×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Marija, Marika, Marina
Sestdiena, 21. jūlijs, 2018
31. maijs, 2017
Drukāt

KNAB priekšnieka amata kandidāts atklāj, ko darīs stājoties amatā (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Viens no pirmajiem uzdevumiem, tiekot apstiprinātam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) priekšnieka amatā, būs atjaunot sabiedrības uzticēšanos šīs iestādes darbam, trešdien žurnālistiem sacīja KNAB priekšnieka amatam izvirzītais Jēkabs Straume, kurš patlaban ir Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) amatpersona.

Straume pateicās konkursa komisijai par uzticēto atbildību, piebilstot, ka šis gan ir tikai pirmais solis un viņš vēl nav apstiprināts amatā. “Šis ir pirmais solis un mana ievēlēšana amatā vēl nav noticis fakts, es joprojām esmu drošības iestādes darbinieks, līdz ar to lūdzu jautājumus par manu personīgo dzīvi un dienesta pienākumiem neuzdot, jo es uz tiem nevarēšu atbildēt,” sākot nelielo preses konferenci, paziņoja Straume, kuram šī bija pirmā uzstāšanās žurnālistu priekšā.

Straume teica, ka lēmumu kandidēt uz šo amatu pieņēmis pēc savas iniciatīvas, to apspriedis ar ģimeni un kolēģiem. Komentējot iemeslus kandidatūras pieteikšanai, Straume sacīja, ka, ilgstoši strādājot valsts drošības iestādēs dažādos amatos, situācija “par un ap KNAB” un biroja darbinieku savstarpējās nesaskaņas viņā raisījušas pārdomas par to, ka šī situācija faktiski ir drauds valsts pārvaldei un ticībai valstij.

“KNAB darba – faktiski – paralizēšana ir nepieļaujama. Ja mēs vēlamies stipru valsti, tad KNAB ir jābūt stiprai iestādei un nepieciešams, lai sabiedrība tai uzticētos. Tādēļ tas arī būs viens no maniem pirmajiem uzdevumiem, proti, šo sabiedrības uzticēšanos KNAB darbam atjaunot,” uzsvēra Straume.

Viņš piebilda, ka darba paveikšanai ir nepieciešama komanda, piebilstot, ka viņš KNAB strādās pie komandas, strādās ar esošajiem darbiniekiem un mēģinās aizpildīt vakances. Straume pauda, ka nevēlas spekulēt, jo 100% nav pārliecināts, cik patlaban KNAB ir palikuši darbinieki, tomēr “domāju, ka tur ir daudz mazāk darbinieku nekā bija divus gadus atpakaļ”.

Straume norādīja, ka ir jārada motivācija profesionāliem, izglītotiem un pieredzējušiem darbiniekiem. “Ja izdosies atgriezt sabiedrības uzticību KNAB, tad es ticu, ka ir tādas amatpersonas dažādās tiesībsargājošās un valsts drošības nozarēs, kuras jutīs aicinājumu un pieteiksies konkursā uz vakantajiem KNAB darbinieku amatiem,” norādīja topošais iestādes vadītājs.

Straume, iespējams, darbā uz KNAB motivēs pārcelties savus kolēģus no MIDD. Viņš gan nekomentēja, vai gribētu savā komandā redzēt bijušo KNAB priekšnieka vietnieci Jutu Strīķi.

Runājot par savām prioritātēm, Straume norādīja, ka viņa vadībā KNAB pildīs visas likumā minētās izmeklēšanas funkcijas. “Kam tiks likts lielāks uzsvars? Man vispirms ir jāiepazīstas ar situāciju, ar lietām,” teica Straume.

Viņš piebilda, ka sabiedrības uzticības veidošanā KNAB būtiska loma ir krimināllietām, kas līdz šim atradušās lietvedībā un pašreiz atrodas dažādos statusos prokuratūrā vai tiesā. “Ir gadījumi, kad krimināllietās nav bijis rezultāts. Skatīsimies, jāizvērtē. Mēģināsim atrast paviršības, neizdarības, kas ir bijušas par iemeslu tam, kāpēc lietu nav iespējams bijis laicīgi un pilnvērtīgi izmeklēt un saņemt notiesājošo spriedumu,” norādīja Straume.

Par savām izredzēm ieņemt augsto amatu viņš nevēlējās spekulēt. Straume sacīja, ka ir paredzēta saruna ar premjeru Māri Kučinski (ZZS). Tāpat Straume ir gatavs savu kandidatūru un redzējumu par KNAB apspriest ar Saeimas frakcijām, jo tām būs jābalso par viņa apstiprināšanu KNAB priekšnieka amatā.

Straume pēc Latvijas Policijas akadēmijas absolvēšanas 1999.gadā pirmos trīs gadus strādāja Valsts policijas Organizētās noziedzības un apkarošanas birojā un tieši korupcijas apkarošanas nodaļā. Tobrīd vēl KNAB nebija izveidots, tāpēc daļa korupcijas apkarošanas funkciju bija sadalīta dažādām iestādēm. “Operatīvais darbs un pierādījumu vākšana bija mana ikdiena,” piebilda Straume.

KNAB priekšnieka amata kandidāts atklāja, ka ir precējies un viņam ir trīs bērni.

Jau ziņots, ka konkursa komisija šodien vienojās KNAB priekšnieka amatam virzīt Straumes kandidatūru.

1976.gadā dzimušais Straume vairāk nekā 16 gadus strādājis MIDD, no tiem desmit gadus – pārvaldes priekšnieka amatā. Pirms tam viņš strādājis Valsts policijas Organizētās noziedzības un apkarošanas birojā.

Pildot dienesta pienākumus, Straume piedalījies starptautiskās misijās, kā arī pārstāvējis Latviju un MIDD NATO institūcijās.

Straume ir absolvējis Latvijas Policijas akadēmiju, iegūstot profesionālo maģistra grādu un jurista kvalifikāciju.

Kā pēc komisijas sēdes žurnālistiem pastāstīja tās vadītājs, Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis, komisijas lēmums bija vienbalsīgs. “Straumes priekšrocības ir atbilstoša izglītība, ļoti labas svešvalodu zināšanas, īpaši angļu valodas, ilgstoša pieredze vadošā amatā un pieredze vairākās starptautiskajās misijās. Ļoti laba papildus izglītība. Komisija saskatīja šajā personā līdera īpašības, cilvēku, kurš spētu vienoti mobilizēt KNAB kolektīvu kopējai cīņai pret korupciju,” uzsvēra Citskovskis.

Viņš akcentēja, ka pirms stāšanās dienestā MIDD Straume strādājis Valsts policijā, kuras kompetencē tolaik bijusi arī korupcijas apkarošana. Straume strādājis tieši nodaļā, kas apkaro korupciju.

Tagad konkursa komisijas izraudzītais kandidāts būs jāvērtē valdībai. Ja valdības lēmums būs Straumem labvēlīgs, tad par viņa apstiprināšanu vai neapstiprināšanu KNAB priekšnieka amatā galīgais lēmums būs jāpieņem Saeimai.

Pirmais konkurss uz KNAB priekšnieka amatu tika izsludināts jau pērn. Tajā pieteikumus iesniedza desmit pretendenti, tomēr komisija atzina, ka neviens no viņiem, tostarp bijušais KNAB vadītājs Jaroslavs Streļčenoks, nav virzāms uz konkursa otro kārtu.

Vēlāk Saeima grozīja KNAB likumu, atceļot iestādes vadītājam noteikto prasību par trīs gadu pieredzi vadošā amatā. Tas tika darīts, lai paplašinātu personu loku, kuras var pretendēt uz KNAB priekšnieka amatu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+