×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.2°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
11. februāris, 2013
Drukāt

KNAB: jāpanāk, lai pie ārsta varētu vērsties, nebaidoties no izspiešanas

Foto - LETAFoto - LETA

Aptuveni trešdaļa iedzīvotāju ir saskārušies ar korupciju veselības aprūpē, tāpēc jāpanāk, lai pacients pie ārsta varētu vērsties, nebaidoties no izspiešanas, pirmdien uzsvēra Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) šefs Jaroslavs Streļčenoks.

KNAB pirmdien sāk akciju pret korupciju veselības aprūpē, ko balsta aptaujas rezultātos. Tā rāda, ka pērn 28% iedzīvotāju, kuri ir ārstējušies poliklīnikā vai slimnīcā, kārtojot lietu, izmantoja kādus neoficiālus maksājumus vai pazīšanos. No tiem vairāk nekā 11% maksāja vai ārstam pasniedza dāvanu, kuras vērtība ir vairāk nekā pieci lati. Šāda rīcība palielinājusi viņu drošību.

Streļčenoks sacīja, ka gadījumu, ka KNAB vai policijas rīcībā nonāk informācija par koruptīvām darbībām veselības aprūpē, ir visai daudz. “Tāpēc jāpanāk, lai pacients var droši vērsties pie ārsta, nebaidoties no izspiešanas vai naudas pieprasīšanas,” norādīja Steļčenoks.

Arī Veselības ministrijas (VM) valsts sekretārs Rinalds Muciņš atzina, ka korupcija veselības nozarē ir problēma, kas ir jārisina. Muciņš vienlaicīgi uzsvēra, ka situācija pēdējo gadu laikā ir uzlabojusies ‒ arvien vairāk cilvēku uzskata, ka naudas vai kādu dāvanu došana ārstiem cerībā saņemt labāku pakalpojumu ir nosodāma.

Stāstot par KNAB īstenoto akciju “Neriskē!”, Streļčenoks teica, ka ar to plānots pievērst iedzīvotāju uzmanību sekām, kas var rasties ārstu uzpirkšanas gadījumā.

“Katrs prettiesiskais maksājums, katra dāvana, barterdarījums vai sakaru izmantošana, lai saņemtu pakalpojumu, kropļo medicīnas sistēmu, un iespēja godīgā ceļā saņemt medicīnas pakalpojumus arvien vairāk sarūk,” uzsvēra biroja vadītājs.

Akcijas laikā februārī izvietos sociālās reklāmas televīzijā, plakātus medicīnas aprūpes iestādēs, kā arī rīkos vairākus publiskos pasākumus, lai izglītotu cilvēkus un aicinātu neiecietīgāk vērsties pret korupciju medicīnā.

Savukārt Latvijas Ārstu biedrības (LĀB) prezidents Pēteris Apinis pirmdien izplatījis paziņojumu medijiem, reaģējot uz KNAB plāniem sākt šādu sociālo kampaņu. No Apiņa paziņojuma izriet, ka šī nav problēma un birojam ar to nevajadzētu nodarboties.

“Visus pārējos korupcijas gadījumus, tostarp lielos pašvaldību iepirkumus Rīgā un Daugavpilī, KNAB ir pilnībā izskaudis, tagad atliek tikai apkarot konjaku, ziedus un tortes medicīnā un Latvija būs no korupcijas sērgas tīra,” teikts Apiņa paziņojumā.

KNAB vadītājs savukārt ir pārliecināts, ka korupcija veselības aprūpē ir problēma un par to liecina aptauja. Tāpēc šādai akcijai ir pamats.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+