×
Mobilā versija
Brīdinājums +22°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Pirmdiena, 16. jūlijs, 2018
4. novembris, 2016
Drukāt

KM apņemas likumā nostiprināt Lielo kapu aizsardzību (3)

Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi" ar memoriālām celtnēm.Dārzu un parku ansamblis "Lielie kapi" ar memoriālām celtnēm.

Foto - LETA

“Ņemot vērā Lielo kapu kultūrvēsturisko vērtību”, Kultūras ministrija (KM) ir apņēmusies nostiprināt aizsardzības mehānismus, lai nodrošinātu Lielo, Pokrova un Jēkaba kapu neaizskaramību, veicot papildinājumus Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un aizsardzības likumā.

Kā aģentūru LETA informēja KM, tādējādi tikšot neatkarīgi no kapu teritorijas īpašuma tiesībām izslēgta iespēja tur veikt apbūvi vai citas darbības, kuru rezultātā pastāv kapu teritorijas samazināšanās risks vai tās funkciju maiņa.

3.novembrī KM un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) vadība tikās ar “Lielo kapu draugu grupas” pārstāvjiem, kuri pauduši bažas par iespējamo apdraudējumu Lielajiem kapiem saistībā ar Rīgas domes iecerēm izbūvēt tramvaja līniju uz Skanstes rajonu. “Kapu draugi” pauduši rūpes par teritorijas sakopšanu, ko kavējot neskaidrā situācija ar īpašumtiesībām.

“KM atbalsta un pilnībā pievienojas “Lielo kapu draugu organizācijas” viedoklim, ka Lielo kapu teritorija ir jāsakopj, jo tur atrodas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā iekļautie 40 valsts nozīmes vēstures un mākslas pieminekļi, kas ir būtiska nacionālās identitātes un kultūrvēstures liecība,” teikts KM paziņojumā.

“Lielie kapi steidzami ir jāsakopj un līdz Latvijas valsts simtgadei jāizveido par kvalitatīvu, sabiedrībai pieejamu kultūrtelpu, nodrošinot kultūrvēsturisko vērtību, Latvijas vēsturei un kultūrai nozīmīgo personību atdusas vietu saglabāšanu un pieejamību,” izteikusies kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK).

Ministre uzsvērusi, ka Lielie kapi ar memoriālajām celtnēm ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas atrodas UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas “Rīgas vēsturiskais centrs” aizsardzības zonā un valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa “Rīgas pilsētas vēsturiskais centrs” teritorijā. Līdz ar to jebkādas infrastruktūras būvniecības ieceres, kas tos varētu skart, veicamas tikai pēc ekspertu sniegta izvērtējuma, ar VKPAI saskaņojumu un pēc rūpīgas izpētes, lai nodrošinātu aizsargājamo kultūrvēsturisko vērtību saglabāšanu.

Melbārde pirmdien, 7.novembrī, plkst.11.30 vienojusies par tikšanos ar Rīgas domes vadību, pieaicinot Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas vadību, lai pārrunātu iespējamos risinājumus Lielo kapu sakārtošanai līdz Latvijas valsts simtgadei. Sanāksme notiks VKPAI telpās.

KM uzsver, ka šis jautājums noteikti jāskata ekspertu lokā Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padomē, kā arī nepieciešama sabiedriskā apspriešana.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Tie briti nemaz nav stulbi…Dot arī viņu nodokļu maksātāju naudu nabadzīgo valstu bāgātākajām pašvaldībām degradēto teritoriju sakopšanai,kuras iztrallina savu nodokļu maksātāju naudu un par Eiropas naudu veiktos darbus cēli izmanto savas popularitates celšanai…Nemaz nebūs brīnums,kad Rīgas dabība nāks gaismā,arī kāda cita valsts taisīs brekxitu…Eiropas nauda Saskaņai arī ļoti tīkama..

  2. Tramvaju līnija ievērojamās vietas neskar. Tie atrodas labu gabalu tālāk ! Nevajag no mušas taisīt ziloni ! Kur vien skaties- tā partiju cīņas !

  3. ap tiem kapiem ir vienkārši smiekligs. nu tikai katra partija cenšas sev politisko kapitālu izsist uz kapu aistāvešanu. kad bija kapi jākopj, tad nevienu neredzeja un neredzēs tur rosāmies. vel smiekligāka ir baznicas izrīciba. kad kapi bija jāsaved kārtibā tad vanags brēca ka baznicai tādas naudas nav, tā nevar savu īpašumu sakopt. bet tagad kad kapus ir izdevies veiksmigi apmainit pret zemi imantā, tā atrodas miljoni celtniecibai tur uzreiz. nabaga baznica pēkšņi var atļauties vērieigu celtniecibu, kaut pirms tam kapiem naudas nepietika.

Draugiem Facebook Twitter Google+