Praktiski
Svētki

Klusā nedēļa – pavadāma ar klusinātu soli un pārdomām 16

Foto-Shutterstock

Četrdesmit dienas pirms Lieldienām sākas Lielais gavēnis – Pelnu trešdienā. Šajā posmā vēlams ievērot atturību un nožēlot grēkus.

Klusā nedēļa (Hebdomada Sancta) sākas ar Pūpolu svētdienu. Tajā ietilpst arī Zaļā ceturtdiena, Lielā piektdiena un Klusā sestdiena. Baznīca skaidro šī posma nozīmību ar to, ka tā bija pēdējā nedēļa, ko Kristus pavadīja virs zemes. Pareizticīgajiem šī nedēļa sākas jau pirms Pūpolu svētdienas – ar Lācara sestdienu, kad kristieši atceras Lācara augšāmcelšanās brīnumu.
Klusajā nedēļā Latvijas laukos bija pieņemts vadīt klusinātu soli, pievaldīt balsi un runu, apsaukt bērnu čalas, veltīt laiku pārdomām un baznīcas grāmatām, ne tik daudz rosīties, gatavojoties Lieldienām.

Mūsdienās šī nedēļa ir lieliska iespēja klusi gatavoties Lieldienām, taču atceroties, ka ēdiens nav svarīgākais un plašas svinības rīkojamas sirdī un mīļā draugu un ģimenes lokā, nevis uz galda vai komerciālās izklaides vietās.

Daži tautas ticējumi vēsta:
* Kas Klusajā nedēļā skaļi kliegs, smiesies, dziedās jautras dziesmas un strādās skaļus darbus, tas vasarā sastaps pērkonu.
* Šajā nedēļā labāk neko nenest no meža, citādāk var sagādāt sev čūskas.
Klusajā nedēļā daudzas Latīņamerikas valstis rīko evaņģēlija ainu rituālu rekonstrukciju. Turklāt šis ir arī tradicionāls atvaļinājumu laiks, piemēram, Meksikā un ASV.

Lai gan galvenokārt kristieši atzīmē trīs pēdējās Klusās nedēļas dienas (dēvētas latīniski par Sacred Paschal Triduum), vārdi ir arī pārējām dienām – Svētā pirmdiena, Svētā otrdiena un Svētā trešdiena (tulkojumā no angļu valodas, bet krievi tās visas dēvē par Lielajām). Ne vienmēr ir skaidrs, kādiem tieši evaņģēlijā aprakstītajiem notikumiem šīs dienas ir veltītas, tomēr skaidrs, ka tās ir Kristus dzīves pēdējās dienas. To vidū: Svētā pirmdiena – Kristus iesvaidīšana Betānijā, Svētā otrdiena – Kristus paredz savu nāvi, Svētā trešdiena – Jūdass sarunā nodevību ar priesteriem (tāpēc šo dienu angļu valodā dēvē arī par Spy Wednesday jeb burtiski “spiegu trešdienu”).

LA.lv