×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
10. maijs, 2016
Drukāt

Ko noņemt vienīgajai mājvietai? Maksātāji neziņā par NĪN (13)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Politiķi kārtējo reizi sākuši gudrot, kāds būtu taisnīgs nodoklis, kuru iedzīvotāji turpmāk maksātu par mājokļiem un citiem nekustamiem īpašumiem.

Jo arī viņi beidzot aptvēruši, ka Valsts zemes dienestā šim gadam jau izplānotais un uz vienu gadu atliktais kadastrālo vērtību kāpums, neko būtiski negrozot, būs tik graujošs, ka liela daļa iedzīvotāju nespēs samaksāt šo nodokli. Saeima vakar pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz uz vienu gadu atlikt jaunu kadastrālo vērtību noteikšanu nekustamajiem īpašumiem, vēl 2017.gadā saglabājot tās pašreizējā līmenī.

Neko nemainot šī nodokļa politikā, Rīgā un tās apkaimē mājokļu kadastrālās vērtības celtos vidēji par 200 līdz 300%, citās pilsētās – par 60 līdz 100%. Visiespaidīgākais nodokļa kāpums skartu ap 1000 jaunos, pēc 2000. gada celtos daudzstāvu dzīvojamos namus galvenokārt Rīgā, tās apkārtnē un Jūrmalā ar aptuveni 32 000 dzīvokļu tajos, ap 670 dzīvojamos namus ar kultūrvēsturisku nozīmi, kā arī senāk celtos, moderni atjaunotos daudzstāvu dzīvojamos namus.

Nodokļu maksātāji neziņā

Kaut arī priekšlikumi ir, turklāt visdažādākie, lielas skaidrības šī nodokļa maksātājiem nav un, kā šķiet, joprojām nebūs līdz šī gada beigām. Pašlaik zināms vien tas, ka Saeimā skatīs Tieslietu ministrijā sagatavotos un valdības apstiprinātos Nekustamā īpašuma valsts kadastra likuma grozījumus, kuri paredz šogad spēkā esošo kadastrālo vērtību bāzi piemērot arī 2017. gada kadastrālo vērtību aprēķinam. Vakar, 5.maijā, Saeima atbalstīja šo likumprojektu pirmajā lasījumā.

Vēl zināms, ka valdība uzdevusi Finanšu ministrijai kopā ar Tieslietu ministriju un Latvijas Pašvaldību savienību līdz šī gada beigām sagatavot tādus grozījumus likumā “Par nekustamā īpašuma nodokli”, kuri nodrošinātu samērīgu nekustamā īpašuma nodokli.

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Un kāpēc man, piemēram, jāmaksā kaut kāds nekustamā īpašuma nodoklis, ja uz mūsu 7 cilvēku ģimeni ir dzīvojamā mājiņa ar 82 kvadrātmetriem? Tik vien ir tās vietas, kur katram gultu un mazu skapīti nolikt. Vai par iespēju nolikt gultiņu zem jumta vēl valstij man jāmaksā? Kur paliek katra tiesības uz pajumti? Piekrītu maksāt nodokli par lieko kvadratūru,t.i., ja mans mājoklis būtu lielāks par 350 kvadrātmetriem uz 7 cilvēkiem.

 2. Mājvietas vērtība ir manas bērnības atmiņas par to, kā man mamma bērnībā lasīja pasaku un kur tajā brīdī pa logu krita saules stari, kā no tramvaja braukšanas aiz loga relaksējoši drebēja logu rūtis, cik nomierinoši dūca apnicīga muša, kas nespēja aizmigt. Mājvietas vērtība ir tā ainava, ko es 20 gadu garumā redzēju, no rīta mozdamās, Tā vēja šalkoņa simtgadīgo bērzu zaros, kas man vakarā, gulēt ejot, palīdzēja iemigt.

  Tagad simtgadīgie bērzi ir nocirsti un pārdoti, ainava ar izciršanu un izsaimniekošanu izmainīta, bet manas atmiņas tiesas ceļā ir atdotas kaut kādai „īstajai” mājas īpašniecei, kurai, saskaņā ar 80 gadus veciem papīriem, tā mana vieta pienākoties.

  Tagad vēl mājvietām pēkšņi uzrodas kaut kāda mistiska kadastrālā vērtība, kura – ja tā ir tā ekonomiskā vērtība, ko valsts ekonomikai spēj dot kāda celtne – iedzīvotājiem migrējot, mirstot un ejot bojā – tikai samazinās.
  Visus šos gadus ģimenes meta ārā no mājām, kapāja viņu atmiņas, izvaroja viņu drošību, postīja iestādītos augļu dārzus, cirta simtgadīgus kokus…
  Pirms man kāds grib iestāstīt, ka man papildus īrei vēl būs jāsedz kaut kāda mistiska mājokļa vērtība, kura nez kāpēc tieši šajā gadā ir uzradusies – lai man valdība atmaksā tos morālos zaudējumus, ko piedzīvoju no tā ekonomiskā „ķeizargrieziena”, kurā man nesaprotamā kārtā bija ar tiesas spriedumu jāatstāj tās lauku mājas, kur mana dzimta 50 gadu garumā bija cēlusi ēkas, kopusi dārzus un kopusi saimniecību. „Likumīgā” saimniece pēc mājas atgūšanas to uztvēra kā veikli vinnētu loteriju – viss tika notrallināts, izvazāts, aizlaists postā – palikuši tikai mežonīgi krūmu puduri un neapdzīvotas ēkas ar iegruvušiem jumtiem. Jo tajās ēkās viņas mamma viņai pasaku nelasīja, tai vietai viņas sirds nepieķērās.

  Pirms jūs vērtējat mājas un tās pērkat vai pārdodat, pajautājiet paši sev – vai šai vietai, šai ainavai, šai ēkai – vai ir šai vietai kāda sirds vēl ir pieķērusies? Un kad Latvijā vairs nebūs nevienas vietas, kur kāda sirds kādai vietai būs pieķērusies, mēs visi varēsim mierīgi sēsties lidmašīnā un pārcelties uz kādu valsti, kur vidi nesatricina „ķeizargriezieni”.

 3. Tieslietu ministrijā Atbildēt

  Izlasot šo rakstu, rodas tikai viens secimājums, ka mums ir visalkatīgākā valdiba pasaulē,stulbākā un tizlākā.Nāks vēlēšanas un ko tad viņi dziedās,būs interesanti.

 4. Latvijā ir tādas pilis uzbūvētas ar atmazgātu naudu, ar panamas ofšoriem, ar izzagtām bankām…un tāāādiem fruktiem par šo mitekli nebūs nodokļi jāmaksā????? Ko vēl ne nesagribēs izdomāt????
  Mārupe, Ādaži, Langstiņi, Jūrmala- tur pat atļaujas kāpās mājas uzcelt.
  Es nepiekrītu, ka mājas tiek atbrīvoti no NĪN.
  Privatizētās ‘hruščovenes ‘ par to var spriest= tātad NĪN IR JĀDIFERENCĒ.

  • Par to, no kurienes nāk nauda, atbild lērums ierēdņu no dažādām iestādēm. Tas, ka šī nauda nav iegūta godīgā darbā, ir šo iestāžu vaina. Runa iet par Satversmē rakstītām tiesībām uz mājokli. Un ja skolotājs, advokāts, celtnieks vai inženieris uzbūvējis pili – lai notiek, atliek tikai priecāties par sakārtoto vidi.

 5. Mēs gribam būt paši GUDRĀKIE ! Par tiem baroniem LABI teikts.Ko var gribēt no PĻUREKĻIEM.

 6. Izlasot šo rakstu, rodas tikai viens secimājums, ka mums ir visalkatīgākā valdiba pasaulē. Vācu baroni pat nebija tadi draņķi!

 7. Rīga “izspiež” no NIN visu ko var. 50 kvm. vienam – vai 5 gadīgam bērnam, vai profesoram, kurš strādā arī mājā, ir taisnīgi? Jā māja uzbūvēta, piemēram, 400 kvm. , dzīvoja 8 cilvēki, tagad 3 miruši (vecāki), tātad 50 x 5 = 250. Ko darīt – par 5 EUR pierakstīt svešu personu (klaidoni) ? Šādu jautājumu ir daudz.

 8. Kārtējais deputātu spriedelējums par tautai piederošu īpašumu. Lai veicinātu dzimstību, Latvijā vajadzētu atcelt nekustamā īpašuma gada nodokli vienīgajam īpašumam. Arī piespiedu izsūtījumā, ”ārzemēs” un peļņā esošie sāks atgriezties. Uz doto mirkli pret pilsoņiem tiek veiktas finasiālas represijas.

 9. Ko satraucas. Valdības vīreļi paši parādija, kā lietas kārtojamas. Jāmaksā jau ir par nosaukumu, ne jau par būvi. Meža parkā pīli nosauc par kūtiņu un nekādu kreņķu.

 10. Lūdzu izlasiet līgumu ar PTO un tad sapratīsiet ,ka zeme un būve ir PRECE unValsts[VZD] NEDRĪGST iejaukties brīvā tirgus ekonomikā.T.ir nokadastra likuma jāizslēdz visi panti par vērtēšanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+