×
Mobilā versija
Brīdinājums +11°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

Voldemārs Krustiņš: Ko ievēlēs – valsts vai hibrīdprezidentu? (38)

Foto-LETAFoto-LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma.

Tuvojas tas brīdis, kad Saeima, bet vēl ne pati tauta, izvēlēsies cilvēku, kuram uzticēs valsts galvas pienākumus. Par gaidāmo izvēli tiek daudz spriests, diemžēl ne tik daudz par to, kurp augstā amatpersona vedīs un būtu gatava vest Latvijas valsti. Taču tieši šis pienākums šķiet īpaši nozīmīgs, kad valdoši vadošo aprindu runātāji nemitīgi atgādina par draudīgo ģeopolitisko situāciju un sabiedrību aicina būt atbildīgai. Toties aktīvākie sabiedrības locekļi vēlas zināt, kādus darbus varam sagaidīt no tiem, kas vēlas kļūt par valsts un valdības vadītājiem, būdami pārliecināti, ka spēs tādi būt. Būt par valsts vai hibrīdprezidentu “ģeopolitiskajā situācijā”.

Man šķiet, ka joprojām sabiedrībā ir neatbildēti jautājumi un nepateiktas atbildes – es domāju, tiem kungiem un kundzēm, kurus dažādi spēki “rullē” uz valsts un valdības amatiem.

Viens no tādiem sevišķi svarīgiem jautājumiem ir par sabiedrības vienotības, saliedētības un integrācijas stāvokli laikā, kad mums stāsta un brīdina par asinsizliešanu Ukrainā un faktisku jaunatklātā hibrīdkara stāvokli.

Pašreizējā valdības vadītāja, kuru pēc dažām ziņām jau poš par Valsts prezidenti, nesen vietējā krievu avīzē sabiedrības stāvokli un noskaņojumu tēloja gandrīz vai idilliski – vienprātībā un interešu kopībā, kur ļaužu integrācija esot noiets etaps, bet pats apzīmējums nepatīkams. Ko te integrēt, kad visi šeit pat mājojam! (sk. “Vesti segodņa”, 29.12.2014.). Man gan šķiet, ka tas ir diezgan pārdrošs L. Straujumas un ne tikai viņas vien pieņēmums, ko var izskaidrot ar “Vienotības” premjeres un viņas “rullētāju” (politologa Freimaņa kunga ieviests apzīmējums) vēlēšanos izskatīties labi, kad Latvijas pagalmā daudzināta ES prezidentūra.

Joprojām neatbildēts ir jautājums, kāpēc tuvu trijiem simtiem tūkstošu pilsoņtiesīgu personu 2012. gada 18. februārī par Latvijas valsts valodu vēlējās iegūt arī krievu valodu? Vai patiešām vien tāpēc, ka viņiem tuvā “Saskaņa” ar Ušakovu un Urbanoviču priekšgalā netika pielaista valdībā? Un kas valstī būtu noticis, ja latviešu vairākums nebūtu steidzies uz balsošanas iecirkņiem un tāpēc plānotais valsts apvērsums neizdevās. Ja “referendums” būtu lindermaniešiem un viņu daudzajiem līdzskrējējiem vēlamā veidā izdevies, tas faktiski būtu valsts apvērsums. Iespējamās tā sekas nav novērtētas. Apzināti. Joprojām.

Piebildīšu, ka zināmās aprindās 2012. gada “scenārijs” nav vis aizmirsts. Pazīstamais kaitnieks Giļmana kungs nesen latviešu inteliģences eliti brīdināja, ka pirmais zvans Latvijā noskanējis krievu valodas referendumā. Bet, tā kā Latvijā arī daudzi (kā Ukrainā) orientējoties uz Krieviju, Giļmans brīdina par “laipno cilvēku” atnākšanu, kurus Latvijas lielajās pilsētās sagaidīs sajūsminātie krievu pūļi (“Vesti segodņa”, 20.02.).

Par Giļmana izteikumiem var spriest kā par kaķa lāstiem, kuri debesīs nekāpj vai par provokatoriskiem pārspīlējumiem. Bet ko teikt par tādā nopietnā laikrakstā, kāda ir “Neatkarīgā Rīta Avīze”, publicētiem atklājumiem? Tie nav oficiāli nedz komentēti, nedz apstrīdēti. “NRA” raksta, ka “slepenībā turētā valdības pētījumā drīz pēc Krimas aneksijas tika noskaidrots, ka konfliktā starp Ukrainu un Krieviju lielākā daļa krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju nostājās Krievijas pusē. Ukrainu atbalsta tikai 15% aptaujāto, turklāt, kas ir vēl briesmīgāk, vismaz katrs piektais krievu valodā runājošais Latvijas iedzīvotājs atbalstītu Latvijas pievienošanu Krievijai” (“NRA”, 9.02.2015.).

Pilnīgi jāpievienojas “NRA” līdzstrādnieces secinājumam, ka aprakstītais skan briesmīgi un nevar palikt bez autoritatīva izskaidrojuma. No Latvijas iespējamiem Valsts prezidenta amata un valdības vadītāja amata kandidātiem. Šis nav tas gadījums, kad var izlikties ne dzirdam, ne redzam. Var taču arī pateikt: nē, tā nav. Bet kā tad ir ģeopolitiskajos un citos kontekstos?

Pievienot komentāru

Komentāri (38)

 1. На вид автор вполне адекватен, но непонятно тогда, почему он пишет такую чушь. Следовательно, он делает это сознательно. Почему автор, легитимимное волеизъявление правомочных граждан страны называет переворотом?! Если вы верны демократии, то тогда всё определяет только воля граждан страны. Захотят, могут принять решение и присоединиться хоть к Зимбабве и язык выбрать хоть тумбу-юмбу! Но если автор так не считает и не думает, значит ему, да и большинству комментаторов тоже, по душе и по нраву этническая демократия, то есть демократия только для своих соплеменников. Вот она – теория рассового превосходства в действии! Мы хозяева в этой жизни, мы это всё, а вас и рядом не стояло, а вы люди второго сорта. Это что ли квинтэссенция ваших взглядов? Исстория показывает, что все государства с подобными взглядами уходят в небытие.

  • Augstpratigais komentetajs Atbildēt

   Atkal lielas ar savu latviesu valodas nemakulibu.

   • Jūs esat muļķis! Дурак вы батенька, и не лечитесь. Я же читаю ваши комментарии. А по существу вопроса сказать вам нечего?

  • Nu ko padarīsi, ja latvieši negrib tavu tumbu-jumbu? Nu neesi tu spējīgs ,bez savas tumbu-lumbu ,citu valodu iemācīties. Īpašās tautas īpašais stulbums!

 2. paši pūta, paši dega... Atbildēt

  Skaidrojumu un murgu te pietik, visi tik zinoši, nav, ko pielikt vai atņemt.Tikai neviens nesaka ne vārda par to, kā līdz šādai situācijai esam nonākuši…..
  Varoņi, lūdzu, gaidām!

 3. Pat starp maniem darba kolēģiem,latviešien,ir daļa nozombētu.Ne visi ir ar ģenētiski iedzimtām kretīnisma pazīmēm.Un tas jau liek aizdomāties par iemeslu un seku likumsakarībām…

 4. … Noteikti neatkartot pielaisto mulkibu … !

  .. VP ir jabut ar mugurkaulu un gatavam katra bridi ievest kara stavokli sakara ar valstij nelojalas opozicijas potencialo iespejamo pretvalstisko darbibu, 5. kolonnas esamibu, to lidzskrejeju tai iespejamam atbalstam un visu nesenam pretvalstiskam mahinacijam, it seviski sakara ar visu atbildigo ministru publiski izeiktiem pieradijumiem par pastiprinata un nakamajas fazes ievadita ‘Hibridkara’ procesa PARADISANOS BE ZABRENE… !!!

 5. PALDIES, DINA, Krievvalodīgo sakarā JUMS taisnība!

 6. Egils Levits ir vienīgais kandidāts, kas apvieno latviskumu, eiropeiskumu, gudrību un vienkāršību – prezidentam nepieciešamās pamatīpašības.

  • Bet musu deputatu vairums par vinu gan nebalsos tiesi vina lielo speju un eiropiskas orientacijas del….. Bet ari varbut kadi no ZZS un NSL butu gatavi balsot pret savas partijas noradijumiem… Maz ticami brinumi ari kadreiz notiek bet uz tadiem nav ko palauties.

 7. nav aktuālāka jautājuma par šo: “Bet kā tad ir ģeopolitiskajos un citos kontekstos?”
  ———————————————————————————————-
  Bet ir tā, ka šī okupācijas paliekas – krievvalodīgo “5.kolonna”, tēlaini izsakoties – ir pielīdzināma okupantu atstātai šautenei, kas pielādēta karājas pie Latvijas sienas un ir gatava šaut uz tās neatkarību.
  Un tāpēc okupācijas seku apdraudējums ir jānovērš – to juridiski pamatoti likvidējot, bet ne cenšoties formāli un neveiksmīgi integrēt.

 8. Ir sāpīgi konstatēt, ka Zemnieku Savienību vada bijušais partorgs Brigmanis. Kā tas varēja notikt, ka šī patriotiskā partija, ko savā laikā tik daudzus gadus vadīja ievērojami latviešu vīri, kas piedalījās Latvijas valsts dibināšanā, kas saeimā strādāja valsts interešu labā, tagad, pēc neatkarības atjaunošanas, kļuvusi tik gļēva, ka apzināti strādā pret Latvijas valsts interesēm? Kā šī partija vispār drīkst domāt par kopīgu sadarbību ar Latvijas kapračiem? Vai Sudrabai vispār ir kaut niecīgākā patriotisma dzirksts? Nē, tā es neesmu…

  • Latvies'u Strelnieks Atbildēt

   Latvijai vajadzigs Levits, bet
   kangariem neder, jo tiem nav lemts lidot,
   tiem lemts rapot! Un tad vajadzigs:
   #Provinces televizoru meistars;
   #kolhoza galvena gramatvede;
   #dazada ranga ieredni….
   Kur te atrast Valstsvirus un Valstssievas?
   Subordineta klanisanas – pat negribas prasit: kam…

  • Palasiet vēstures faktus!
   ZZS nekad nav bijusi patriotiska partija. Arī pirms kara, kā liecina 1935.gada maija saeimas stenogramas, šī partija ir domājusi tikai par savu vodoni un nostājusies pret demokrātiskām vērtībām.
   Taču tagad ZZS ir pilnīgi pretdabisks veidojums, jo vienā grupējumā sametušies divi vienā- lielie zemnieki, kas posta dabu un dolārzaļie, kam ar tradicionālajām zaļajām idejām nav nekāda sakara.

 9. Neaizmirsīsim, ka 72 % latgaliešu nobalsoja par krievu valodu kā otro valsts valodu.(!) Lielākā daļa Latgales iedzīvotāju simpatizē Putinam un sunī ukraiņus. Es te nedomāju krievus Latgalē, bet gan savus tautiešus, kuri iespējamās intervences gadījumā piepalīzēs okupantiem, kā to darīja 1940.gadā.

 10. Par to valodas referendumu gan jāsaka, ka ,pat tad, ja neviens latviešu valodas atbalstītājs nebūtu gājis balsot, referendms skaitītos NE-NO-TI-CIS! Ja godīgi, tad referendums bija NO-ZIE-GUMS. Ja kāds cilvēks referendumā nepiedalijās, viņš vienkārši neatbalstija noziegumu!!! Vispirms vajag lasīt nolikumu par referendumu, tad var arī paklaigāt. Nu nebija krievu valodas atbalstītājiem izredžu pat tuvoties uzvarai! Prezidents pašā sākumā izdarija ļoti loģisku izvēli, tikai vēlāk domas mainija un pakļāvās masu psihozei.

  • ”Par to valodas referendumu gan jāsaka, ka ,pat tad, ja neviens latviešu valodas atbalstītājs nebūtu gājis balsot, referendums skaitītos NE-NO-TI-CIS!” Jā tas būtu juridiski taisnīgi, bet praktiski Kremļa draugi bļautu par balsu vairākumu un uzvaru referendumā, tad sekotu atteikums ka nav kvoruma un tad nemieri ar prasību krievu valodai.
   Dīvaina ir prezidenta Bērziņa nostāja – es neiešu ar neslēptu aicinājumu latviešiem neiet – tad tad tas plāns nostrādātu un tikai sabiedrības spiests Bērziņš gāja…
   Pēc šodienas teiktu hibrīdkara elements n otrs elements ir pats Bērziņš…Ko var parakstīt Maskavas vizītē un atkal teiks – prezidents parakstījis. Tas nekas, ka jāparaksta atbildīgajam ministram. Prezidents un viss hibridkarš var turpināties…
   ( viens ieteikums – Bērziņu mājas aretā bez paraksta tiesībām – skumji bet savādāk laikam nevar ).

   • Vai Kremļa draugi neklaigāja par savu”uzvaru” referendumā? Nolikumu, jeb likumu par referendumu izlasīt tomēr der. Arī aritmētikas zināšanas par launu nenāk. Referenduma rezultātu tomēr vērtē pēc patiesā rezultāta, nevis pēc emocijām!!!

   • no kadas krasas partijas vins nacis?

 11. SC + ZZS+ Sudrabas kompānija = 52. Šķiet, ka ir vēl viena balss, no Vienotības izslēgtais Veiko ( = 52 + 1 ) Ar to viss pateikts. Ne velti Streļčenoks atļaujas braukt virsū premjerei, jo aiz viņa 53 Saeimas deputāti. Būs interesanti kādu kandidātu šī kompānija virzīs?!

 12. Te ir atbilde fantazētājiem ar ” kreicu ” priekšgalā:
  Liekas ka visi saprot ka politisko partiju spice šo jautājumu sakārtos bez pārējo palīdzības.
  Neskaidrs ir kur un kā tas tiks izdarīts un rādās ka zoodārzs vairs netiks izmantots…bet kaut kur laukos kādā namā iespējams ka malkojot konjaku jautājums tiks izlemts.Nav teikts ka tas notiks uzreiz…bet katrā ziņā ātri(nevelkot garumā iespējamo vienošanos)jo greizsirdīgo un amata pretendentu taču netrūkst.
  Visi minējumi,prātojumi un citas mediju pērles novērš sabiedrības uzmanību no smagā ekonomiskā stāvokļa….
  Ko un kā izvēlēs to izlems bez sabiedrības prātvēderu klātbūtnes.
  Valad liels klusums elektrības cenu kāpuma jautājumā….cilvēki nesaņem apsolīto darba algas minimuma pieaugumu jo izrādās ka uzņēmēji var slēgt n-tos līgumus un pat pazemināt saņemamo darba algu.Vara izskatās ka ir piemirsusi ka bija jāveic izmaiņas Likumdošanas aktos lai iegrožotu ” kampēju” apetīti pašiem saņemt lielāku ” piķi” uz liekas ka strādājošo rēķina!!!!!
  ABSURDS ka runājam par jautājumiem kuriem nav nekādas kopsakarības ar sabiedrības dzīvi ikdienā.Liekas ka nav svarīgi vai amatpersonas runā tekoši angliski…vāciski…krieviski labi prot noformulēt atbildes u.t.t
  Šis jautājums ir prezentatīvo jautājumu lokā un tādā kontekstā arī ir izskatāms.Rādās ka ir jāpārstāj masu medijos runāt par lietām,kuras nevar izmainīt sabiedrība bet var izmainīt politiķi pēc paceltā ” ikšķa” vai kartes zīmes parādīšanas savam deputātu lokam un to sauc par politiskās partijas kopējā iepriekš apspriestā viedokļa paušanu.Un varbūt nav svarīgi kurš vēlējās tieši tādu viedokli jo atrašanās labā vietā ir svarīgāka par savu viedokli un tāpēc izskatās vēl ilgi būs tā kā patreiz notiek.
  Mēs ievēlam deputātus un viņi pārstāv mūs arī tādā jautājumā kā valsts prezidenta izvēlē un balsošanā,jo to mēs viņiem esam uzticējuši darīt mūsu vārdā deleģējot viņus saeimā

 13. Nu,nē – ir labākas kandidatūras. Kas pēc amatiem neplēšas, jo zina, ka ir jāstrādā – ar zīmēšanos nepietiks.

 14. Straujumu jau virza par PREZ KANDIDATI??!! tak bij Kalniete Vienotībai. Kas tas par MURGU!:)))
  Tas tak ir otrs bērziņš..

 15. “Bet vēl ne pati tauta…” Pievērsiet uzmanību šai frāzei.
  Jau otro reizi pēdējo dienu laikā LA lasu trolliskas idejas. vai LA strauji maina kursu?

  skaidrs, ka ja tauta vēlēs prezidentu, tas būs Usakovs vai Lembergs. tā ir viena no svirām, ko mēģinās kustināt neatkarīgai valstij nelojāli spēki. Kas notiek ar LA??!!

 16. Latvija jau sen iet kiberkars .To komente citu valstu politologi.Riga ir zaudeta.Pilsetas galva regulari atskaitas par paveikto Krievijas valdibai.LR valdiba tiek ignoreta.

  • Nav jau arī noslēpums ka Krievijas pensionāri,arī militārie,sāk bez maksas vizināties Latvijas galvaspilsētas sabiedriskajos transportos daudz jaunāki par Latvijas pensionāriem.Var būt ka kļūdos,bet tas jau nu gan ir Latvijas pensionāru likumigi pieļauta apsmiešana.

 17. ….konfliktā starp Ukrainu un Krieviju lielākā daļa krievvalodīgo Latvijas iedzīvotāju nostājās Krievijas pusē…
  Diemžēl ne tikai krievvalodīgie, latvieši arī… Skolās tas ir labi jūtams, tieši skolotāji ir tie, kas attaisno Putinu, protams ne visi. Taisni šausmas rauj, kas māca mūsu bērnus. Tā kā mūsu ģimenē visi ir Ukrainas pusē, tad protams bērns arī skolā tādu nostāju pauž un saņem negatīvu attieksmi no dažas labas skolotājas. Diskusijas laikā par Ukrainas jautājumiem skolotāja saskaišas un vēlāk arī bērnam negatīvas piezīmes izsaka piem. tu jau krievu nīdējs.

 18. Pajautājiens:Vai””kārtējo Kirhenšteinu”‘gaidiet un puķītes uz virtuves palodzes diedzējiet. lai Rīgas Stacijas laukumā krievu tankus bučotu?Ne?Varbūt tomēr apsvērt iespējamo “‘ienākšanu”” Latvijas teritorijā un padomāt par ložmetēju kārtām mūsu māju pagalmos?Pa kuriem Lauku ceļiem tanki brauks?Domājiet ātri…lācis nāk.

 19. Krustiņš jau pamet ideju, ka Straujuma varētu būt prezidente. Kārtējais pensionārs un padomju laika kadrs, kas nav spējīgs atrisināt pat KNAB problēmu. Ko tad viņa darīs valsts apdraudējuma apstākļos, bailes pat iedomāties. Jau tagad viņas paziņojumi par valsts drošību uzrāda lielu nekompetenci. Vai tad bez pensionāriem un padomju ielikteņiem Latvijai trūkst normālu, izglītotu un uz Rietumiem orientētu prezidenta kandidātu?

 20. Patreizējo notikumu aizmetņi saskatāmi jau sākot ar 12.gadsimtu,kad pamazām lībieši ,kurši ,sēļi,zemgaļi ,latgaļi ik pa brīdim nikni karoja savā starpā.Katra no šīm tautiņām krustnešus redzēja kā sabiedrotos ,lai kopā piebeigtu tuvāko radniecisko kaimiņtautu.Ja šo tautiņu vidū būtu parādījies savs Mindaugs,tad krustneši būtu iedzīti jūrā uz neatgriešanos.Pamatā nekas nav mainījies ,tikai,, modernizējies,,.
  ,,Mazo tautiņu,, kopijas savstarpēji karojošo partiju izskatā skatās kuram no diviem ārējiem savstarpēji naidīgiem spēkiem pieslieties,bet topošais prezidents loģiski būs rietumu vai austrumu interešu pārstāvis.

 21. Pietiek jau ar vienu Bērziņu, kurs ar savu piemēru mudināja neiet uz valodu referendumu – tā Latvijai būtu labi sagatavota X stunda. Tur tuvumā tusējās arī Lemberga ZZS. Pat formāli kvoruma gadijumā nenotikušajā referendumā krievu valodas uzvara būtu pasniegta kā valsts kursa maiņa uz guberņu. Līdzigi tiek gatavots arī šodienas prezidenta vēlēšanu pasākums ar zināmu blolēšanos SC + ZZS+ Sudrabas kompānija = ? . Aicinājums ir steidzīgi latviskajām partijām vienoties par vienotu prezidenta kandidātu par kuru nebūtu kauns Eiropā ( daudzkurEiropa Bērziņu vairs neielūdz – vel tikai Maskava).
  Prezidents ir valsts politiskais karogs un ar savu piemēru var daudz un pat ļoti daudz. Savulaik atlika tikai Kārlim ieminēties, ka Ķegumam vajag samest naudu… un darīts. Kā šodien, kurš būs prezidents un kura aicinājumam atkal sametīs?

 22. Lai arī cienu Straujumu par drosmi uzņemties valdības vadību, tomēr nereti viņa kā strauss iebāž galvu smiltīs. Protams, ka mūsu sabiedrība ir sašķelta /vīrs stāsta briesmu lietas par krievvalodīgo sarunām darbavietā – praktiski visi kā nozombēti pārņemti ar putinu/. Tāpat – mūsu kaimiņi. Pat uz ielas un veikalos tādas vien tās runas no krievvalodīgo puses. Tiešām nesaprotu, vai viņi šeit grib tādu pat dzīvi kā ir tur – Krievijā? Redzams, ka viss latviskais viņiem riebj, bet vai tad viņi neredz, kā tagad ir Donbasā – vai viņi to pašu grib šeit? Kaut kāda aptaurēta tauta…

  • bāž galvu smiltīs, lai nebūtu jāpieņam nekādi lēmumi. straujuma ir vistīrākā funkcionāre. izpildītāja ko viņai liek. ierēdne.

   par krievvalodīgajiem – viņus saskrūvē Krievijas masu info lidzeklji. Ja viņi mierīgi šeit dzīvotu bez uzkačāšanas no malas, nebūtu arī tik naidīgi.

Draugiem Facebook Twitter Google+