigfrīds Dzedulis
Zigfrīds Dzedulis
Foto – Indra Doršs

Tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija) nule ierosinājis ar likumu noteikt tā dēvētās piespiedu nomas maksas apmēru. Piedāvātie četri procenti no zemei noteiktās kadastrālās vērtības, protams, skan labāk nekā pieci vai seši.

Piemēram, Rīgā, Krišjāņa Valdemāra ielas 143/2 nama iedzīvotājiem, kuriem piespiedu kārtā jānomā 3000 kvadrātmetri, kuru kadastrālā vērtība ir 427 314 eiro, līdz šim maksāto 5% vietā – naudas izteiksmē 21 366 eiro vietā (5% no kadastrālās vērtības) būtu jāmaksā 17 093 eiro (4% no kadastrālās vērtības).

Viens no šīs zemes īpašniekiem ir rīdziniekiem labi pazīstamais “Pilsētas zemes dienests”, aiz kura stāv advokāts Normunds Šlitke.

Piemēram, zem daudzstāvu dzīvojamā nama Brīvības ielā 389 par aptuveni 3000 kvadrātmetru zemes gabalu, kuram kadastrālā vērtība noteikta 162 615 eiro apmērā, turpmāk piespiedu kārtā maksātā gada nomas maksa firmai “Aeton Holding” saruktu no 8504,76 eiro līdz 6504,60 eiro. Tas nu gan šo namu iedzīvotājiem būtu liels atspaids!

Tā vietā, lai pilnīgi izbeigtu šo vismaz divdesmit gadus ilgušo absurdu, būtībā tiek gādāts par tā turpinājumu un nodrošinājumu firmām – zemes pārpircējām arī turpmāk pelnīt uz daudzstāvu namu iedzīvotāju rēķina.

Pašlaik Latvijas komercbankās par noguldījumiem eiro valūtā gada procentu likme nepārsniedz pusprocentu, dažās tā ir pat procentu simtdaļās.

Bet par zemi zem daudzstāvu dzīvojamiem namiem ministrs ierosina maksāt 4% gadā no zemes kadastrālās vērtības…

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā gan ir iesniegts Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumprojekts, kurš dzīvokļu īpašniekiem dotu tiesības atpirkt zemi no zemes īpašniekiem.

Diemžēl pašlaik šī likumprojekta gatavošana komisijā gan vairāk atgādina tērzēšanu, kas ilgst jau gadu, turklāt bieži vienā kompānijā ar rīdziniekiem labi pazīstamo advokātu Normundu Šlitki, kurš pārstāv to pašu “Pilsētas zemes dienestu”, kuru Patērētāju tiesību aizsardzības centrs sodījis ar 50 000 eiro par negodīgu komercpraksi, proti, mēģinājumu piedzīt no iedzīvotājiem naudu par desmit gadu vecus piespiedu zemes nomu.

Ja šādu likumprojektu apstiprinās, kādai daļai iedzīvotāju varbūt tā arī būs iespēja atbrīvoties no uzspiestās nomas sloga. Bet tas nebūs iespējams visiem, līdz ar to piespiedu noma pilnīgi nebūs izbeigta tik un tā.

Ar šo likumprojektu iedzīvotājiem būtībā piedāvā no savām kabatām samaksāt par valsts pieļauto kļūdu, savulaik ar likumiem “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” un “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās” nodibinot šīs absurdās piespiedu nomas attiecības.

Saistītie raksti
Šāds piedāvājums būtībā ir bezkaunīgs, tāpat kā dažu amatpersonu činkstēšana, ka valstij jau nebūšot naudas, par ko atpirkt zemi.

Protams, šīs gadu desmitus ilgušās kļūdas labošana maksās. Un, jo ilgāk to vilks garumā, jo dārgāk. Bet būtu tikai taisnīgi, ka šo kļūdu labo valsts, kas to pieļāvusi. Tai arī jāatrod veids, kā to novērst. Un ne jau nu kompānijā ar Normundu Šlitki.

LA.lv