×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
2. oktobris, 2012
Drukāt

Ko īsti nozīmē «OCTA»?

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Transporta apdrošināšanas birojs (LTAB) pagājušajā nedēļā ar preses konferenci sāka obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas nianses skaidrojošu kampaņu. Daudz no dzirdētā, šķiet, var būt noderīgs arī jums. Kā pareizi rīkoties, ja esat iesaistīti satiksmes negadījumā?


 

Norēķins skaidrā naudā. LTAB veiktā socioloģiskā aptauja liecina, ka šādi rīkojas katrs piektais. Nav laika. Nav vēlēšanās iekulties sarežģītajos birokrātiskajos džungļos. Vainīgajai pusei negribas saņemt iespējamo sodu no ceļu policijas vai (un) bojāt savu apdrošināšanas vēsturi.

It kā nav slikti. Taču risks pastāv. Pastāv iespēja, ka bojājums nebūs pareizi novērtēts, sākot to novērst, atklāsies slēpti defekti. Zaudētājs būs cietušais, nevainīgais. Esot bijuši arī gadījumi, kad “uzraujas” vainīgais un skādi apmaksājušais – pretējā puse, naudu paņēmusi, par negadījumu tomēr ziņo policijai un liecina, ka negadījuma izraisītājs konflikta vietu pametis. Vārdu sakot – ātrākais un šķietami vienkāršākais variants nav drošs.

 

Saucam policiju. Labi, ļoti droši, bet bieži vien lēni. Un nevajadzīgi, ja vien nav saskatāma kāda no pazīmēm, kura liedz tikt galā saviem spēkiem – aizpildot tā saukto saskaņoto paziņojumu, kurš nu jau septiņus gadus Latvijā, tāpat kā citās ES valstīs, ir pietiekams pamats apdrošināšanas atlīdzības saņemšanai.

 

Tātad – policijas iesaistīšana negadījuma noformēšanā ir galējais, ne vienmēr vajadzīgais solis. Mazāk nekā puse LTAB aptaujāto autovadītāju to zina (negadījumu statistika gan liecina, ka ap 60% no tiem noformēti, savstarpēji vienojoties). Šajā sakarā – ļoti vēlams, lai jums būtu paziņojuma veidlapas, lai jūs kādā vaļas brīdī būtu ar tām iepazinušies un aizpildīšanas principus sapratuši. Kā izplatītāko kļūdu LTAB pārstāvji nosauc neprecīzus negadījuma shēmas zīmējumus. Jāattēlo situācija tieši sadursmes brīdī!

Saskaņoto paziņojumu aizpildīt nedrīkst, ja: 1. Negadījumā cietuši cilvēki; 2. Negadījumā iesaistīti vairāk nekā divi transporta līdzekļi; 3. Transporta līdzeklim radušies bojājumi, kuru dēļ nevar turpināt ceļu; 4. Nodarīti bojājumi trešo personu mantai; 5. Negadījumā iesaistītie autovadītāji nespēj vienoties par būtiskiem notikuma apstākļiem.

Pēdējais punkts gan nenozīmē, ka jums jāspēj vienoties par to, kurš notikušajā vainojams. Tas nav obligāti. To noteiks eksperti, izskatot paziņojumu, kurā būsiet vienojušies par to, kā viss notika.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+