×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
17. janvāris, 2014
Drukāt

KNAB vairāk pievērsīsies lielo korumpantu ķeršanai un partiju ziedotāju kontrolei (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāja vietniece Ilze Jurča.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) tuvākajos gados plāno vairāk pievērsties lielo korumpantu ķeršanai un partiju ziedotāju kontrolei.

KNAB Sabiedriskās konsultatīvās padomes sēdē piektdien KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča prezentēja topošo KNAB darbības stratēģiju 2014.-2016.gadam.

KNAB prioritātes turpmākajiem gadiem būs pastiprinātas uzmanības pievēršana rīcībai ar publisko personu mantu un apjomīgiem finanšu līdzekļiem, piemēram, kapitālsabiedrībās, lielākajās pašvaldībās, ES fondu apguvē un ostās. Tāpat birojs turpinās pievērst uzmanību korupcijas apkarošanai veselības aprūpē, tiesu varas, tiesībsargājošajās un kontrolējošās institūcijās. Birojs arī uzmanīs ēnu ekonomikas apkarošanā iesaistīto institūciju amatpersonas.

Turpmākajos gados KNAB plāno pilnveidot tiesisko regulējumu noziegumu izmeklēšanā, paaugstināt izmeklēšanas kvalitāti, nodrošināt apmācību profesionālās kvalifikācijas paaugstināšanai un informācijas apmaiņas pasākumus. Šajā laikā KNAB vēlas izstrādāt tiesību aktus saistībā ar lobēšanu, iekšējo kontroli, prettiesisku rīcību ar mantu, valstij nodarīto zaudējumu atgūšanu, interešu konfliktu novēršanu, aģitāciju un partiju finansēšanu.

“Nākotnes izaicinājums, kas mums ir tomēr jārisina un jāspēj atrast veidi, kā specializēties konkrētās izmeklējamās lietās, ņemot vērā iestādes kapacitāti un lietu sarežģītību. Ir jāspecializējas noteiktās izmeklējamās lietās, nedrīkst savus resursus tērēt uz maznozīmīgām lietām,” uzsvēra Jurča.

Nākamajā plānošanas periodā jāstrādā pie tādu grozījumu izdarīšanas Interešu konflikta novēršanas likumā, lai šo likumu padarītu praksē vienkāršāk piemērojamu, uzskata Jurča. Tāpat jāizlemj jautājums par to, vai tiek saglabāts tik plašs administratīvajā jomā kontrolējamo amatpersonu loks, kāds tas ir šobrīd, vai arī jāpāriet uz šaurāku amatpersonu loku.

KNAB secina, ka joprojām administratīvo pārkāpumu lietās dominē salīdzinoši nelielas nozīmes pārkāpumi, savukārt augstu amatpersonu pārkāpumu nav tik daudz. “Līdz ar to attiecīgi jāpaaugstina administratīvo pārkāpumu izskatīšanas efektivitāte, piemēram, varbūt pārskatot sodu sastāvus,” piebilda KNAB šefa vietniece.

Partiju finansēšanas un aģitācijas kontroles jomā joprojām problēma ir partiju finansēšanas necaurskatāmība. Joprojām pastāv bažas par neidentificētu ienākumu avotu izmantošanu aģitācijā, proti, KNAB saskatījis pazīmes, ka, iespējams, caur fiziskām personām tiek ziedota citām personām piederoša nauda. “Tas ir jautājums, kas steidzamības kārtā jārisina,” piebilda Jurča.

Kā risinājums būtu jānosaka procentuāls ienākumu apjoms no personas gada ienākumiem, kurus persona drīkst vispār ziedot. “Pēdējās vēlēšanas pierādīja, ka mums ir ļoti liels skaits ziedotāju, kas dzīvo no tīra gaisa un visus līdzekļus ziedo partijai,” uzsvēra Jurča.

Šobrīd likums paredz, ka kopējās vienas fiziskas personas iemaksas kalendārā gada laikā vienai partijai nedrīkst pārsniegt 16 000 eiro.

KNAB darbības stratēģiju 2014.-2016.gadam varētu apstiprināt līdz 27.februārim. Padomes locekļi tika aicināti pirms tam iesniegt savus priekšlikumus.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Vai tad Lembergs, Šķēle, Miķelsons nav lielie korumpanti un pret viņiem jau ir krimināllietas, vajag tikai novest tās līdz galam? Ko tad vēl Streļčenoks taisās ķert? Taču ne Šleseru un viņa šoferi. Vai varbūt pašu ģenerālprokuroru vai MP? Liekas, ka viņš tikai demonstrē pozu un taisa KNABā skandālus, nevis lai ķertu, bet lai savlaicīgi atbaidītu lielās zivis.

  2. … Tiesam kuriozs atklajums … tatad lidz sim esam atlavusi ko … ?????????????????????????

    … Kas par sadu KNAAB politiku ir bijis atbildigs …. !

    … Traki, 12 Saeimai bus jasak ar izmeklesanas komisiju … tikt pie PATIESIBAS … !

  3. Vai nu tā būs ! ilgus gadus ir ķerstīti mazie švaļi ,bet ar lielajiem zagļiem dzēra šampanieti .Gandrīz 100% var teikt ,ka nekas arī nemainīsies. Interesanti — kā tad Munkevicam ies ? Iekš TV tāds tīri priecīgs izskatās !Laikam jau viss ir sarunāts un čigānzēns varēs atkal zaļi dzīvoties pa valsts kabatu .

Draugiem Facebook Twitter Google+