×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
12. februāris, 2014
Drukāt

Ekoloģiskie materiāli īpaši piemēroti alerģisku cilvēku mājokļos

Foto - Vivanta VolkovaFoto - Vivanta Volkova

Viens no izcilākajiem dabas materiāliem būvniecībā ir no korķ­ozola mizas iegūtais korķis. Tas ir teicams siltuma un skaņas izolācijas materiāls, kas sastāv no liela daudzuma smalku poru, kuras atdala elastīgas membrānas, padarot korķi stingru, siltu, vieglu un elastīgu. Materiālu daba ietonējusi dažādās nokrāsās – sarkanīgos, zaļganos, pelēcīgos un pat baltos toņos. Korķi plaši izmanto celtniecībā: plāksnes vai ruļļu materiālus izmanto sienu siltināšanai un grīdu gatavošanai. Tas nepievelk putekļus un tāpēc ir īpaši piemērots alerģisku cilvēku mājokļos. Ekostila cienītāji šo dabisko materiālu labprāt izvēlas gan mājokļa apdarei, gan interjera elementiem, piemēram, iecienīti ir dažādi trauku paliktņi uz galda.

Korķi lieto grīdas segumu izgatavošanai, iestrādātu linolejā, flīzēs vai laminātā. Tas ir izturīgs un slāpē staigāšanas izraisītos trokšņus, tāpēc materiālu izmanto ne tikai kā virsējo segumu, bet arī kā peldošo grīdu apakšklāju (amortizācijas klājumu). Labās amortizācijas īpašības ļauj nelieliem iespiedumiem korķī ar laiku atkal izlīdzināties. Korķis ir ilgmūžīgs materiāls, tomēr asi priekšmeti to var mehāniski iebojāt. Labi gan, ka raibajā klājumā nelieli virsmas bojājumi nav īpaši pamanāmi.

Vienkāršu korķa grīdas flīzi veido poliuretāna lakas kārta, korķa finierējums un korķa apakšklājs. Uz izlīdzinātas un nogruntētas grīdas korķa flīzes līmē ar kontaktlīmi, nosmērējot grīdu un flīzi. Pēc apmēram 20 minūšu apžāvēšanas tās liek uz grīdas, piesitot ar gumijas āmuriņu. Korķa flīzes var kombinēt, saliekot kopā dažādas tekstūras un izmēru plāksnes. Līmējamās flīzes labāk lietot industriālās telpās un birojos. Modernās korķa flīzes ir kā parketa dēlīši un savienojas ar clic savienojumu, tās vairāk piemērotas guļamistabām, jo ir silts un mājīgs materiāls. Izturīgas ir korķa grīdas flīzes ar vinila pārsegumu. Vēl izturīgākas ir flīzes ar moderno keramisko pārsegumu “Xtreme WRT” laku, ko uzklāj divās kārtās. Flīzes sastāv no dabiskā korķa finierējuma, elastīgā materiāla, HDF nesošās kārtas un korķa apakšklāja. Par korķa grīdas seguma trūkumiem uzskata nelielo berzes izturību. Peldošo korķa paneļu montāža notiek tāpat kā lamināta dēlīšiem.

Lai arī korķis ir ūdensizturīgs materiāls, ilgstošs slapjums kaitēs seguma virsmu aizsargājošai lakas kārtai. Korķa grīdu kopj vai nu ar speciālajiem kopšanas līdzekļiem, vai ikdienā ar viegli mitru lupatu. Nedrīkst izmantot mazgāšanas līdzekļus, kas satur atšķaidītājus vai abrazīvas vielas. Lai grīdu saudzētu, pie ārdurvīm jānoklāj kājslauķis. Tāpat nav ieteicams klāt uz korķa grīdas gumijotus paklājus, jo tie var grīdu sabojāt.

Korķa grīdas segumus var atrast būvniecības lielveikalos, taču speciālisti iesaka tos labāk iegādāties specializētajos veikalos, piemēram, salonā “Korķa stils”, “Grīdas meistars”, “Wicanders”, “Parketa sala”, “parketaveikals.lv” un “Siena”, kur iespējams saņemt arī izsmeļošas in­strukcijas par to uzklāšanu un kopšanu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+