×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
15. novembris, 2012
Drukāt

Kļūsti par gaismas meklētāju!


Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Turpinot tradīciju, arī šajā rudenī četrus vakarus no 15. līdz 18. novembrim Rīgu izgaismos gandrīz 80 jauni gaismas objekti – jau piektais Gaismas festivāls “Staro Rīga” šoreiz piedāvās ikvienam kļūt par gaismas meklētāju, lai nesteidzīgā pastaigā izzinātu katra gaismas objekta stāstu.

 

Īpaša uzmanība šogad pievērsta festivāla apmeklētāju līdzdalībai – liela daļa objektu nebūs iedomājami bez apmeklētāju iesaistes. “Latvijas Avīze” piedāvā, mūsuprāt, interesantāko objektu ceļvedi.

 

 

Vecrīga

Dodies iluminātu misijā!

Vai pasaules gala prognozes ir sazvērestība vai konspirācija, varēs uzzināt, dodoties „Parus studio” izveidotajā pasaules glābšanas misijā „Iluminātu taka”. Apmeklējot tās objektus, varēs piedalītos konkursā un iegūt vērtīgas balvas. Pie Mencendorfa nama atradīsies interaktīva video instalācija uz nama fasādes – „Pasaules vērtību okeāns”, kur būs iespēja okeāna dzīlēs starp dažādām garīgi intelektuālām un materiālām vērtībām atrast un „izzvejot” savas patiesās vērtības. Otrajā pieturā, bistro „3Zivis” (Smilšu iela 14), varēs vērot noslēpumaino zemūdens pasauli trīsdimensiju monitoros. Pēdējais „Iluminātu takas” objekts atradīsies Daugavmalā, uz Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku kuģiem. Šeit notiks izšķirošā cīņa starp tumsu un gaismu. 18. novembrī jau no plkst. 18.00 ar vērienīgu audiovizuālu gaismu šovu apmeklētāji klātienē varēs vērot Latvijā vēl nebijušu šovu ar 3D elementiem, atbrīvot Rīgu no pirātiem, izstaigāt visus kuģus, iepazīt Jūras spēku S3D foto albumu. Uz kuģa klātienē varēs vērot seno kauju paraugdemonstrējumus. Pasākuma noslēgumā uz kuģa „Virsaitis” komandklāja tiks paziņots „Iluminātu takas” balvu ieguvēji.

 

Vērts piedzīvot

Uz Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja ēkas fasādes ikkatrs varēs pārliecināties, kā par gaismas, mūzikas un krāsu spēli pārtaps paša sirdspuksti. Radošās apvienības „I Did It” un video mākslinieka Mikus Meirāna projekta pamatā ir savdabīga, jauna ierīce „Emogrāfs”, kas sirdspukstus pārvērtīs mūzikā un žilbinošā mozaīkā, ko radīs tikai un vienīgi projekta apmeklētāju sirds „informācija”. Atliek tikai pielikt pirkstu!

Rīgas Porcelāna muzejs (Konventa sēta, Kalēju iela 9/11) aicina ieskatīties burvju akā jeb „dārgumu kaleidoskopā”, kuru caur aizraujošu gaismu un krāsu spēli iepazīstinās ar Rīgas Porcelāna muzeja dārgumiem.

Rīgas Doma ziemeļu fasādē pirmoreiz staros tā atjaunotās, vēsturiskās vitrāžas. Mākslinieka Kaspara Upīša radītajās gaismās iemirdzēsies gan Svētā Marija ar Tīzenhauzenu dzimtu, Doma baznīcas pamatakmens iesvētīšana, Livonijas ordeņa mestrs V. Pletenbergs, kurš nodod Rīgas birģermeistaram ticības brīvības aktu, kā arī aina, kurā Superintendants Samsons sveic Zviedrijas karali Gustavu Ādolfu II. Rīgas Doma baznīcas vitrāžu izgaismojums paliks arī pēc festivāla noslēguma.

Uz Rīgas Tehniskās universitātes fasādes un pagalmā (Kaļķu iela 1) RTU dejotāji, pūtēju orķestris un aktieri piedāvās rīdziniekiem un Rīgas viesiem teatralizēti muzikālus ēnu uzvedumus, kā veltījumu RTU tās 150 gadadienā.

 

Centrs

Uzmirdzēs Latvijai nozīmīgas personības

Projektā „Cilvēka mūžs Latvijai” uz Ministru kabineta ēkas (Brīvības bulvāris 36) tiks rādīta dinamiska video projekcija, izgaismojot Latvijas izcilākās personības, kas saņēmušas Ministru Kabineta balvu, tostarp Imants Ziedonis, brāļi Kokari, Raimonds Pauls, Jānis Streičs, Oļģerts Kroders, Vestards Šimkus, Jānis Stradiņš, Alvis Hermanis, Imants Lancmanis, Jānis Lūsis, Andrejs Ērglis, Džemma Skulme, Baiba Skride un citi. Īpaši šim pasākumam sakomponēta mūzika improvizēto svinību viesiem ļaus pilnībā baudīt svētkus.

 

Vērts piedzīvot

Laukumā pie Rīgas Kongresu nama taps apbrīnojams gaismas templis. „Debesis ir nebeidzamas. Nebeidzama ir debess krāsu bagātība – saules lēkti un rieti, kas turpina atkārtoties bezgalīgā laika ritumā. Iespējams, tieši šajā gaismas templī, kurā atspoguļojas debesjums un mūsu sapņi, mēs piedzīvosim kādu mistisku atklāsmi,“ uzskata mākslinieks Krists Pudzens, kura lielformāta projekts „Nebeidzamais stāsts“ pēc formas atgādina leģendāro Stounheindžu Anglijā.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs interaktīvajā instalācijā „Samsung Smart Sessions”, iesaistot skaņu, gaismu un videoprojekcijas, ikvienam piedāvās veidot mūsdienīgu ietvaru izcilākajiem latviešu mākslas darbiem. Instalācijas taps, apmeklētājiem spēlējot klavieres, ar taustiņu palīdzību radot skaņu, gaismu un krāsu spēli uz muzeja kāpnēm, logiem un kolonnām.

Latvijas Okupācijas muzejs aicina apmeklēt tā pagaidu mītni, kurā svētku laikā notiks jauniešu filmu nedēļa „Ziemeļu gaismas stāsti”. Savukārt uz ēkas fasādes video klipā, ko radījusi režisore Astra Zoldnere un grupa „Vētras saites”, atdzīvosies senais „Riekstu kalns” Cēsīs, kā arī asimilētās un vēstures tumsā izzudušās vendu cilts ēna.

 

Pārdaugava

Pārdaugavā pie Mārupītes, Slampes, Amulas un Kantora ielu krustojumā pie Skulptūru parka, festivālam pievienojoties Starptautiskajai priekšlaicīgi dzimušo bērnu dienai, 17. novembrī tiks īstenota unikāla gaismas akcija: ikviens ir aicināts atnest jebkādu gaismas objektu – spuldzīti, lāpu, laternu un kopīgi izveidot objektu „Pagarinātā diena”. Arī ērģelnieces Ivetas Apkalnas koncerts Sv. Jāņa baznīcā ir veltījums šiem bērniem. Koncertu baudīšana Jāņa sētā (17. XI 18 – 23) ļaus vairākās pusstundās vērot ērģelnieces uzstāšanos, kas parasti paliek neredzama.

 

Vērts piedzīvot

Starptautiskā Lidosta „Rīga” gaismas festivālā piedalās pirmoreiz. Te apmeklētāji un viesi aicināti izbaudīt iedvesmojošu piedzīvojumu – lidināties mirdzošos rudens mākoņos, baudīt mūziku dzīvā izpildījumā un klausīties aktiera Jāņa Jaunozola stāstos. 15. novembrī priecēs džezs un steps (stepa deju grupa „Soul Tap”), 16. novembrī roks: grupa „Rokāde” un Ira Krauja-Dūduma, bet 17. novembrī gaidāma virtuozā klasika: uzstāsies pianiste Terēze Rozenberga un komponists Ēriks Eglītis.

Daugavmalā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas fasāde aicina vērot dejas, gaismas un ēnu spēlē izdejotu mīlestību. Priekšnesumu varēs izbaudīt divreiz – kreisajā Daugavas krastā, pie Gaismas pils dejotājus varēs vērot klātienē, savukārt no labā krasta – projekcijā uz Gaismas pils sienas.

Zunda bāka (RISEBA Arhitektūras un mediju centrs „H2O 6”, Ūdens iela 6) norāda uz vietu, kur kādreiz dzīvojuši zvejnieki un mastu šķirotāji. Kad, sekojot bākas tālu raidītajiem stariem *gaismas instalācija, projekcija) būsiet to atraduši, ienirstiet ūdeņu ņirboņā un skaņās kā meditācijā. Apstājieties, ieklausieties, ļaujieties viļņu maģijai!

 

Citi objekti

Staros Rīgas tilti

Vanšu tilts un Rīgas panorāma 17. novembra naktī iegūs jaunu mirdzumu jeb Vanšu tilta gaismas stīgas, pateicoties 28 jaunu starmešu izgaismotajām Vanšu tilta vantīm un piloniem. Vanšu tilta gaismas stīgas ir AS „Latvijas Tilti” 70. gadu jubilejas dāvinājums Rīgas pilsētai. Tas turpinās iepriecināt rīdziniekus un pilsētas viesus arī pēc gaismas festivāla ”Staro Rīga” noslēguma. Neredzētās gaismās ar „Lattelecom” gādību iemirdzēsies Rīgas kanāla tilts pie Brīvības pieminekļa. Savukārt 13. janvāra iela Daugavmalā pie Dzelzceļa tilta festivāla tikšanās gaida ar ārpuszemes civilizācijām.

 

Vērts piedzīvot

„Vingrotavā” Stabu ielā 1a ikviens aicināts uz sportisku aktivitāti ar gaismas projekciju. „Pienācis laiks lauzt sabiedrībā valdošo uzskatu, ka pilsētnieki ir fiziski pasīvi! Vērojot gaismas un īsto vingrotāju priekšnesumus, pārdomājiet, ko varat darīt paši savas veselības un fiziskās formas attīstības labā,” aicina projekta veidotāji.

Daudzdzīvokļu mājā „Petit Paris” (E. Melngaiļa ielā 2a) tiks iekārtots Saules salons, kurā būs iespējams atminēties, cik silti bija vasarā, cik dienas bija garas un cilvēki priecīgi jeb rudens drēgnumā uz dažiem mirkļiem iejusties pludmalē karstā vasaras dienā – te ierīkota gaismas instalācija „Dr. Saule”.

Uz Rīgas Dzemdību nama fasādes video mākslinieka Pētera Brīniņa radītā instalācija aicinās novērtēt Cilvēka, Dabas un Visuma savstarpējo mijiedarbību. Ieskatīties vienā no pasaules brīnumiem – cilvēkā, izzināt sevi – cik drosmīgs, varens vai trausls viņš ir, paraudzīties, kā cilvēks sastopas ar dabu, tās parādībām un skaistumu.

 

VARBŪT NODER

Gaismas objekti

Darbosies no 15. – 18. novembrim ik vakaru plkst. 18.00 – 23.00.

„Staro Rīga” laikā darbosies trīs informācijas punkti (12.00 – 23.00): „Esplanāde 2014” Esplanādē, divi „Uzziņu dienesta 1188” informācijas centri – pie Laimas pulksteņa un Rātslaukumā (apmeklētāji varēs saņemt objektu karti un programmu, uzzināt visu par festivāla īpašajiem notikumiem un lietot „Lattelecom” bezvadu internetu).

Festivāla mājaslapa:  www.staroriga.lv.

 

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+