×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.1°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
16. februāris, 2017
Drukāt

Sievietēm nav gaumes, katrs kaut ko zog: Ko CIP vēsta par Padomju Latviju (12)

Gaismas festivāla "Staro Rīga" objekts "Cauri gadsimtiem" Vēmanes dārzā. Foto - LETAGaismas festivāla "Staro Rīga" objekts "Cauri gadsimtiem" Vēmanes dārzā. Foto - LETA

Pateicoties masu mediju informācijai par gada sākumā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) interneta vietnē “cia.gov/library/” izliktajiem kārtējo atslepenoto dokumentu miljoniem, šī vietne kļuvusi par diezgan populāru “rakāšanās” vietu arī Latvijas vēstures interesentiem. Ja ir vēlme amerikāņu acīm paraudzīties uz 40. gadu beigās un 50. gados Latvijā un Baltijā notiekošo, uzzināt, kas šeit interesēja CIP, tad minētā vietne lieti noder.

“Latvia” – 4000 dokumentos

Vēsturnieks Kārlis Kangeris atslepenotajos dokumentos iedziļinājies krietni vairāk nekā citi latviešu kolēģi, pirms vēl materiāli bija izlikti tīmeklī. “Tie dokumenti jau bija sen pieejami. Tikai ne te, Latvijā,” viņš skaidro. Vispirms atslepenotā informācija bijusi lasāma ASV Nacionālā arhīva datoros. Izlikšana vispārējai pieejai internetā ir pēdējo gadu tendence. Latviešu vēsturnieki CIP krātuvi zina kā labu lasāmvielu, tomēr padziļināti to nav analizējuši. Kangeris atzīst, ka no arhīva plašākas izmantošanas varbūt attur nepilnības, arī fragmentārais saturs. Dokumentiem ir dzēstas norādes par šo ziņojumu izcelsmi, ziņojumi ir cenzēti, klāt pievienoto fotogrāfiju un shēmu vietā visbiežāk ir tikai balti vai melni kvadrāti vai arī norāde, ka šai lapai pieeja liegta. Izlūkdienesta arhīva dokumentiem tas ir normāli, teic Kangeris.

Kopumā dokumentu, kuros pieminēta “Latvia”, CIP brīvpieejas tīmekļa bibliotēkā ir gandrīz 4000. Tiesa, vismaz pusē gadījumu mūsu zemes vārds minēts tikai garāmejot, bez izsmeļoša izklāsta. Vēl viena lieta – ar latviešiem saistītu informāciju meklēt iespējams arī pēc atsevišķu personu vārdiem vai pēc CIP operāciju kodiem. Amerikāņi pēc kara diezgan cītīgi izmeklēja Vācijas armijā dienējušo latviešu trimdinieku pagātni un izmantoja arī viņus kā informācijas avotus. Tāpēc svarīgi zināt šo cilvēku vārdus. Piemēram, “Freds Ziedonis Launags”. “Puse no tiem, kuru vārdi minēti operāciju aprakstos, ir cilvēki, kurus esmu savā mūžā saticis un pazinis. Nezinātājam būtu grūti par to ko uzrakstīt,” piezīmē Kangeris. Kad tikšot pabeigts darbs Latvijas PSR VDK dokumentu izpētes komisijā, ko vēsturnieks vada, viņš grasās ķerties arī pie nopietnāka pētījuma par CIP darbību trimdas latviešu aprindās.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Padomju laikā sievietes Latvijā ģērbās 10 x labāk kā tagad. Un zagt zog tagad arī 10 x vairāk kā tad. Ja neesat lietas kursā, tad nerakstāt muļķības.

 2. Sievietes arī tajos laikos gribēja pucēties un būt skaistas. Nodzītas kā zirgi, veikalā katūna lupatas. Paldies tām šuvējām, kas pa kluso kaut ko uzšuva jo bija jābaidās ka uzliks nodokli.50 gadi, tad bija jādomā par izdzīvošanu un tomēr sievietes centās glīti ģērbties. Vai Jūs varat tagad iedomāties, ka mēteli apgriež uz otru pusi un atkal kā jauns. Viss tika lāpīts. Ne velti saka, ka nabadzība pazemo. Ar apaviem vispār bija vāks. Gumijas zābaki un botas. Kā nu tajos laikos sanāca …

 3. SALĪDZINA TO LAIKU AR ŠODIENU?!? Tagad ir zagšanas AUGSTĀKĀ frekvence!!! Zog visu, kas NAV PIESIETS! Par darbu nemaksā, nozogot algai domāto naudu un lepni iedzīvojas bagātībā, ceļot māju, nomainot vienu auto pret jaudīgāku un ātrāku otru auto!? Izsūc cilvēku kā sulu! Kad izsūkšana veikta, izmet kā lupatu ceļmalā! Izglītības jomā REFORMĒJAS JAU 25 GADUS UN GALU “REFORMAI” NEREDZ! TAS PATS VESELĪBAS NOZARĒ!!! LAUKI TUKŠI KĀ IZSLAUCĪTI GAN NO CILVĒKIEM, GAN NO LOPIEM!? CEĻI TIK “GLUDI”, KA ZOBU PROTĒZES PAT VAR IZSIST NO MUTES… PĀRTIKA PILNA AR E-VIELĀM!!! AR VĒŽA SASLIMUŠAJIEM PILNAS VISAS MALAS! KATRU GADU AP 11000 JAUNU SASLIMŠANAS GADĪJUMU!? VALDĪBAS UN SAEIMAS DEPUTĀTI “IMITĒ” AKTĪVU DARBOŠANOS… REZULTĀTU NAV VĒL JOPROJĀM VALSTS UZPLAUKUMAM! IZNĪCINĀTS PAT TAS, KAS BIJA SARŪPĒTS LĪDZ 1990. GADAM! NABAGU PILNA RĪGA, UBAGO KATRU DIENU, KA SOLI NEVAR NORMĀLI PASPERT… Tā varētu turpināt tos tagadējos “labumus””…. Kur vēl tālāk varam iet???????????

  • Pad. laikā pie talonu sadales biji ? Nostumts no siles ? To ārprātu, padomiju, nevēlos vairs piedzīvot. Tās ļaužu masas no austrumiem, kuras mācIja mums pareizi dzīvot, draudzēties utt. Ja iebildīsi, tad būsi, nacists, nacionālists, fašists par kuru ir pienākums ziņot attiecīgā iestādē.Kad satikās leišu, igauņu, latviešu jaunieši tad viens no pirmajiem jautājumiem bija—vai pie jums pilsētā daudz krievu ? Taisni tāda pati problēma kā pašlaik eiropā.

 4. Zini Latvijas vēsturi! pirms sāc vāvuļot Atbildēt

  Ar amerikāņu acīm uz 40. gadu beigās un 50. gados Latvijā un Baltijā notiekošo,
  —————————
  Tikai LIELĀKAIS IDIOTS var vāvuļot par “sievietes gaumi” PĒCkara Latvijā…
  Karš bija no 1941 – 1945.gadam + izvešanas uz Sībīriju 1949.gada 35.martā …
  Par kādām LUPATĀM … LV tad varēja domāt, ja bija jāuztraucas par savu dzīvību …

 5. PSRS LAIKA ZAGA TIKAI MUĻĶIS,TAGAT TIK TIEŠAM JASKATĀS KA NEIZOG ACIS NO PIERES.PSRS LAIKA SEŽOT CIETUMĀ CILVĒKI IEGUVA AUGSTĀKO IZGLĪTĪBU,KĀ ARĪ VARĒJA IEGŪT SPORTA MEISTARA KLASIFIKĀCIJU,TIE LAIKI BIJA ZELTA TIKKAI NEVAJADZEJA TAISIT SUDUS,BET TAGAT JA TEV NAV DARBS PAT CIETUMS NEGLĀBS.

 6. Latvijā bija arī latviešu sievietes, kuras vienmēr – ari 50.gados un 21.gs. pie lielas nabadzibas – ir pratušas skaisti ģērbties

 7. Ja CIP pat ASV prezidentam Trampam neuzticas, tad nu skaidrs, ka nu ļoti “uzticama” organizācija.

  • Ttagad jau tm nav vairs īsti nozīmes, venkārši esanti palasīt, ko viņi srakstījuši.
   Jāpiebilst arī, ka to laiku prezidentiem CIP uztiējās droši vien vairāk, nekā Trampam, kura valsts sekretārs iots ar Krievijas ordeni.

 8. 100% taisnība, nebija un nav, tagad zog nodokļus…………..

Draugiem Facebook Twitter Google+