Latvijā
Kriminālziņas

Tiesa Bemhenam piemēro apcietinājumu3


Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja ar “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem saistītajā kriminālprocesā aizturētais bijušoais pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens tiek konvojēts uz tiesas sēdi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, kur lems par drošības līdzekļa piemērošanu.
Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja ar “Rīgas satiksmes” veiktajiem iepirkumiem saistītajā kriminālprocesā aizturētais bijušoais pašvaldības SIA “Rīgas satiksme” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens tiek konvojēts uz tiesas sēdi Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā, kur lems par drošības līdzekļa piemērošanu.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Papildināta plkst. 20.28

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pietkdienas vakarā SIA “Rīgas satiksmes” (“RS”) iepirkumu lietā piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu bijušajam uzņēmuma valdes priekšsēdētājam Leonam Bemhenam.

Tiesas lēmumu Bemhens var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

Apcietinājums ir bargākais drošības līdzeklis. Kriminālprocesa likumā teikts, ka apcietinājumu var piemērot tikai tad, ja cita drošības līdzekļa piemērošana nevar nodrošināt, ka persona neizdarīs jaunu noziedzīgu nodarījumu, netraucēs vai neizvairīsies no pirmstiesas izmeklēšanas.

Pēc aģentūras LETA rīcībā esošas neoficiālas informācijas, Bemhena aizturēšana un tai sekojošā apcietināšana varētu būt saistīta ar to, ka kriminālprocesā par “RS” iepirkumiem kāds sniedzis jaunas liecības.

KNAB sāktais kriminālprocess ir saistīts ar trim pašvaldības uzņēmuma SIA “Rīgas satiksme” (“RS”) veiktajiem iepirkumiem, tādējādi izmeklējot amatpersonu kukuļošanu un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.

Viens no tiem ir “RS” 2016. gada zemās grīdas tramvaju iepirkums, kura kopējā summa bija 62 597 477 eiro.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka šī iepirkuma rezultātā tika noslēgts līgums starp “RS” un Čehu uzņēmumu “Škoda Transportation” par 20 zemās grīdas tramvaju piegādi.

Otrs ir 2013. gada “RS” rīkots iepirkums par trolejbusu piegādi, kura kopējā summa bija 131 646 135 eiro.

Kā noskaidroja LETA, šajā iepirkumā uzvarēja Čehijas uzņēmums “Škoda Electric”, saņemot tiesības piegādāt 125 trolejbusus.

Trešais iepirkums ir 2013. gadā “RS” veiktais iepirkums par autobusu piegādi 75 808 297 eiro apmērā.

LETA noskaidroja, ka tajā uzvarējis Polijas uzņēmums “Solaris Bus&Coach” un tas paredz Rīgai piegādāt 175 jaunus autobusus, visu piegādi noslēdzot 2019. gadā.

No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un “RS” atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar “RS” saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas.

Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un “RS” atbildīgām amatpersonām saistībā ar iepriekšminētajiem trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.

KNAB izmeklētajā lietā par RS iepirkumiem tiesa drošības līdzekli apcietinājumu piemērojusi piecām no sešām aizturētajām personām.

Aizgājusī “Rīgas satiksmes” valde labi pelnījusi un ziedojusi

Saistītie raksti

Ar skandālu aizgājušās “Rīgas satiksmes” valdes vietā iecelta jauna. Tās vadītājs ir bijušais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, kurš nesekmīgi kandidēja vēlēšanās no “Saskaņas”.

Pārējie divi locekļi – jau iepriekš valdes krēslos sēdējušie Jānis Geduševs un Edmunds Zivtiņš, kuri amatus pildīja tieši laikā, kad, iespējams, tika īstenotas koruptīvās shēmas.

LA.lv