×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. novembris, 2013
Drukāt

Kur iegādāties klūgas pīšanai? (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Vai Latvijā kaut kur tirgo kārklu klūgas, kas paredzētas groziņu pīšanai? Kas un kur tās pārdod? 
Lidija Jēkabpilī

Kur citur tās meklēt, ja ne pie pinējiem? Dažādu veidu klūgas no pašu audzētiem kārkliem pašlaik var iegādāties pie Lolitas un Pētera Tutāniem (SIA “Pinumu pasaule”, Rīgā, Tēriņu ielā 52). Klūgu garums – no 50 cm līdz 2 metriem, diametrs resgalī 2 – 9 mm, tās ir gaišos krāsu toņos – no viegli brūna un mālainam. Cena – pēc vienošanās.

Klūgas nopērkamas arī pie amata meistara, SIA “Baltijas pinumi” (Jaunmārupē, Pīlādžu ielā 13) vadītāja Andra Lejnieka. Viņš savā kārklu plantācijā tās šoziem griezīs tikai pēc iepriekšēja pasūtījuma. Klūgu garums – no 40 cm līdz 2 metriem, diametrs resgalī – no 2 – 3 mm (smalkajām) līdz 10 mm (rupjākajām), krāsa– dzeltena, sarkanīga, brūna (atkarībā no šķirnes). Cena par tūkstoti: īsākajām klūgām – Ls 5, garākajām 15 – 20 lati.

Savukārt tautas daiļamata meistare, z/s “Mārtiņēni” pinumu ceha “Kalsnavas pinumi” (Madonas novada Jaunkalsnavā) vadītāja Elza Galviņa ir ar mieru pinējiem nelielā daudzumā piedāvāt kārklu spraudeņus stādīšanai. Meistare atlasījusi dažādu šķirņu kārklus, kas, viņasprāt, ir labākie pīšanai. No tiem iegūtās klūgas ir lokanas, izturīgas, ar mazu serdīti un skaistās krāsās. Iegādātos spraudeņus vēlams spraust lecektīs agri pavasarī, tad tie visi apsakņosies.

Brīvā dabā augošās kārklu klūgas E. Galviņa iesaka griezt stabuļu vilkšanas laikā (nedēļu vai divas, sākot no 10. maija), jo tad izejmateriāla sagatavošana neizmaksā dārgi (dzinumi nav jāvāra, vien tūlīt pēc nogriešanas jānomizo un pēc tam jāpažāvē). Pinumiem ņem tikai viengadīgās vasas. Klūgas griezt var arī augustā, kad beidzies vasaras pieaugums.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+