×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.0°C
Viktors, Nils
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
17. maijs, 2012
Drukāt

Ko drīkst darīt pēc audzēja operācijas? Atbildes uz LA.LV lasītāju jautājumiem

Foto no LA arhīvaFoto no LA arhīva

Uz LA.LV lasītāju jautājumiem atbild klīnikas Medeora un Latvijas Onkoloģijas centra ķirurgs onkologs Jānis Eglītis.

 

Varat uzdot savu jautājumu līdz 21. maijam ŠEIT.

 

Pirms trim gadiem man izoperēja krūts vēzi (1.stadijā). Piecus gadus dzeršu hormonu tabletes. Vai drīkstu sauļoties (Āfrikā, zem palmas), masēt muguru un plecus, atļauties ūdens procedūras, tostarp zemūdens masāžu un Šarko dušu (novājēšanai)? Latviešu pirtiņā neeju.

Sauļoties drīkstat, bet esot tādā saules pārbagātā kontinentā kā Āfrika, obligāti jālieto ādas aizsargkrēmi, jo Eiropas ziemeļu valstīs dramatiski pieaug ādas vēža saslimstības rādītāji, kas lielā mērā saistīti ar šo zemju iedzīvotāju vēlmi brīvo laiku pavadīt siltajās zemēs. Varat izmantot masāžu, ūdens procedūras, bet nepārspīlēt ar tām.

 

Zinu, ka sievietēm, kuru vecākiem ir krūts audzējs, ieteicams stāties uzskaitē. Ja tuvai radiniecei 90 gadu vecumā bija zarnu vēzis, vai arī būtu jāpārbaudas? Ja jā, cik gados? (šobrīd 30)

Iedzimtībai pamatā ir loma, ja ar audzējiem saslimst gados jauni radinieki (zarnu vēzim tas būtu līdz 50 gadu vecumam). Jūsu gadījumā asinsradiniece saslimusi sirmā vecumā, kad ļaundabīgu audzēju attīstības iespēja ir ļoti liela, tādēļ speciāli tagad veikt profilaktiskas pārbaudes nav jēgas. Varu rekomendēt veikt slēpto asiņu noteikšanas testu izkārnījumos, kad būsiet sasniegusi 50 gadus.

 

Man ir izoperēts krūts vēzis. Vai ķermeņa masāža (I.Ziņģītes metode, vakuummasāža)ak tivizē vēža šūnas, vai nē ? Kad jautāju savam onkologam, vai drīkst masēties, viņš neatbildēja apstiprinoši.

No padomju laikiem palikušais medicīnas mantojums noliedz jebkādu fizioprocedūru pielietošanu onkoloģiskajiem pacientiem. Droši, ka uz to visu jāskatās kritiski. Šīs procedūras ir pieļaujamas, bet saprāta robežās, ar tām nevajadzētu pārspīlēt un uzskatīt par panaceju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+