×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
23. februāris, 2016
Drukāt

Anna Žīgure: Piemirsies lepnums par valodas referenduma iznākumu, muguras atkal saliecas (90)

Foto - LETAFoto - LETA

Anna Žīgure

Pirms četriem gadiem, 2012. gada 18. februārī, mūsu tiesiskajā un demokrātiskajā valstī ar uzvaru beidzās cīņa par valsts valodu. Toreiz latviešu valodas aizstāvji saliedēja spēkus, atlieca muguras un latviešu valoda oficiāli palika savā vietā kā vienīgā valsts valoda.

Kamēr sabiedrībā un arī politiķu vidū valdīja zināma eiforija, norūpējies par balsošanas rezultātiem bija premjerministrs Valdis Dombrovskis. 273 tūkstoši vēlētāju jeb gandrīz 25% no visiem, kas piedalījās balsošanā, pastāvēja uz otru valsts valodu – krievu valodu, un Dombrovskis vērsās pie savas valdības ministriem pēc ierosinājumiem: kā rīkoties, lai veicinātu piederību Latvijai un stiprinātu latviešu valodas lomu sabiedrības vienošanā.

Jau sen aizmirsies, ko ministri toreiz ieteica, bet šķiet, ka nekādi īpašie rezultāti šajā jomā nav sasniegti. Visvairāk žēl, ka piemirsies lepnums par referenduma iznākumu un valsts valodas lietotāju muguras bieži atkal saliecas. Tieši tāpēc jo­projām aktuāla ir doma par 18. februāra izsludināšanu par Valsts valodas dienu, piepildot to ar nozīmīgu saturu, turklāt tai vajadzētu būt karogotai dienai. Arī tas palīdzētu pilsoņiem turēt godā savas valsts valodu, jo, neraugoties uz likumiem, tās situācija ir visai trausla. Samierināmies pat ar to, ka latviešu jauniešiem bez krievu valodas prasmes arvien grūtāk atrast darbu savā dzimtenē. To visi apzinās, bet par to cenšas nedomāt, jo kaut kā taču ir jāsadzīvo (ar valsts valodā nerunājošajiem).

Mūsdienu pasaules notikumi aizrāvuši līdzi arī Latvijas raibo sabiedrību, kuras viena daļa barojas no demokrātisko Rietumu, bet otra – no Krievijas kanālos sniegtajām ziņām, kas savstarpēji ir lielā pretrunā. Ko vieni raksturo kā patiesību, tas otriem ir skaidri meli – un otrādi. Šīs raibās sabiedrības grupas savā starpā par “politiku” nerunā, jo kaut kā taču jāsatiek (ar Krievijas TV skatītājiem).

Pēdējo dienu lielais strīda objekts bija BBC filma “Trešais pasaules karš”, kurā ir runa par Krievijas agresiju pret vienu no NATO dalībvalstīm Latviju un citas NATO dalībvalsts, galvenokārt Anglijas, reakciju uz to. Latvijas Televīzija šo filmu parādīja 19. februārī. Starp citu, Latgales reģionā, kur nosacīti risinās darbība, savulaik 62 tūkstoši pilsoņu nobalsoja par latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu un 78 tūkstoši pilsoņu par krievu valodu kā otru valsts valodu. Protams, ne visi, kas balsoja par krievu valodu Latvijā, ir etniskie krievi. Tie ir arī valsts valodā nerunājoši pārkrievoti ukraiņi, baltkrievi, azerbaidžāni, armēņi un pat latvieši, kuri pazaudējuši saikni ar savu dzimto valodu, un tas ir ļoti žēl. Jāatzīst – tā ir PSRS minoritāšu politikas uzvara. Līdz ar svešo valodu šiem cilvēkiem uzspiests zināms domāšanas veids arī tajā gadījumā, ja viņi paši to neaptver.

Pēc Otrā pasaules kara Latvijā izveidojās vēsturiski priekšnoteikumi tam, ka mūsdienās valsts valodā nerunājošo cilvēku lielākā daļa pēc savas nākotnes vīzijas neraugās Rietumu, bet gan Austrumu virzienā. Ar šādu nostāju dzīve Eiropas Savienības un NATO dalībvalstī ir ļoti sarežģīta, lai neteiktu vairāk, jo visu laiku jāpierāda tāda patiesība, kas stāv uz ļodzīgiem pamatiem.

Par to, ka domāšana ir cieši saistīta ar pagātnē palikušu mākslīgas draudzības veidojumu, liecina arī uz ilūzijām balstītā ticība, ka, aizliedzot LTV1 parādīt BBC filmu, sabiedrība varbūt neuzzinātu par mūsdienu Krievijas agresīvo būtību.

Līdzīgi notiek mūsdienu Krievijā. Pirms pāris gadiem tur bija vēlēšanās aizliegt (taču laikam aiz bailēm) Andreja Zvjaginceva filmu “Leviatāns”, kas plūkusi starptautiskus laurus. Tā stāsta par izkurtējušu pašvaldību vadību kādā no ziemeļu apgabaliem jūras krastā Arhangeļskas tuvumā. Starp citu, Latvijas skatītājiem derētu noskatīties arī to – lai saprastu, cik relatīvi mazu ceļa gabalu Rietumu demokrātijas virzienā mēs paši esam nogājuši.

Kādreiz Latvijā darbojās ievērojams politiķis, arī visā Eiropā pazīstams minoritāšu aizstāvis Pauls Šīmans (1876 – 1944). Viņš vairākos Saeimas sasaukumos vadīja vācu partiju frakciju. Pauls Šīmanis bija stingru principu cilvēks, kurš mūsu valsts pirmajos gados ne tikai aizstāvēja latviešu tiesības uz savu valsti, bet arī Latvijas baltvācu un citu minoritāšu tiesības uz kultūras autonomiju. No otras puses, viņš uzsvēra: “Liktenis ir lēmis Latvijas minoritātēm būt labiem eiropiešiem.”

Pievienot komentāru

Komentāri (90)

 1. Es gribētu saprast beidzot, kāpēc, tiem kuri sevi sauc par Latviešiem un Latvijas Patriotiem ir nežēlīgi brūnas, vai gandrīz melnas acis, no kurienes šie viltvārži, no kurienes šie okupanti, kaut vai šī raksta autore ???

 2. Kamēr nav notikusi deokupācija, okupācija reāli turpinās ieskaitot kolonistu aplaimošanu ar neatkarīgas valsts pilsonību un reālu divvalodību. Uz vienas rokas pirkstiem var saskaitīt interneta vietnes, kurās nav krievu versijas, gandrīz neeksistē produktu kur nebūtu uzraksti krieviski.
  Pasakiet, ko reāli deva valodas referendums joprojām okupētā teritorijā ar slepkavām, komunistiem un bandītiem noteicējiem ???

 3. Kad LA un Žīgures k-dze uzceps rakstu,kā krievvalodīgie tiek pie īpašumiem Jūrmalā ? Kā tas nākas,ka īpašumu pārdod kopā ar uzturēšanās atļauju? (tā vsm lasu sludinājumos ! )

 4. Паранойя.Если
  бы не Советский Союз не было бы латышского языка .

 5. Не излечимый латышский шовинизм…

  • nevis Latviešu šovinisms, bet gan lielkrievu nekaunība, aprobežotība un stulbums! :@

  • Krievu šovinisms ir NEPĀRSPĒJAMS.Paziņa dzīvoja 10 gadus Čikāgā , blakus krievu kolonijai. Tās šovinisma šausmas viņa nespēja aprakstīt.. Atgriezās tagad Latvijā un miera atkal nav no viņiem! latvijā ir klusējošais šovinisms!

   • Русский шовинизм в Америке?! Бедная Америка, слёзы наворачиваются на глаза, я плачу… Goodbye America, now… Не знаю даже, что посоветовать вам и вашей знакомой. Ну застрелитесь, что ли, раз кругом «одни пративные русские».

  • Неизлечимый латышский шовинизм. vismaz savā vienīgajā valodā raksti pareizi!

 6. Komentētāji, nekuriniet nacionālo naidu,tikai kopā mums izdosies: VZD savā 2015.gada pārskatā norāda, ka zemes zem daudzdzīvokļu mājām iegūta šādā veidā: Pirkuma līgums – 577; nav informācijas (šeit un tālāk iekavās K.R. teksts (?)) – 522; mantošana – 382; dāvinājuma līgums – 346 (viltus paņēmiens izvairīties no pirmpirkuma); īpašuma tiesību atjaunošana – 321 (re, tikai 321); nekustamā īpašuma atdalīšana – 271 (viltus paņēmiens izvairīties no pirmpirkuma); īpašuma iegūšana uz tiesas lēmuma pamata – 81 (?); privatizācija – 68 (kā tas iespējams?); citi ((šajā teikumā iekavas no VZD) valsts/pašvaldību īpašuma tiesību nostiprināšana, laulāto mantas līgums, maiņas līgums, uztura līgums, kopīpašuma sadale, nekustamo īpašumu savienošana u.c.) – 431 (arī apšaubāmi darījumi).
  Un lūk, kas un kādā veidā koncentrē zemi zem mājām pie apstākļa, ka pastāv pirmpirkuma tiesības dzīvokļu īpašniekiem, dzīvokļu skaits daudzdzīvokļu mājā, kas atrodas uz zemes īpašnieka zemes, kuri it kā kopā ar Maksātnespējas administrāciju, varētu būt, apvienojušies vienā ģildē vai apvienībā:
  Bārbele Valda, Grāve Inga, Ķuzis Vents, SIA „LIELDAMME” – 3150 ; RĪGAS GREBENŠČIKOVA VECTICĪBNIEKU DRAUDZE – 3104 ; Akciju sabiedrība “Pilsētas zemes dienests” – 2175;
  Arvīds Reinholds – 1903;Akciju sabiedrība “REVERSED” – 862 ;Natalia Maleva – 540 ;
  Akciju sabiedrība “ZEMES ĪPAŠNIEKU ĢILDE” – 538.
  Ja ņemtu vērā šo vareno īpašnieku noziedzīga rakstura krāpšanās, viņu zeme būtu jākonfiscē ar likumu, kā negodīgi iegūta, pretēji sabiedrības interesēm un tiesībām. Zini, ka neviens no tiem, kuri pārkāpa pirmpirkuma tiesības, nav LABTICĪGS ĪPAŠUMA IEGUVĒJS.
  Ne velti privatizāciju, denacionalizāciju un zemes reformu pilsētās sabiedrībā kopumā dēvē par noziedzīgo grupējumu gadsimta noziegumu pret tautas vairākumu.
  Piedalies un paraksti, glābj tautu no verdzības: manabalss. Šeit cieš 420 000 tautas, ja ne vairāk. Esi modrs.

  • Грабили , грабят и будут грабить народ в этой стране. Главное почаще этническою вражду разжигать

   • Так именно на этом и основано это государство. Этнократические бюрократы не смогут сохранят свою власть не используя такие методы.

 7. Tāda ir Latvijas vēsture,ģeopolitiskā stāvokļa dēļ caurstaigājamā sēta krievu,vācu,zviedru ,poļu arī franču karapūļiem,kas ceļā uz savstarpēju slepkavošanu atstājuši Latvijā arī savus pēcnācējus.Tāpēc man tuvākā un tālākā apkārtnē dzīvo ļaudis ,kuru uzvārdi ir piemēram Zommers,Landenbergs,Rūtenbergs,Bergs ,Kleinšmits,Šulcs,Folkmans,Šīrmans u.t.t. ,ir arī Fjodorovs ,Stepanovs,Akulovs……, Jansons ,Juhansons,Garsons,Merksons,Garsons, ,Pētersons……,Zavadskis,Jurkovskis,Grinovskis…..
  K.Ulmanis ieteica latviskot uzvārdus un tas arī tika ar prieku darīts,bet pārāk īss laiks tika vēstures dots lai to īstenotu pinībā.

  • Никто и не спорит, что история у вас была тяжёлая. Но зачем же в отместку истории коверкать имена и фамилии живых людей. Люди то в чём виноваты?

  • Acīmredzot švakas zināšanas par to, kā latvieši tika pie uzvārdiem.
   Uzvārdus dalīja muižkungi, tie, kas bija pretīmnākošāki, ļāva pašiem izvēlēties uzvārdus, citi tos deva par sodu vai sev par prieku. Arī kārklu vāciešu periods vienu brīdi pie mums bija, tur nekāds sakars ar pastāvošo varu nebija, vienkārši muguras dažiem liecās,t as arī viss.

   • Я не про ваши фамилии, а про наши говорил. Наши то фамилии зачем коверкают.

 8. kāpēc atļauj tos nēģeru ķerubus,viņi nepazīst burtus

 9. lr 4 ir labāks bet bīstams.maskavai tuvāks nekā latvijai.viltīgs radio kurš jālikvidē

 10. latvju valoda tiek lietota izkropļotā veidā,pa krieviskam,ir trubas,dotie brīži,atslēgas un tt,tās ir valodas beigas,tur nekas nav labojams

 11. Visu cieņu Žīgures kundzei, ka godīgi uzraksta ko vairākums latviešu domā!

  • Dombrovska valdība nobijās no referenduma rezultātiem. Tie netika izmantoti, pat netika ņemti vērā, kā nebijuši. Referendums deva visas iespējas kaut vai skolās un bērnudārzos un visur citur uzreiz pāriet uz valsts valodu.

   Diemžēl nav zudušas latviešu komunistos un komjauniešos ieaugušās bailes kopš Muhitdinova ekspedīcijas 1960. gadā, kad tika represēti ap 200 latviešu lielāki un mazāki funkcionāri. Bailes no Maskavas un bailes no Briseles. Bailes pašiem no sevis. Lai saglabātu karjeru, nolasīt katra “van-der-stūlu” vēlēšanos no acīm, solīt un pildīt… Nemaz nerunājot par starptautiskām konvencijām, kas regulē situāciju pēc okupācijas un aneksijas izbeigšanās. Cik jāpaiet vēl laikam, lai izzustu bailes?

 12. Kāds tur lepnums par referenduma iznākumu? Drīzāk kauns ka pieļāvām savā zemē tautu dancināt pēc civilokupantu stabules.

  • Называть своих сограждан, почти 300 тысяч человек, окупантами, ну это круто. Это такие же граждане как и вы. И референдум проводился в рамках закона!

   • nu nepārspīlē jau nepārspīlē ar tiem 300 000.Un bija jau laiks arī Latgales staroveriem un to pēcnācējiem pārsimts gados sākt beidzot runāt latviešu valodā-vismaz aiz elementāras cieņas,jo kādreiz vietējās tautas deva tiem patvērumu šajā zemītē,kad pašu tautieši gribēja galvas apcirstun bārdas apšņikāt…Un ļoti cienījami būtu,ja tu kaut mazliet pacenstos arī latviski uzrakstīt savu domu.Un tā tava upjorstva un principi kaut ko šeit demonstrēt nu galīgi neatrisinās problēmas.Ir jāmainās pašam,tad arī pasaule tev atvērsies,nevis kulakom stučaķ po stolu…

    • Да разве я преувеличиваю. И что вы прицепились к староверам? Жили русские люди здесь и до них. Достали вы уже своим языком, все уже давно понимают и говорят. И я могу писать, только лень. Не в настроении сегодня.

     • padomā par to!

      Letiņ, atbildot uz ŠEIT(LA) kirilicā rakstītu komentāru, Tu reāli atbalsti divvalodību un izrādi necieņu savai valodai! Āmen!

     • Da u tebja na gosudarstvennij jazik nastrojeņija ņikogda ņe budet.

     • > pilsone 23. februāris, 2016 20:14
      Nu ne. Dažreiz noskaņojums man tiešam ir, un tad es rakstu.

    • Viņiem grūtas galiņas laikam…

   • Grafist, parādīju tavu skribelējumu savam kaimiņam krievam ar dēlu un meitu , un viņi pateica- boļnoi i ņeļecim!

    • Дедуля, а может они это про ваши комментарии так сказали? Такое дело. Либо вы не то показали, либо они не захотели вас сердить, либо сами такие же больные на всю голову, как и вы.

   • Jūs nekas citi neesat un nebūsiet priekš mums kā tikai okupanti.Tava idiotiskā uzvedība to 100% apstiprina,Visā pasaulē kur jūs lienat kā utis,visur esat okupanti,jo lienat ar netīrām kājām bļodā un spļaujat akā no kuras dzerat.Velti tu te atrādi savu lielkrievu šovinismu!

 13. Es nezinu kurš uz referendumu gāja ar kādu muguru, bet tā latviešu domāšana ir un paliek dzimtļaužu līmenī. Tāds krievu izlolots referendums nemaz nebūtu bijis vajadzīgs, ja latvieši iepriekšējā augustā būtu ieradušies un nobalsojuši NA rīkotajā referendumā par pāreju uz apmācību valsts valodā visās skolās, bet tad tas plānais prātiņš neatļāvās pacelt savas pakaļas un vienreiz parādīt ka esam patrioti. Pat tāda Žīgures k-dze diez vai turēja par vajadzīgu izteikt savas domas, bet vakarā pirms rezultātu izziņošanas visas TV žurnālistes atklāti ņirgājās. Tāpēc labāk turēt muti par savu gļēvumu un neizrādīt savu prāta nespēju.

 14. Nespēju klausīties Latvijas radio, drausmīga latviešu valoda, arī saturs. Piemēram, klausītājiem tiek piedāvāta klausīšanās… LR 4 cita lieta – profesionāli žurnālisti. Klausos krievu ziņas, daudz interesantākas un spriganākas.

 15. Госпожа автор у нас большой демагог. Её утверждение о том, что Латвия это правовое и демократическое государство не верно. В Латвии существует долговременный дефицит демократии, так как значительная часть населения лишена (искуственно) избирательных прав. Латвия не соблюдает конвенции ООН о защите прав национальных меншинств. Нас даже не признают коренным народом Латвии и не считают национальным меньшинством. Как будто русские здесь и не жили никогда. А русский язык объявлен иностранным и русская культура – чуждой. И референдум был всего лишь способ, в рамках закона, показать вашим властям, что мы тоже есть в этом государстве, и мы хотим, чтобы наши права уважались.
  Нет большего угнетателя, чем бывший раб.

  • Brīnums, ka tevi te atstāja, jo sākoties atmodai, tev, okupantu pēctecim , pēc ANO rezolūcijām ,okopācijas teritorija Latvija bija jāatstāj. Mēs bijām laipni, tevi atstājām un nu sobaka kusaješja!

   • Смешной вы дедуля, ей богу. С праздником вас, с 23 февраля.

    • Kas tajā 23. februārī tāds īpašs noticis,m ka tu svētkus svini? Vēsturē nav aprakstīti ievērojami notikumi! Vienīgi zināms, ka krievu armija apkakājušies pameta Pleskavu bēgot no vācu armijas . Pa ceļam iztukšota spirta cisterna, atrasta uz dzelzcela sliedēm. Priecīgas pohiņas, Grapist!

     • Вам то какое дело, вам же пофиг. У вас своя история, у меня своя.

     • Nu tak jezjai i zjivi so svojej istorij! Cho k nam ta pristal?

     • Да кто ж к вам то будет приставать, с таким то именем, Адольф. Боязно….

    • naprasno napragajetes!lati\si pobedjat,ne \cislom uporstvom. ,kak bratja dukursi,i bobslejisti!

     • Да неужели. И в чём же будет заключаться эта «победа»? Растреляете всех, в концлагеря загоните, газом затравите? Знаем, знаем мы про ваше упорство.

  • Kolonist
   Kolonist!
   Tu nezināji,
   Ka iebrien ne savā zemē?
   Tu nezināji,
   Ka veļos pārvērt zemes saimnieku?

   Šodien tu prasi līdztiesību.
   Tu prasi sadzīvošanu!
   Un apgalvo,
   Ka arī tu esot cilvēks.
   Tavs dēls esot šeit piedzimis,
   Un arī tavs dēla dēls,
   Un tu prasi tās mājas,
   Kuras SAIMNIEKUS IZKĀVI.

   Nē , kolonist!
   Nekad tev LATVIJA nebūs mājas,
   Nekad!

   Ik dienas tu saņemsi
   Nicināšanas pļauku sejā;
   Bet reiz
   Tev jābrauc būs uz turieni
   No kurienes sākas tavs iebridums!
   /Gunārs Freimanis?

   • Не поэт, но могу найти спциально для вас что-нибудь про папуасов с бусами и аборигенов.

    • Vai tev tiešām ir kaut kādi mazvērtības kompleksi ieaudzināti (parasti no tiem rodas šovinistiskas izpausmes)?Palasot tavus komentārus, izskatās,ka bērnība ir bijusi ļoti grūta un esi ticis apdalīts (bioloģiski vai mantiski?) vai arī vecāki kaut kādu dīvainu audzināšanas metodi izmantojuši…Padalies arī ar sabiedrību,kur ir tava problēma,ka nespoēj komunicēt latviešu valodā.Varbūt varam palīdzēt to apgūt?

     • Да разве это у меня проблемы? Проблема с логикой именно у вас. Я же пишу осмысленные комментарии, значит – читаю и понимаю по латышски, пусть и не совсем перфектно. Ответы предпочитаю писать по русски, мне так удобнее.

    • grafistam īpašajam Atbildēt

     Vai tev tiešām ir kaut kādi mazvērtības kompleksi ieaudzināti (parasti no tiem rodas šovinistiskas izpausmes)?Palasot tavus komentārus, izskatās,ka bērnība ir bijusi ļoti grūta un esi ticis apdalīts (bioloģiski vai mantiski?) vai arī vecāki kaut kādu dīvainu audzināšanas metodi izmantojuši…Padalies arī ar sabiedrību,kur ir tava problēma,ka nespoēj komunicēt latviešu valodā.Varbūt varam palīdzēt to apgūt?

    • ja tu būtu drusku gudrāks, Atbildēt

     tad zinātu,ka dzejnieks ir Gunārs Freimanis,kurš ir miris un komentārus neraksta.Tā,lūk,’dārgo” grafist.Lauku vecis ir lauku vecis,nevis dzejnieks.

     • Конечно Гунарс Фрейманис, там же подпись есть, я же не слепой. Но в свой комментарий это вставил именно «сельский дед», значит он разделяет точку зрения автора. Хотя он и не поэт.

  • kaut kad rakstīji,ka esi iebraucis okupācijas(atbrīvošanas)rezultātā no Ļeningradas apgabala.Un kur tad nu uzreiz esi kļuvis par ” korjanoi narod” Latvijā?Ļeningradas apgabals nekad nav bijis Latvijas valsts sastāvā.

   • Я что, про себя говорил, что ли? А что, других русских в Латвии нет, да?

    • Tikai netēlo muļķi!Tu ļoti labi zini,ka Latvijā ir nedaudz krievu-Latvijas pilsoņu,bet pārējie,kuri iebrauca šeit okupācijas laikā,nav nekāda krievu “minoritāte”,bet gan kolonisti vai okupanti un viņu pēcteči.Pasaki paldies,ka tādiem ir dota iespēja naturalizēties,pateicoties krievijas un citu ārvalstu spiedienam.Kauna tev nav vēl lielu muti brūķēt.

     • Но вы тоже дурачком то не прикидывайтесь. Недаудз – это сколько, один, два или 1000? В 1935 году в Латвии проживало 168 300 русских людей (Википедия). Это мало или много? А ещё проживали евреи – 93400 чел., белоруссы – 26800 чел., поляки – 48600 чел., немцы – 62100 чел. И все они были гражданами и у них были же потомки. А в референдуме проголосовало «за» 280 тысяч человек. Можно же сопоставить цифры или вы просто не хотите этого делать?

  • Redzams, ka tev ar galviņu nav viss kārtībā, ja jau tu nevari rakstīt valsts valodā.Zābaks kas zābaks.

  • Nu kāpēc, Grafist esi tik ļauns? Vai tiešām tik slikti šeit dzīvot, vai tiešām tik grūti? Cilvēki no sliktām vietām bēg, tad kāpēc tu nebēdz uz savu dzimteni, tur taču ir tik labi, jauki cilvēki, skaista daba, attīstīta, miermīlīga valsts, visi runā vienā valodā! Vai tas ir noziegums, ja latvieši grib vienu valsts valodu- latviešu valodu? Tu labi saproti, ka Latvijā krievu valoda nevar būt otrā valsts valoda.Vēl jau ir iespēja- krievu valodai kļūstot par otru valsts valoda tā tajā pat brīdī kļūst par VIENĪGO valsts valodu! Pierādi, kāpēc krievam būtu jāzina latviešu valoda, ja valsts valoda būtu arī krievu valoda! Iemesla taču nav.

   • Да разве я злой, так слегка ворчливый, вполне в соответствии с возрастом. И жить здесь хорошо, и люди приятные, не все конечно, но многие. Ваша ехидная ирония достаточна шаблонна, её слышно практически через раз: не нравится – уезжайте! У вас в генах и в памяти отложились аналогичные успешные «операции» с начала с немцами, а потом и с евреями. Вы столько сделали и делаете, чтобы и нас вытурить, а мы всё не уезжаем и не уезжаем. Обидно, да?
    Референдум был не против латышского языка! Это мысль вам настойчиво вбивали в голову ваши политики, но это ложь! Референдум, при всей предсказуемости его результата, был за русский язык.
    Вот почему, чтобы вам было хорошо, мы все должны забыть свой родной язык и культуру?!

    • Uz jautājumu tomēr neesi spējīgs atbildēt! Kāpēc krievam būtu jāzina latviešu valoda, ja krievu valoda būtu valsts valoda? Es neredzu iemeslu!

     • Да хотя бы как знак доброй воли и уважения к своим соседям. И разве его перестанут преподавать в школе?
      Да, и вы не ответили на мой вопрос.

 16. Tāmnieks/luterānis Atbildēt

  Valsts valodas necienīšanu mēs mācāmies no saviem priekšstāvjiem! Kad kāda krievvalodīga ”masu saziņas līdzekļa” korespondents (parasti skuķītis, kurš ir dzimis jau atjaunotajā Latvijā!) pabāž zem deguna deputātam, ministram vai vēl augstākam varas pārstāvim mikrofonu un, NEKAUTRĒJOTIES, uzdod svešā valodā jautājumu, viņi, dažs labāk, dažs sliktāk pakalpīgi mermelējot, atbild, pārkāpjot Satversmi, savu un latviešu tautas pašcieņu.
  Ar steigu vajadzētu pieņemt likumu par soda sankcijām, vislabāk, ja sodītu ar nopietnu naudas sodu. Cita ceļ nav, mainās valdība, pakalpīgais verga sindroms paliek.

  • Не, надо депутатам вовсе запретить разговаривать, ну совсем. Пользы будет больше.

   • Pamēģini ieiet-slon.., 19 februāra raksts, autore I. Solomonova, nosaukums-Uno, dus, tres… Tur ir pārdomas un pētijumu apraksts par biliguālo apmācību skolās un ģimenēs. Ir īpatnēji secinājumi, tev, Grafist ,būs interesanti palasīt un padomāt. Starp citu, nav zinātnisku pierādijumu, ka cilvēks kļūst par .., ja skolā jāmācās ne dzimtajā valodā(Vācijā krievu vairāk nekā visā Baltijā).

    • Не ищется ничего на этом придурошном сайте, поиск у них работает, до 10-й страницы дошёл, ну нету статьи. Тьфу.
     Обучение на неродном языке может и не делает человека дебилом, но путь к знаниям осложняет конкретно.

 17. Mēs tikai Atmodas sākumā atcerējāmies Gunāru Astru,Berklavu, Krūmiņu un TIKAI PIEMINĒJĀM TO TŪKSTOTI, kuri cieta no Hruš”cova un armijnieku valodas represijām. No interneta ir pazudusi Gunāra Astras pēdējā runa. Repše- Jaunais laiks == Vienotība ir izdzēsusi. Runa un liecības bija blakus runai, ka Repše nodevis radinieku Astru, ka Repše biis VIENU GADU Ļeņingradā psihiskā slimnīcā.Tagad ir vesels bars “”suņu”” , kuri apmācīti, rej uz latviešiem, ka viņi nemīl krievus Izteiksmīgākie ir Edvīns Puķe un Ditta Rietuma un vēl vesela rinda( Graudiņš)

 18. Žīgures kundze ir mazliet labākā situācijā nekā masu mēdijos strādājošie cilvēki. Šo cilvēku algota darba veicēju statuss liek sajust darba devēju vēlmes pat tad, ja tās atklāti neizskan. Manuprāt, runāt nopietni par masu mediju – BBC un Latvijas TV, laikrakstos un sociālajos tīklos – šķietamo godprātību informācijas izplatīšanā ir naivi, ja vienīgi runātājiem nav vēlme gandēt savu līdzcilvēku smadzenes. Protams, jautājums, kāpēc internetā uz karstām pēdām izplatītu raidījumu nevarēja papildināt ar tulkojuma titriem, jo tie, kas skatījās šo raidījumu netā labi saprata krievu valodas tekstu, bet no angļu valodas labi ka uztvēra domu par Latvijas mazo iedzīvotāju skaitu, kuru dēļ daudz uztraukties nevajadzētu.

 19. Diemžēl, šis referendums galīgi neliecināja par latviešu iztaisnotajām mugurām. Muguras būtu iztaisnotas, vismaz uz īsu brīdi, ja šo referendumu boikotētu, bet vislabāk būtu bijis, ja vemjotības vadoņiem, kas valdīja toreiz valstī, pietiktu dūšas un godaprāta šo pretvalstisko pasākumu aizliegt. Taču no vemjotības gaidīt godaprātu un no A. Žīgures objektīvu rakstu, būtu pārāk daudz gribēts.

 20. Muguras nekad nav bijušas iztaisnotas.
  Jau valodas referenduma dienas vakarā, kad kļuva zināmi referenduma rezultāti, Latvijas Televīzija rīkoja rezultātu apspriešanu gan krieviski, gan latviski un brīdināja, ka nedrīkstam “iztaisnot muguru”.

 21. Paldies!
  Vismaz Jūrmala, pateicoties latviešu līkajai muguriņai, driz būs pārvērsta par krievu migrantu centru.

 22. Visu cieņu Žīgures k-dzei!

 23. Referenduma rezultatus neizmanto pat tagad . Tiesi otradi ,latviesi uzvareja , bet ta saucama inteligences lielaka dala nobijas un saka klusinat. Nezinaja ko darit ar uzvaru. Anna malacis. Ir vel tautiesi ar taisnu mugurkaulu.

 24. Beinerte smukāka!

 25. Bet savās mājās gan labāk runāt somiski, vai ne?

 26. Jūs nemaniet, ka krievu valoda ir apsēdusi Latviešu zemi! Visur vieni krievi! Katrs ceturtais tikai Latvietis! Visās malās krievu vārdi, uzvārdi, tiem pašiem Latviešiem! Kautkas pretīgs! Latviešu sienas kalendārs pilns ar krievu vārdiem! Latviešu kalendārs! Kapēc? Man riebjas tur saskatīt katru otro krievu vārdu! Krievi aktīvi rīkojas, acīs skatās, bet prjot uz savu Mērķi! bet Latviešu lemt spējīgie Deputātiņi žāvājas un priecājas par savu/personīgo sasniegumu! bet tajā laikā Latvijas ikdiena ir iegāzusies līdz ausīm, krievu valodas Okupācijā! Kāds vājprāts notiek tv. Riebjas ieslēgt!

 27. Aņai ar matemātiku pagrūti bet rakstīt gribas 🙂

 28. Naturalizētie civilokupanti ir Trojas zirgs Atbildēt

  Autore ir demagoģe! Atbilstoši Satversmes garam – PRET krievu valodu bija arī tie, kuri referendumu boikotēja.
  Ja visi latvieši būtu referendumu boikotējuši, tad autore, kurai ir acīmredzamas problēmas ar matemātisko domāšanu, ķērktu, ka 99,9% no balsotājiem bija par krievu valodu kā otro valsts valodu.
  Rēķinot % ir jāņem vērā VISU balsstiesīgo pilsoņu skaits un nevis tikai to, kas piedalījās referendumā!! Pēc šī raksta sanāk, ka 51,43% Latgales vēlēšanu apgabala pilsoņi bija par krievu valodu kā otro valsts valodu; mēģinājums to visu “sasiet” ar BBC filmu ir PANIKAS SĒŠANA latviešos un, īpaši, latgaliešos.
  Ceru, ka autore Latvijā runā tikai latviski. Tāpat ceru, ka autore piemin Zolitūdes traģēdiju un tieši tāpēc boikotē “Maximu”.

  • ” Atbilstoši Satversmes garam – PRET krievu valodu bija arī tie, kuri referendumu boikotēja.” Tā būtu labi un uz to aicināja toreizējais prezidents Bērziņš.
   Tikai pretējā puse skaitīja % par krievu valodu un tas kā Krimā nav nozīme cik piedalās, bet tikai tik cik izdevīgi… Latvijas valdošā elite ar Berziņu jau bija to rēķinājusi – formāli paši paliktu nevainīgi un pēc Satversmes kvoruma nebūtu . Tikai tie % par krievu valodu paceltu valsts valodas līmeni un tad ”mēs jau neko” un paši nepiedalījās un tā iznāca…
   Tas pats jau par Krievijas propogandas kanāliem Latvijā – nu tā negrib tos aiztaisīt un tā patīks Kiseļovs, ka dara visu, lai neko nedarītu.
   Vienīgi pat nevaru saprast, kurš Latvijas kantoris to regulē – tās dažādās padomes .t.t..

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Tie paši vēži un tā pati vecā kulīte!

Līdzšinējā varas partija ” Vienotība”, kura pēc pēdējām Saeimas vēlēšanām ir piedzīvojusi strauju reitingu kritumu, tagad izmēģinās laimi ar jaunu nosaukumu – “Jaunā Vienotība”. Partiju apvienībā “Jaunā Vienotība” darbojas “Vienotība”, “Kuldīgas novadam”, “Valmierai un Vidzemei” un “Tukuma pilsētai un novadam”. LTV ziņoja, ka “Jaunās Vienotības” identitāte arī turpmāk būšot zaļa, bet ar jaunu logo.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+