×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
23. decembris, 2014
Drukāt

Ko domā prezidenta “labā roka”? Saruna ar Aleksandru Bimbiruli (9)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja
Uzziņa

Valsts prezidenta kancelejas vadītājs

Aleksandrs Bimbirulis

Dzimis 1965. gada 
22. februārī

Izglītība: Profesionālā maģistra grāds tiesību zinātnēs un jurista kvalifikācija (Biznesa augstskola "Turība", 2008. g.), tiesību zinātņu specialitāte un jurista kvalifikācija (LU, 1990. g.), Ludzas vidusskola (1983. g.)

Valodu prasme: 
Latviešu – dzimtā; 
angļu, krievu – brīvi

Karjera:

No 2014. gada novembra Valsts prezidenta kancelejas vadītājs

2012. – 2014. Valsts prezidenta kancelejas vadītāja vietnieks

1994. – 2012. vadošos amatos AS "SEB banka" (pirms tam – AS "Latvijas Unibanka")

1994. – 1998. LR prokuratūra, sevišķi svarīgu lietu izmeklētājs, Cēsu rajona prokurors

Šobrīd sabiedrībā kārtējo reizi aktuāls kļuvis jautājums par to, kā ievēlēt prezidentu un kādas pilnvaras viņam dot. Reizē ar to pieaug interese gan par pašreizējā prezidenta Andra Bērziņa darbu, izvirzītajiem un sasniegtajiem mērķiem, gan par prezidenta institūciju vispār. Par šiem jautājumiem, viesojoties “Latvijas Avīzes” redakcijā, stāstīja Valsts prezidenta kancelejas vadītājs ALEKSANDRS BIMBIRULIS. Viņu iztaujāja žurnālisti Voldemārs Krustiņš, Māris Antonevičs un Ģirts Zvirbulis.

V. Krustiņš: – Sākumā, lūdzu, pastāstiet, kāda ir prezidenta darba kārtība un kāds ir viņa darba ritms? Un kādi vispār ir prezidenta pienākumi?

A. Bimbirulis: – Darba organizācija prezidenta kancelejā ir stingri noteikta. Principā viss ir sarakstīts pa minūtēm. Arī gatavojot ārvalstu vizītes, vispirms tur brauc sagatavošanas komanda, kas pārbauda, kā izskatās apmeklējamās vietas, izrēķina, cik ilgu laiku vajadzēs ceļam, kas piedalīsies, kuros pasākumos un tamlīdzīgi. Darba kārtība ir ļoti stingra, bet ritms ir atšķirīgs, atkarīgs no valstī notiekošā. Citreiz darba diena ir ļoti piesātināta ar pasākumiem, citkārt brīvāka, jo jāatrod laiks arī darbam ar dokumentiem u. c. rutīnas pienākumiem.

Ja mēs palasām Satversmi, redzam, ka Valsts prezidents ir viens no varas elementiem, kas palīdz nodrošināt līdzsvaru starp parlamentu un valdību. Bet ikdienas pienākumi ir ļoti daudzveidīgi. Valsts prezidents ir augstākā amatpersona, bet Latvijā kā parlamentārā demokrātijā reālā vara ir parlamenta rokās. Galvenajos prezidenta pienākumos ietilpst, vispirms, uzdevums pārstāvēt Latvijas valsti ārpolitiski. Domāju, ka prezidents Bērziņš to šobrīd dara pietiekami veiksmīgi. Varbūt pirmie pāris gadi bija nedaudz biklāki, bet tas ir tikai normāli, jo bija vajadzīgs laiks, lai viņš iepazītu citu valstu vadītājus, lai tiktu pieņemts šajā sabiedrībā. Jebkurā amatā nepieciešams zināms iesildīšanās laiks. Pēdējo gadu pasākumos – it īpaši NATO samitā un Eiropas Savienības un Āzijas valstu vadītāju sanāksmē man bija ļoti patīkami redzēt, kā pie mūsu prezidenta pat izveidojās rinda. Lai ar viņu sarokotos, rindā stāvēja ļoti dažādu valstu līderi, tostarp Vācijas kanclere Angela Merkele, Kazahstānas prezidents Nursultans Nazarbajevs, jaunais Somijas premjers un citas autoritātes. Tātad viņš ir labi zināms ne tikai rietumval­stīs, bet arī austrumos. Viņa virzītais Mērķis ārpolitikā ir bijis pievērst vienlīdz lielu uzmanību valstīm abās Latvijas pusēs, lai mēs pilnvērtīgi varētu kļūt gan par ekonomisku, gan politisku tiltu starp Austrumiem un Rietumiem. Vizītēs prezidentu pavada arī uzņēmēji.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. par prezidentu: cipīti!

 2. Kopš kura laika Latvijai pēkšņi jākļūst par “pilnvērtīgu tiltu” starp rietumiem un austrumiem. Kurš un kad tādu uzdevumu, ar kuru tik veiksmīgi ņēmās prezidents, ir nodefinējis? Lielākais prezidenta panākums ir tas, ka viņš veikli izvairās no visiem sasāpējušiem jautājumiem! Par zolitūdi prezidentam ir tik liela interese, ka atbilde netiks atrasta nekad. Kādas attiecības starp prezidentu un Primakovu? Švaks padomnieks – švaks prezidents!

 3. nu savējie taču URĀ, kam lai uzticas, sevišķi svarīgi……

 4. Es šai kompanijai neuzticos, un domāju ka nav vienigais, ja padomā kā tika ievēlēts, tad smiekls nāk, un kas to kanceleju vislaik vadīja par to arī vēl lielāks smiekls.

 5. Tā prezidentu blandīšanās apkārt pa dažādām valstīm mums ļoti dārgi izmaksā. Šī peregrinēšana, bieži ar plašu entūrāžu, būtu jāsamazina uz pusi. Kad Jaunzeme-Grende taisīja vienu dienesta braucienu uz Austrāliju, līdzi paņemot vīru kas sedza savus izdevumus, tad sacēlās nepiedzīvota vētra visā valstī; bet Andris Bērziņš are savu kompāniju nepārtraukti dragā apkārt, bez kāda skaidra mērķa, un neviens neko nesaka.

  • Ar tādu ministru grupu varēja doties uz Vāciju vai ASV, bet Grūzijā kāda nopietna sadarbība šodien tur var būt. Pat valdība sliecās uz prokrievisko. Domāju, ka prezidents zinā kadas intereses viņam Mongolijā, Grūzijā, Uzbekistānā un citur. Ka tik tas kaut kā nav saistīts ar Primakova vizīti.

 6. Kāda velna pēc tautai ļaut vēlēt prezidentu? Jau tā ir zināmas grūtības ar priekšvēlēšanu kampaņas palīdzību dabūt Saeimā “pareizos ” cilvēkus. Cik tas neprasa naudas un nervu! Kādēļ to visu vēl atkārtot prezidenta sakarā? Bez tam, ja Saeimā arī iesprūk kāds “nepareizais”, viens vai divi tādi neko nevar izmaisīt. Pareizo vairākums viņus nomāks. Bet ar prezidentu ir riskantāk, jo viņš ir viens. Un ja nu tauta iebalso nepareizo?! Ārprāts! Tāpēc visdrošāk ir tāpat kā līdz šim. Saeimā iekļūst pareizie deputāti un pareizie deputāti pēc tam ieceļ pareizo prezidentu. Nekādu problēmu! “Roka roku mazgā, abas tīras.”
  Jebkurā teātrī aktierus taču izvēlas režisors, nevis iebalso publika.

  • Iespējams, ka vajadzētu pamatīgāk atstrādāt prezidenta izvirzīšanas procedūru Saeimā. Pašŗeiz tā notiek kaut kā spontāni, – priekšrok ņem kāds specifisks grupējums. Iespējams, tā kā Vācijā, kur prezidenta vēlēšanās parlamentā piedalās pārstāvji no visām federālām zemēm, būtu lietderīgi prezidenta vēlēšanās iekļaut pārstāvjus no Latvijas reģioniem.

 7. reāli kaitina. pēdējā klikšķī nepilnas 16 rindiņas. atlaidiet web dizaineri!

Draugiem Facebook Twitter Google+