Latvijā
Politika

Valdis Krastiņš: Ko darīsim ar “nemirstīgo” korupciju?2


Valdis Krastiņš
Valdis Krastiņš
Foto: Valdis Ilzēns

Dažas dienas nācās pavadīt kādā no lielajām reģionālajām slimnīcām. Biju gauži pārsteigts par estētiski pievilcīgo, ērto vidi, par daudzajām sīkajām detaļām, kas atvieglo dzīvi un darbu gan ārstiem, gan pacientiem.

Apvaicājos, kā tas panākts. Atbilde bija negaidīta: celtnieki apgalvojuši, ka tā bijusi pirmā reize, kad viņiem nav prasīti procenti no paredzētās naudas. Parasti tos pieprasot “ķepā” un skaidrā naudā. Bet šoreiz celtnieki nolēmuši nepieprasītos procentus izmantot tam, kam viņi paredzēti – būvniecībai.

Tā, lūk, dzīvojam. Rodas divi jautājumi. Vai slimnīcas vadība sastāv no eņģeļiem? Nu, nē taču – no normāliem cilvēkiem, kuriem kauns bāzt pacientiem paredzēto naudu savās kabatās. Un kā tad ar pārējiem? Nupat izsprāguši ārā smagi korupcijas gadījumi: daži sēž aiz restēm, daži bijuši spiesti atkāpties ar “tīru sirdsapziņu”, kā viņi apgalvo. Pēkšņi saprotam, ka esam dziļā korupcijas purvā, it īpaši pašvaldību jomā. Kas tālāk?

Esmu pārliecināts, ka apcietinātos izlaidīs vienu pēc otra, jo tie sakrājuši milzu naudas, lai varētu noalgot vislabākos aizstāvjus. Un, tikuši brīvībā, korumpanti turpinās savu netīro darbu. Jo summas ir ļoti lielas: “Rīgas satiksmē” līgumu nauda ir ap 270 miljoniem, no kuriem 3–5% varētu būt ieslīdējuši zagļu kabatās. Ar šādu “otkatu” var veikt milzu lietas.

Te nelīdzēs sodi, stingrāka pārraudzība. Korumpanti ir jāattālina no naudas lādēm demokrātiskā kārtā – ar vēlēšanām. Tas nupat kļuvis aktuāli Rīgā. Bet pagaidu valdība vilcinās, gudro, grib nodrošināt sevi.

Saistītie raksti

Jo viens spilgts piemērs jau ir – gadu gados izstieptā Lemberga lieta, kura kā nebeidzama čūska staipās un žņaudzas ap visu valdību kakliem. Un būtu neloģiski sodīt Rīgas darboņus, ja Lembergs joprojām staigā apkārt smīnēdams un pat piedalās valsts pārvaldīšanā. Normālā valstī neiedomājama situācija! Vēlētāji to attiecīgi novērtējuši, kaut gan aizejošajā ZZS valdībā ir arī gudri, godīgi ļaudis.

Nu veidojas jauna valdība. Diemžēl neredzu kašķīgo un aizspriedumaino topošās valdības locekļu vidū pietiekami daudz vīru, kuri būtu spējīgi nonāvēt korupcijas pūķi. Ak, politiķu naudas un varas kāre! Bet brīdinājums par korupciju un naudas atmazgāšanu, ko izteica ASV vēstniece, joprojām spēkā. Būtu neprātīgi to ignorēt.

LA.lv