×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
22. aprīlis, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Baltieši grib aizstāvēties, Krievija protestē (25)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas sūtnis NATO Aleksandrs Gruško

Krievijas sūtnis NATO Aleksandrs Gruško 20. aprīļa sarunās izteikšot protestu sakarā ar alianses klātbūtnes “absolūti neattaisnojamo” palielināšanos Baltijas valstīs. Pēdējo gadu notikumu kontekstā mēs varētu uztvert sacīto pat ar zināmu ironiju vai humoru, taču Gruško nav “jautro un atjautīgo” kluba biedrs. Viņš visā nopietnībā pārstāv Kremļa politiku, kuras vārdā nepārtraukti tiek izteikts pārmetums – “NATO izlēma paplašināties, virzīties tuvāk Krievijas robežām”. Tas savukārt ļauj uzturēt stāstu par Krievijas militāro apdraudētību no Rietumu puses. Kaut arī to ir grūti izskaidrot, jo kopš Otrā pasaules kara neviens nav grasījies anektēt “nevienu Krievijas kvadrātmetru”, kā gluži pamatoti bildis Latvijas bijušais prezidents Valdis Zatlers.

Der atcerēties arī Igaunijas prezidenta Lennarta Meri secinājumu 2000. gadā: “Nevis NATO paplašinās uz austrumiem, bet deviņas suverēnas valstis pašas ir izlēmušas pievienoties aliansei.” Tolaik vēl nepavisam nebija drošas pārliecības par baltiešu uzņemšanu Ziemeļatlantijas aliansē, netrūka arī apgalvojumu, ka mūs tur neviens īpaši negaida, kas bija diezgan tuvu patiesībai. Tomēr Baltijas valstis tika uzņemtas un viens no galvenajiem iemesliem tam bija Meri pieminētā baltiešu izdarītā izvēle un uzstājība.

Mūsdienu starptautisko tiesību normās ietvertais princips, ka pašas valstis, lai cik mazas tās būtu, patstāvīgi izraugās savus sabiedrotos un attīstības ceļus, protams, sagādā neērtības arī tiesiskumu sludinošajām demokrātijām. Taču tas šķiet vēl neparocīgāks Krievijai vai, pareizāk sakot, pašreiz Krievijā pie varas esošajiem. Laiks rādīs, vai taisnība izrādīsies tiem, kuri saka – citāda politiskā sistēma kā vien šobrīd pastāvošā “varas vertikāle” tur nemaz nav iespējama. No tā gan nevajadzētu ciest kaimiņiem. Piemēram, Ukrainai, kurai atņemto – okupēto un anektēto – teritoriju apjoms nav aprēķināms kvadrātmetros, bet daudz iespaidīgākās mērvienībās. Tas jebkurā gadījumā ir starptautisks noziegums un lietas būtība nemainās, ja noziegumu nosauc par “ģeopolitiku”. Vai par “konfliktu”.

To, ka Kijeva pretojas, dažiem Latvijas un tāpat dažiem Rietumu politiķiem ir grūti pieņemt. Vajadzēja taču būt pretimnākošākai… Tādā pasaules skatījumā pastāv tikai divi vērā ņemami spēlētāji, proti, mītiskie Rietumi un Krievija. Lai gan Ukrainas nākotni pienāktos noteikt nevis Vašingtonai vai Maskavai, bet Ukrainas pilsoņu vairākumam.

Pēc PSRS sairuma baltiešiem identitātes jautājums nelikās pārāk sarežģīts. Toties vajadzēja rast atbildi, kā iedzīvināt eiroatlantiskās integrācijas kursu. Problēma bija pārsvarā ārpolitiska – Rietumu divdomīgās attiek­smes radīta, jo Baltijas valstīs šis kurss un īpaši nepieciešamība pievienoties NATO guva plašu atbalstu. Tagad diskusijas atsākušās saistībā ar Ukrainu un saistībā ar nodomiem pastiprināt alianses klātbūtni Baltijā. Diez vai var runāt par “pastiprināšanu”, kad šī klātbūtne tiek knapi iezīmēta. Mūsu politikā ir aprindas, kas spriedelē par Rietumu plāniem Krieviju “izolēt” vai “aplenkt”. Kā reiz rakstījis Jānis Urbanovičs, “Putins ir aizvainots, Krievija ir aizvainota un netic nevienam”.

Savukārt Baltijas valstīm ir vēl mazāk iemeslu kādam ticēt. Toties pietiekami vēsturiskās pieredzes, lai saprastu, kam nedrīkst uzticēties vispār.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Обидно, но Atbildēt

  глупые шпроты никому не нужны.

 2. Ништадтский мир. Россия купила всю Прибалтику в 1721 году у Швеции. Покупка опять возмущается)). Если Россия решит забрать назад свою землю, вы думаете вас кто то спасет?Думаете ваш хозяин ( США ) будет воевать за вашу нищую страну? У вас ничего нет, ни нефти, ни экономики.

  • Kāds gara lidojums, kāds intelekts un domas spēks Россия komentārā! Kāda cieņa pret citiem un sevi. Un it nemaz neož pēc iepuvuša pasaules skatījuma. Nu gluži vai Nobeļa miera prēmiju prasās.

 3. Tā būs Latvijas darīšana kur ko izvietot,krievijai redz protestēs,ir tak vieni gnīdas!

 4. Vēl nesen moskovītu aģentu pamatverkšķis bija -viņi jums nepalīdzēs. Tagad to ir nomainījis -viņi, maitas, jums palīdzēs. Bet mums kā ir labi tā ir labi. Un moskovītiem kā ir slikti tā ir slikti.

 5. Neslavēšu Krievijas politiku,bet jeņķu nav par kapeiku labāka,ja ne vēl daudz agresīvāka un nevajag smīkņāt par krievu militārajām iespējām,pietiek jau ar to,ka kosmosā lido krievu raķešu dzinēji un viņi var atslēgt veselai flotei sakarus-peldēs kā pīles ar aizsietām acīm,NATO apzinās ka fiziski viņi nav stiprāki,tāpēc vairāk uzspiež uz morālo,zinu ka daudzi nepiekritīs,bet tās ir jūsu problēmas.

  • Tā tad tava doma vienkārši tāda: taisnība tam, kurš stiprāks! Atlika tikai pieminēt radiaktīvos pelnus, proti, atslēgt sakarus un pārverst visu pelnos. Starp citu tie dzinēji līdz šim laikam ir tie paši vācu konstruktora Brauna, ko krievs savāca kā reparācijas.

   • Tos dzinējus pilnveidoja ukraiņu inženieri( Latvijā dzīvo ukraiņu inženiera sieva – Kablukova_ latviete elektroinženiere, dzīvo Drustos vīrs miris, raķešu konstruktors) krievi izveduši no Austrumukrainas 20 stratēģiskās rūpnīcas.Arī raķešu dzinēju. Skatīsimies, kas notiks jaunajā Amūras kosmodromā šajās dienās?,

 6. ni kā mes te aizstaveties taisāmie? mums neviens pat nedraud uzbrukt. tik vietejie politiķi sev kapitālu taisa ar saukli -krievi nāk. nu nenāk viņi maitas. tikmer amiši ir klāt un veikli pataisa musu zemi par iespejamu kaujaslauku savu intrešu labā

  • Un paldies amīšiem ka viņi ir šeit……cik daudz gan krievmīļu trolļu šeit , vecò čekistu mazdēli un mazmeitas…….pretīgi ! Krievu laikā nebima ne normālu preču , ne komunikācijas ar pasauli….kerzavnieki , semočkas, treniņbikšainie, Ļeņina statuetes , stulbās proletariata demonstracijas……..visi centās kautko no rietumiem dabūt….dzinsas, košļenes, ekskursijā aizbraukt uz ASV , bet čekisti jau bremzēja lai labumus nesaskatās…..paldie NATO ka esat šeit……nepietiek ka 1940.gadā krievu okupanti apzaga latviešus, izputināja, nogalinaj un izsūtīja uz Sibīriju .stulbie krievmīļi te to aizmirsuši, varbūt tie ir čekistu pabiru jaunā maiņa kas laiza tūpļus Kremlim ar Ušakova labvēlību………gruti teikt , bet deformēti esat gan !

 7. muļķības,ja Krievija būtu vāja,to jav sen būtu okupējuši ASV ar visiem vasaļiem…

  • Kāpēc tad ASV to neizdarija 1991. gadā? Neviens netraucēja, jo PSRS prasija ēst un nebija spējīga sevi pabarot. Bija pat kviešu šķirne ar garu nosaukumu- “iesēj Kazahijā, novāc Kanādā”. Saki, vai ASV visās savās okupācijās ir kaut vienu kvadrātmilimetru okupētās zemes sev pievienojusi? Vai ASV , NATO ir draudējuši Krieviju pelnos pārvērst?

 8. Krievija jau sen ir miskaste , kopš Ļeņins sagrāva Krievijas cara dinastiju un säka savu ploretariāta uzvaras gājienu……..tā kluvusi par Kremļa maitas kraukļu pasaules lāpītāju uzmācīgu nelaimi, ar sakropļotu identitāti un egoistisku domāšanu……no turienes tiešām miljoniem pārcelušies citur , un turpina uzspiest savu valodu un pseidokultūru , kas asociējas semočkām, vatņikiem un urlām treniņbiksēs……..kāpēc latvieši Anglijā Īrijā neuzstāda savas ambicijas par savu valodu, ir reti izņemumi , bet latviešus tur ciena, novērtē ……..krievs ir krievs………

 9. Krievija nav draugs pat savai tautai. Miljoniem krievu ir pārcēlušies uz dzīvi okupētajās valstīs, un neviens nav draugs Krievijai, savai Tēvzemei. Cik ir to krievu, kas vēlas atgriezties Dzimtenē? Cik ir atgriezušies ? Viņi labāk tā vietā izvēlas apspiest etniskās tautas okupētajās teritorijās, uzspiežot savu valodu, savas vēlmes un iegribas, nekā atgriezties. Tas ir skumji.

  • vai latvijas valdība ir draugs savai tautai???

  • Te ir tik daudz labu dzīvokļu un privātmāju jaunajiem ”atbrīvotājiem” , ka nu nevar tā atstāt – un pašu eliti atkal kā Benjaminus un uz dēļiem leģeru barakās – to godīgi arī pelnījuši – kam valsti neaizstāvēji, bija jau ietekme to darīt – domāja izslīdēs – nekā – tas arī šodienas elitei ar teikšanu – Šķēlem, Šleserim, hūtei un vbel un vel…

 10. Var jau žonglēt ar vārdiem , cik uziet, bet vajag tikai paskatīties kartē, lai ieraudzītu, kur ir NATO aizņemtās teritorijas un kur Krievijas. Un dažu valstu valdībām vajadzētu laicīgi domāt par dažādu savu valstu iedzīvotāju interesēm, pirms par tām padomājušas citu valstu valdības, tad nevajadzēs baidīties. Lai cik nelikumīgs bija Krimas referendums par pievienošanos Krievijai, Latvijā iedzīvotājiem par pievienošanos NATO vispār neviens nejautāja.

  • NEMELO , BABUĪN !!!
   Man jautāja !!
   Par ES nejautāja, bet iegrūda ar buldozeru !!!

  • Neviens to Krieviju negrib Atbildēt

   No tās baidās un bēg. Krievija nav nevienam draugs izńemot kleptokrātiem un varmakām. Kur ir tie łaužu pūłi kas grib atrast Krievijā savu laimes zemi? Tādi nekur nav atrodami.

   • Negribēt vai gribēt nav sarunu un prātojumu tēma. Katram un katriem ir tiesības būt, kas ir paši. Kad viņi ir paši, citu tiesības ir to respektēt. Arī tos, kas nav paši. Tajās robežās, ko nosaka Likums, saskrasmes kultūra un tradīcijas. Varbūt pietiks nepārtraukti kurināt un naidot, meklējot ēnas tur, kur paši ēno…

  • Būtu pajautājuši, mēs jau sen būtu Krievijas sastāvā ar iespēju runāt, mācīties vienā varenā valsts valodā. Nedomā, ka Krievijas sastāvā tev būs vēl ispējams sazināties latviešu valodā. Krievijā ir viena valsts valoda, visas pārējās ir lietošanai virtuvē!

Draugiem Facebook Twitter Google+