×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
27. novembris, 2015
Drukāt

Mikroinsults – klusā katastrofa smadzenēs

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock
Kā pazīt insultu

Ā.T.R.I. tests

Ā – atsmaidīt. Lūdz cilvēku pasmaidīt un novērtē, vai sejas vienā pusē acu vai mutes kaktiņš nav noslīdējis uz leju.

T – turēt. Pārliecinies, vai viņš var vienlaikus pacelt un noturēt abas rokas.

R – runāt. Pārbaudi, vai cilvēks spēj runāt un atkārtot vienkāršus teikumus.

I – izsaukt. Ja ir šādas pazīmes, nekavējoties izsauc neatliekamo medicīnisko palīdzību, zvanot 113.

Kāda paziņa stāstīja, ka viņai atklāti vairāki mikroinsulti, taču neko īpašu nav jutusi. Vai tiešām šāda katastrofa var notikt nemanāmi? “Insulta izpausmes atkarīgas no tā, kurš smadzeņu rajons un cik plaši ticis bojāts,” skaidro Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroangioloģijas nodaļas vadītāja Biruta Tilgale, piebilstot, ka apzīmējums “mikroinsults” tiek lietots tikai tautā.

 

Nepaliek bez sekām

Par tā saukto mikroinsultu var liecināt noslīdējis mutes kaktiņš, nespēcīga roka vai kāja, notirpums un jušanas traucējumi vienā ķermeņa pusē, kustību koordinācijas un līdzsvara, runas, rīšanas, uzvedības traucējumi vai redzes dubultošanās. Šādas pazīmes liecina, ka skartas galvas smadzeņu stratēģiski svarīgas vietas. Bet, ja traucējumi rodas mazāk būtiskās zonās, simptomu var nebūt vai arī tie ir maz izteikti. Atkarībā no bojātā smadzeņu reģiona niecīgs insulta perēklītis var izraisīt nopietnus invalidizējošus simptomus, bet liels – tikko manāmus traucējumus.

Ja nekādu pazīmju nav vai arī tās pāriet, slimnieks ne vienmēr saprot, ka piedzīvojis insultu, taču tas nepaliek bez sekām, jo galvas smadzenēs izveidojas un paliek bojājums. Izmaiņas iespējams redzēt datortomogrāfijā, bet vislabāk – veicot magnētisko rezonansi.

Rētas mēdz atstāt atšķirīgas sekas, piemēram, ja bojāta labā galvas smadzeņu puslode, var rasties uzvedības traucējumi un pasliktināties atmiņa, ja kreisā – saglabāties traucēta runa un saprašana.

Pārejoši galvas smadzeņu asinsrites traucējumi izpaužas ar tādiem pašiem simptomiem kā insults, bet izzūd divu stundu laikā, neatstājot rētu smadzenēs. Taču tie vēsta, ka galvas smadzeņu asinsvados radušās izmaiņas, kuras nedrīkst ignorēt.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+