×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
19. decembris, 2014
Drukāt

Ko politikas zinātnes studenti domā par tautas vēlētu prezidentu? (11)

Foto-LETAFoto-LETA

Elīna Andrijevska, Rīgas Juridiskās augstskolas 2. kursa studente:

“Prezidents ir katras tautas simbols un pārstāvis pasaules mērogā, tāpēc, manuprāt, demokrātiskā valstī būtu tikai pašsaprotami ļaut tautai paust savu viedokli un izvēlēties savu līderi. Uz prezidentu gulstas liela atbildība iedvesmot tautu pat vistumšākajos brīžos, paust gan veca, gan jauna cilvēka rūpes – arī tāpēc starp prezidentu un tautu jāpastāv ciešai saiknei. Domāju, ka labākais veids, kā nodibināt šo saikni un atjaunot tautas ticību valstij, ir ļaut pilsoņiem teikt savu vārdu prezidenta izvēlē. Protams, uz šo jautājumu nevar skatīties viennozīmīgi. Parlamentārai sistēmai ir savas priekšrocības, jo tā nodrošina balansētu lēmumu pieņemšanu, novēršot iespēju kādam vienpersoniski lemt būtiskus jautājumus. Ne mazāk svarīga ir prezidenta vēlēšanu kampaņas finansēšana, kā arī pats vēlēšanu process, kas prasīs papildu līdzekļus valsts budžetā. Rūpīgi jāizsver ne tikai tas, kādu labumu rosinātās pārmaiņas nesīs tautai un valstij, bet arī tas, vai šā brīža ekonomiskā situācija ļauj mums šādu reformu ieviest.”

Kate Annija Ročāne, Rīgas Stradiņa universitātes 
1. kursa studente:

“Manuprāt, Latvijas sabiedrība vēl nav nobriedusi šādam solim un viegli pakļaujas mediju manipulācijām, lielā mērā pievēršot uzmanību personas ārējam izskatam un runas dotībām, bet tikai pēc tam sasniegumiem un profesionālām prasmēm, kas nepieciešamas amata pildīšanai.”

Artis Spertāls, Vidzemes Augstskolas 
4. kursa students:

“Valsts prezidentam Latvijā ir pārāk maz pilnvaru, lai viņa ievēlēšana būtu jāuztic tautai. Patiesais kandidātu siets tāpat, visticamāk, būtu Saeima. Protams, tauta no piedāvātajiem kandidātiem izvēlētos sev zināmāko personu, tomēr tas nenozīmē, ka jau uzreiz pēc prezidenta vēlēšanām liela daļa sabiedrības atkal būtu apmierināta un vēlētos jau citu prezidentu. Tas būtu tāpat kā pēc Saeimas vēlēšanām, kad uzreiz pēc tām liela daļa sabiedrības jau vēlas jaunu Saeimu.”

Inta Dimzule, Latvijas Universitātes 1. kursa students:

“Neredzu iemeslu, kāpēc neatbalstīt tautas vēlēta prezidenta ideju. Tas, ka tauta nebūtu kompetenta ievēlēt prezidentu, nav arguments. Kā tad mēs varam būt kompetenti, piemēram, ievēlot Saeimu? Turklāt līdz šim Valsts prezidenta ievēlēšanas process bijis visai necaurspīdīgs. Kandidāti dažkārt uzradušies pēkšņi un guvuši negaidītu vairākuma atbalstu. Ja prezidenta amata kandidātiem būtu jāiziet debašu cikls, būtu iespējams pārliecināties par viņu kompetenci.”

Zelma Sergejeva, Latvijas Universitātes 
1. kursa studente:

“Vai tautas vēlēts prezidents atrisinās sasāpējušas problēmas valstī? Pēc manām domām – nē, jo prezidentu taču ievēlēs tie paši vēlētāji, kas ievēlēja Saeimu. Tātad, ja ir izraudzīti kompetenti Saeimas deputāti, tad kāpēc lai ievēlētais Valsts prezidents nebūtu viņu vēlētāju interesēs? Ir daudz un dažādu citu veidu, kā tautai iesaistīties politiskos procesos, un viens no tiem ir jau minētās Saeimas vēlēšanas. Tāpēc aicinu cilvēkus izmantot jau esošās iespējas un prezidenta ievēlēšanu atstāt tautas izraudzīto priekšstāvju rokās. Uzskatu, ka vairāk būtu jākoncentrējas uz līdzdalības veicināšanu, valsts pārvaldes nostiprināšanu, nevis uz krasām pārmaiņām. Tautas vēlēts prezidents radītu risku, ka amatā tiek ievēlēts cilvēks, kas patiesībā ir nekompetents un tautas atbalstu guvis vien ar populismu. Mūsu pieredze liecina, ka uzreiz pēc parlamenta vēlēšanām ir manāma vēlētāju neapmierinātība ar vēlēšanu iznākumu. Ja tāpat būtu ar prezidenta vēlēšanām, tas radītu liekas problēmas.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Latvija ir tā kurš labi runā izskatās to par prezidentu tauta ievēlētu tad mums būtu Gorbunovs, Lembergs, Ušakovs.

  • Ja būtu Gorbunovs, tad mūsu valsts nebūtu tā izprihvatizēta un nozagta. Ja būtu Lembergs, tad Latvija būtu tieši tāpat sakārtota kā Ventspils. Bet Ušakovs nekad nesavāktu nepieciešamos vairāk par 50%

 2. Manuprāt ar tautas vēlētu prezidentu nevajag steigties, bet atklātu Saeimas balsojumu gan vajag ieviest, jo citādi vēlētāji nezina, kā viņu deputāti balsojuši. Un vēl – jānosaka obligāts vismaz 2-3 mēnešu iepriekšējs izvirzīšanas process, pēc tam šo mēnešu laikā jārīko atklātas debates, lai mēs redzētu kandidātu spējas un varēšanu. Par prezidentālu republiku gan nevar būt ne runas – viena cilvēka vara mūsdienās un tik mazā valstī kā Latvija ir bīstama. Par tautas “gudrību” man ir liela skepse – jau jau Eiropas parlamentā ievēlēta Grigule un Ždanoka, ja Saeimā ar nez no kurienes “uzpeldējušu” lielu naudu iespraukusies Sudraba, kā arī rupeklis-dzērājs Kaimiņš, tad kaut ko līdzīgu sagaidīt prezidenta krēslā galīgi jau nu negribētos.

 3. Gribat teikt,ka par nepieciešamību mainīt Latvijā pašu vēlēšanu sistēmu,politikas zinātnes studenti nekad nav aizdomājušies un arī paši vēlas balsot tikai par partiju izvirzītajiem kandidātiem?

 4. Nekādas acimredzamas priekšrocības tautas vēlētā prezidentā nav saskatāmas. To saprot arī tie, kas par to uzstājās. Tāpēc jādomā, ka mērķis ir cits, un proti, – tā ir vel viena iespēja atņemt latviešiem varu Latvijā! Vai tas izdosies vai nē, arī nav viennozīmīgi – bet tomēr iespēja.

  • Neraksti nu muļķības! Viņi paņem tik, cik paši savā nolaidībā, neizdarībā, aprobežotībā, skaudībā … (varētu turpināt) ATDODAM.

   Pirms Ušakova Rīgas domi vadīja Aksenoks, Bērziņš, Bojārs, Birks, ko labu viņi paveica, kas traucēja?
   Vienīgi Purgaili un Ārgali tauta atceras ar kādu labu vārdu. Ārgalis nostiprināja pilsētas kanālu, stādīja ūdensrozes. Bet Bojārs nonāca kārdinājumā ar varu un naudu, Bērziņš atļāva uzstādīt Pēteri Pirmo kanālmalā, Birks gribēja nobeigt 1. slimnīcu kā savējās konkurenti. Tagad tur ir super eiroremonts, kāpēc to nedarīja nosauktie iepriekšējie?

 5. Vai tad te vēl kas jādomā? Visā pasaulē taču prezidentus vēlē tauta. Vai mēs esam debili vai?

  • Vecais, galīgi garām!!! Tauta tam nav nobriedusi. Un es negribu par prezidentu ne t;adus ušakovus vai urbanovičus, vai ;šleserus, vai sudrabas, kalvīšus un lembergus,- uzskaitījums ir garš.

 6. Z.Sergejevna saka:
  …Tātad, ja ir izraudzīti kompetenti Saeimas deputāti, tad kāpēc lai ievēlētais Valsts prezidents nebūtu viņu vēlētāju interesēs…
  =========================
  Cien. Sergejevna, saki, piemēram, kurš izraudzīja “kompetentu” grupiņu, kura Zooparka restorānā, blakus mērkaķu būriem, izraudzīja nākamo valsts prezidentu? Atbilstoši frakciju disciplīnai, par viņu nobalsot parlamentā bija vairs tikai tehnikas jautājums… Tas nekas, “ka amatā tiek ievēlēts cilvēks, kas patiesībā ir nekompetents”, vai ne?

  • Troll: kurš izraudzīja “kompetentu” grupiņu, kura Zooparka restorānā, blakus mērkaķu būriem, izraudzīja nākamo valsts prezidentu?
   —————————————–
   “Kompetento” grupiņu ievēlēja cilvēki no tautas.
   Bet kas balsoja par saeimas atlaišanu ,ko ierosināja šis zoodārzā izraudzītais prezidents? Varbūt marsieši?
   Un kas nākošajās saeimās iebalsoja oligarhiem tīkamus deputātus?

   • Uldi, neviens gan nebija vēlējis to “kompetento” grupu, tauta joprojām pat nezina visus tos 10-15 cilvēkus pēc uzvārdiem, kas tur it kā piedalījās. Cik ir izsūkusies informācija, tur bija gan oligarhi, gan daži partiju sponsori. Un rezultāts bija: kas es esmu? es esmu par vienu Ķīnu? Un vēlāk baidīja ar tankiem, ja neņems SC. Arī bijušā Jaunā laika V spārns bija par to pašu. ZZS bija autā. Ja nebūtu NA, kā sagadīšanās un nejaušība, mums jau sen būtu Maskavai uzticama valdība.
    Te mums ir parlamenta vēlēta prezidenta paraugs, dāmas un kungi!

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+