×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.8°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. novembris, 2015
Drukāt

KM: Ieturējuma naudas pirmo pusi LNB būvniekiem nevar izmaksāt

Foto: LETAFoto: LETA

Ieturējuma naudas pirmo pusi Kultūras ministrija (KM) par Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) jaunās ēkas celtniecību nevar izmaksāt, kamēr savstarpējās sarunās nav panākta vienošanās par būvnieka – Nacionālās Būvkompāniju apvienības (NBA) – indeksācijas parādsaistību segšanu, aģentūrai BNS pavēstīja KM pārstāve Dagnija Grīnfelde.

Viņa uzsvēra, ka pretējā gadījumā valsts pārmaksātu līguma cenu.

Savukārt otro ieturējumu, atbilstoši Grīnfeldes teiktajam, KM plāno izmaksāt saskaņā ar līgumā noteikto grafiku, vienlaikus uzsverot, ka atkarībā no sarunu rezultāta un vienošanās ieturējuma otrās puses izmaksājamā summa var tikt koriģēta.

Tāpat Grīnfelde akcentēja, ka Uzraudzības padomes lēmums attiecībā uz ieturējuma naudu “tiek pildīts, stingri ievērojot būvniecības līguma un būvuzrauga “Hill International” spēkā esošo lēmumu nosacījumus”.

“Šie nosacījumi paredz abu pušu pienākumus – gan no valsts puses attiecībā uz ieturējumu izmaksu, gan būvnieka pienākumu segt indeksācijas starpību. Šie jautājumi nav risināmi atsevišķi, jo veido kopējo līguma cenu,” tā Grīnfelde.

Tāpat viņai pauda, ka Uzraudzības padomes lēmumiem ir rekomendējošs, nevis obligāts raksturs.

Arī Uzraudzības padomes vadītājs, finanšu ministrs Jānis Reirs aģentūrai BNS apstiprināja, ka šīs institūcijas lēmumiem un aicinājumiem ir tikai rekomendējošs raksturs.

Aģentūra BNS ziņojam ja Uzraudzības padomes sēdē 23.septembrī secina, ka esošajā situācijā indeksācijas aprēķinu strīds un ieturējuma summas izmaksa ir jārisina atsevišķi. Padome pieņēma lēmumu veikt grozījumus LNB projekta izmaksu un finansējuma plānā 2014-2016 gadam paredzot ieturējuma naudas pirmās puses izmaksu 2015.gadā. Uzraudzības padome aicināja KM savlaicīgi risināt jautājumu par ieturējuma naudas otrās daļas izmaksu un tiesvedības kārtībā risināt indeksācijas aprēķina strīdu. Tāpat padome aicinājaa NBA iesaistīties jautājuma risināšanā un pārskatīt prasības par līgumsoda piemērošanu pamatotību.

Tāpat ziņots, ka NBA padome, kultūras ministrei Dacei Melbārdei, nosūtījusi vēstuli, kurā pausts aicinājums izrādīt atsaucību un pārrunu ceļā, bez liekas laika un līdzekļu tērēšanas tiesvedībām “rast risinājumu situācijā, kad KM joprojām nav veikusi gala norēķinus par LNB būvniecību”.

Atbilstoši NBA informācijai, šobrīd, saistībā ar ieturējuma naudas pirmās puses maksājuma kavējumu, katru dienu tiek aprēķināts līgumsods 7114,36 eiro dienā.

“NBA ir vairākkārt norādījusi, ka mērķis nav saņemt papildus līgumsoda maksājumus, bet līgumā paredzēto samaksu par veiktajiem būvdarbiem, kā arī atrast risinājumu indeksācijas aprēķinu strīdā. Attiecīgi, NBA apliecina, ka, ja beidzot tiks veikts līgumā noteiktās ieturējuma naudas pirmās puses maksājums, kura norēķinu termiņš tiek kavēts nu jau gandrīz divus gadus, tiks panākta skaidrība par ieturējuma naudas otrās daļas izmaksu, kā arī pusēm izdosies panākt kompromisu indeksācijas aprēķinu strīdā, NBA, sekojot Uzraudzības padomes aicinājumam, ir gatava pārskatīt jautājumu par līgumsoda piemērošanu,” pauda NBA pārstāve Inese Dābola.

Tāpat ziņots, ka jautājumā par ieturējuma naudu, ko līdz šim nav saņēmusi NBA, noteikta papildu juridiskā ekspertīze noslēgtajam līgumam starp KM un NBA.

NBA uzskata, ka KM, pretēji līguma noteikumiem, neizmaksā par paveiktajiem un valstij nodotajiem būvdarbiem ieturētās naudas pirmo daļu 4 812 950,69 eiro apmērā, lai gan būve tika nodota valstij jau pirms pusotra gada, 2013. gada decembrī.

Savukārt otrā ieturētās naudas daļa tādā pašā apmērā atbilstoši līgumam jāizmaksā pēc garantijas termiņa, kas būs šā gada beigās. Tāpat nav veikta samaksa 569 818, 89 eiro apmērā par būvdarbu papildu apmēru, ko KM ir rakstveidā atzinusi. KM arī kavē jautājuma risināšanu attiecībā uz būvdarbu izmaksu indeksāciju un cenas korekciju saistībā ar deflāciju būvniecības laikā, uzskata NBA.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+