×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
5. jūlijs, 2012
Drukāt

Ko darīt, ja ventilācija aizmūrēta…

Foto-LETAFoto-LETA

“Celtnieki, siltinot 1928. gadā celto māju, aizmūrēja ventilācijas caurules. Vai tas ir pareizi? Mājas apakšējie baļķi ir bojāti, vai tie jāņem ārā? Vai var apstrādāt ar pretsēnīšu līdzekli un atstāt?” 
Vija Jēkabpils novadā

 

Konsultēja tradicionālas celtniecības eksperts Ojārs Skujiņš.

 

Ventilācija ir ļoti svarīga mājas iekšējā klimata veidošanai. Bez tās iekšpusē krājas mitrums un samazinās skābeklis. Rezultātā bojājas telpas un biežāk ir slikta pašsajūta. Ja ventilācijas lūkas, siltinot sienas, ir aiztaisītas, tās jāatjauno vai vismaz jāizveido jaunas. Tas pats – par lūkām, kas atrodas mājas pamatos un domātas zemgrīdas vedināšanai. Ja lūkas ir aiztaisītas, tur uzkrājās mitrums un sāk pūt baļķi. Zemgrīdas lūkas obligāti jāatver, tās jānosedz vien ar metāla sietu, lai pagrīdē neapmestos grauzēji. Pret rudeni tās var aiztaisīt ar pakulu aizbāzni. Tāpat kā vasarā tur vaļā un ziemā aiztaisa bēniņu vēdlodziņus.

Ja mājai pamata baļķi ir puslīdz veseli, no tiem ar cirvi var notīrīt bojāto, satrupējošo daļu un visus nosmērēt ar antiseptiku, kaut vai ar vietējā ražojuma reliku. Ja baļķi ir līdz 2∕3 satrupējuši, tie ir jānomaina, jo ilgi vairs neturēs slodzi. Ja bojājums ir zem palodzēm, var izlīdzēties ar skaidbetonu, jaucot proporcijā 7 daļas skaidu, 2 – kaļķa, 1 – cementa un 2 – sijātas grants. Ar domkratu paceļ mājas sienas daļu, izņem bojātos baļķus un metra garuma veidnē iestampā miklu skaidbetonu. Kad tas ir nedēļu kaltis, sienu var atlaist un nomainīt nākamo fragmentu.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+